şükela:  tümü | bugün
  • değerli dostlar yaklaşık bir haftadır iş yerimizdeki ofiste arkadaşlarla tartışıp içinden çıkamadığımız bir mevzudur bu.

öncelikle peyzaj mimarı olarak mesleğimi soranlara mesleğimi peyzaj mimarlığı olarak belirtiyorum. ben mimarım demiyorum.

bazı arkadaşlarımız mühendislik, mimarlık, tamircilik, öğretmenlik vs kavramların birer meslek adı olduğunu iddia etmektedirler. ben ise aksine mühendisliğin bir meslek adı olmadığını ve kişiye değer katan bir ünvan olduğunu düşünüyorum. herkes mühendis olabilir zira mühendislik hendese bilen matematik bilen kimse anlamına gelmektedir. (bkz: siyaset mühendisi), (bkz: elektrik mühendisi) (bkz: inşaat mühendisi)

(bkz: bisiklet tamircisi)(bkz: beyaz eşya tamircisi)

(bkz: okul öncesi öğretmeni) (bkz: fizik öğretmeni) (bkz: sınıf öğretmeni)

bir kavramın meslek olabilmesi için, mesleğini karşındakine söylediğin zaman yaptığın işin ne ile alakalı olduğuna dair bilgi (örneğin peyzaj) ve ne yönde ilerlediğin ile alakalı bilgiyi içermelidir. (örneğin mühendislik ya da mimarlık)

(bkz: peyzaj mühendisliği) (bkz: peyzaj mimarlığı)

dolayısı ile mimarlık kavramına da meslek olarak bakmıyorum. mimarlık bir akımdır. mimarlık tarihi olgusunu düşündüğümüzde bir mesleğin tarihini ifade etmemektedir.

değerli görüşlerinizi bekliyorum.
  • mesleğinizi soranlara sana ne yanıtı vererek sıyrılabileceğiniz sorundur.
    sorunsal sözcüğünün yanlış kullanımını arttırmasından ötürü sözlüğe çok kırgınım.