şükela:  tümü | bugün
  • misal; sevdiğiniz bir iş var, aylık 4,5 bin lira ücret veriyor;
    diğer taraftan sevmediğiniz bir iş var aylık 6,5 bin lira ücret..
    diğer parametreleri sabit kabul edersek, hangisini tercih etmek pişmanlık yaratmaz..
    tecrübe sahipleri yazarların fikirlerini alalım lütfen
  • kesinlikle sevdiğiniz işi yapın derim. aynı durumda ben de kaldım. parayı seçtim.

sonrasında daha az maaşla eski işime geçmeyi bile düşündüm ama olmadı. her gün lanet okuyarak işe gittim. ( ki çok yıpratıcı )

neyse şansım yaver gitti de sevdiğim işi daha çok maaşla yapabilecek bir iş fırsatı çıktı karşıma da kafayı sıyırmadan kurtuldum.

özet: sevdiğin iş.
  • tabii ki para zira bence hiç bir meslek sevilemez
  • sevdigin iste daha basarili olursun, daha kolay terfi edersin.

aradaki farki kapatip one bile gecersin.
  • sevdiğin meslek.

fakat dikkatli olmakta fayda vardır. gençler meslekleri araştırmadan sadece filmlerden beğenerek seçebiliyor. bu da mutsuzluğa yol açabilmektedir.
  • en sevdiğiniz şey bile olsa, eğer işe dönüşürse, artık o kadar da sevmezsiniz.

ben hiç "of yarın olsa da işe gitsem holley" diyen biri görmedim. veya "maaşımı 2000 tl azaltsınlar varsın, işim de işim" diyen.

ne aşklar var iş olunca biten. iş iştir, illa ki sıkılacaksınız. o yüzden ay sonunda sizi o işte ve hayatta motive tutacak ücreti göz önünde bulundurun derim.
  • sevdiğin meslek sana parayı katlayarak getirir.

sevmediğin meslek yerinde saydırır.
  • doğru iş rahat değildir. çok kazandıran iş de değildir. kariyer de değildir. klimalı büro ortamı da değildir.

doğru iş olmaktan keyif aldığın yerdir. sabah kalktığında gitmekten üşenmediğin, bıkmadığın yerdir.
  • parayı seçin genjler. hangisini seçerseniz seçin bir gün nefret ettiğinizde tutunacak dalınız kalır en azından.
  • ben bunu her gün -mütemadiyen her gün- düşünüp kendimle şöyle bir monolog yaşıyorum:
    bu güne kadar hiç parayı seçmedim, o yüzden param yok. mutlu muyum? hayır. parayı seçsem mutlu olur muydum? bilmiyorum. seçmediğim için pişman mıyım? evet. seçsem pişman olur muydum? bilmiyorum. zamanda geriye gidebiliyor muyum? hayır. neyse siktir et o zaman. tamam.