şükela:  tümü | bugün
  • hayatta verilecek onemli kararlardan biridir. insan hayatindaki kritik noktalardan biridir. meslek seciminde bir cok faktor vardir. ilgiler, degerler, yetenekler, kisilik ve aile etkisi gibi.
  • marx'ın okul bitirme sınavında yazdığı, 'genç bir adamın meslek seçimi üzerine düşünceleri' makalesinden;
    ...bir meslek seçerken bizi yönlendirmesi gereken temel ilke insanlığın refahı, kendi mükemmeliğimizdir.
    ...doğası insana , toplumunun mükemmeliği ve refahı için çalışarak kendini gerçekleştirebilme imkanı sunar... tarih evrensel için çalışarak kendini soylulaştırana büyük insan der.
  • ilgi alanlarınız kesişim para getirecek meslekler formülü doğrultusunda bulunması gerekir.
  • dünyanın en zor iki seciminden birisidir. birincisi eş secimi, ikincisi ise meslek. gelmişim 24 yaşıma, hala birşeyler okumaya devam ediyorum. yeter lan ben de meslegimi bulayım artık demek istiyorum sözlük.
  • insan hayatının dönüm noktalarından biri .çevrenizde bulunan herkesin maydanoz olmaya bayıldığı, seçene sabır dileten durum.
  • türkiyede karar verilmesi en zor şeylerin biridir.yardım eden yok, yol gösteren yok, neredeyse her türk genci rüzgarın önündeki yaprak gibi.
  • insan hayatının en zor en belirsiz dönemlerinden biri veya bir kaçı olabilmektedir. lakin ülkemizde doğru düzgün yönlendirme olmadığı için çoğunluk açısından sancılı süreçtir.

bu dönüm noktasında olanlara bir kaç tavsiyem olacak.
    - kendinizin farkında olun. yapabilirliklerinizin, hayattan beklentilerinizin, zayıf ve güçlü yönlerinizin... sihirli değnekle olmuyor bu işler, o nedenle yaşayın hayatınızı; iyiyi kötüyü kendi vicdanınıza göre karar verin; günlük çıkarlarınıza göre değil.

- fikir alın. ben x mesleği yapmak istiyorum değil ondan x ler ile görüşeyim değil mevzu. x'ler ömrü hayatını o camiada geçirmiş ancak sizin tahammül edemeyeceğiniz olumsuzlukları göremeyecek kadar kör olabilirler bu nedenle hem x ile beraber başka işler yapmış, x'i bırakıp y'ye geçmiş; y'yi bırakıp x'e gelmiş; a,b,c seçeneklerinden sonra x'i seçmiş insanlarla görüşün mutlaka...

-hayattan beklentileriniz önemli, para mı istiyorsunuz mutluluk mu? para hayatın her aşamasında gerekli fazla idealist olmayın bu ülke koşullarında idealistseniz. paracı iseniz, hayatınızı satmayın para için; en temel hakkınızın yaşama, sağlık ve adalet hakkı olduğunu unutmayın. idealler ve gerçekler dengeli olsun.

-yenilikçi olun, en iyisini hedefleyin. piyasada sizin gibi çok insan var rutini yapacak, farklı olun kazanç sağlayın kendinize, kurumunuza, ülkenize.

tahmini 20li yaşlarda bu karar netleşecek ve önünüzdeki 30-40 yıl bu meslek ile yaşayacaksınız. ona göre iyi düşünün, kararlarınızın sorumluluğunu alabilecek temelleriniz olsun. her mutsuz olduğunuz zamanda başkalarını suçlayamazsınız 40 yıl boyunca veya kendi kararınızdan pişmansanız da değiştirecek cesaretiniz olsun.

not: ben kimim ki bu aklı veriyorum? #33874235
  • insanin hayat çizgisini belirleyen önemli bir süreç. mutlaka liseden daha önceki dönemlerde ailenin yardimiyla yapilmali. çocuğun ilgi alanlari belirlenerek buna göre yönlendirilmeli.
  • "neresi olursa olsun, bir üniversiteye kapağı at, hayatın kurtulsun." gibi basit bir mantık hakimdir.