şükela:  tümü | bugün
  • bu kişi ifa ettiği mesleğin kötü yorumlanmasına tahammülü olmayan insandır. bu durum aynı zamanda tüm topluma sirayet etmiş ise bu bir ülkenin büyümesine karşı en büyük dirençlerden biri haline bürünür.

ülkede polisi eleştiriyorsun vatan haini oluyor, toplumsal linç ile karşı karşıya kalıyorsun.
    hukuk biriminde çalışan kamu görevlilerini eleştiriyorsun hop içeridesin.
    doktoru eleştiriyorsun kıskanç, vicdan yoksunu, halden anlamaz oluyorsun.
    öğretmeni eleştiriyorsun eğitim düşmanı ilan ediliyorsun. bazıları da bana imreneceğine sen de 250 puan alıp eğitim fakültesine kapak atsaydın diyor.
    bu ülkede eleştirilmeyen ve eleştiren tek kesim işçi sınıfı. buna yanı sıra burjuvazi esnafı da küçük ölçüde dahil edebiliriz. ülkeye katkı bağlamında düşünüldüğünde ise yine en çok katkının işçi sınıfından ve sonra esnaftan geldiğini görüyoruz… bu durumun nedeni söz konusu kişilerin, mesleklerin ülkeye katkı durum haritasını kendi içinde analiz edip bunu sorgulamaya kalkışmasıdır. işçi ve esnaf meydana çıkıp benim mal ortada deyince kimseden çıt çıkmıyor. aynı işçi eleştirmeye kalkıştığında ise yukarıdaki ithamlar cereyan ediyor.

bugün yine yazarın biri öğretmenlerin 40 haftalık görevlerinin başlaması başlığı altında geleceğimiz için çok ehemmiyetli bir meseleyi gündeme getirmiş. eğitimdeki kalitesizliğin nedenlerinden bir ayağını da öğretmenlerin çalışma sürelerine bağlamış (gayet normal). fakat başlığa girilen diğer girdilere baktığında, maalesef insanın içini büyük bir hüzün kaplıyor, ülkenin istikbaline dair umutların yaman bir kayaya çarpıyor. halbuki eleştirinin değerini, muntazam katkısını bilen bir toplum olsaydık eğitim sistemi harikulade olsaydı dahi daha iyi olması için yine eleştirirdik.

bahsi geçen başlığa girilen entrylere baktığında aslında olayın vahameti tüm çıplaklığıyla mazhar oluyor. bakın eğitimci de olsanız objektif bir şekilde irdeleyin çok enteresan, laf olsun diye spontane girilmiş karşıt görüşler ile karşılaşacaksınız. mesela şu girdide (#81334468) hafta hesabı ile hesaplandığında (4 hafta 1 ay alındığında) bir yılın 13 ay çıktığını bilmeyen, analitik düşünme yetisi faul adamın biri kritik veriyor… şu başlıkta ciddi bir analiz yapsam iddia ediyorum girilen her karşıt görüşte bir mantık hatası veya yalan bulacağıma eminim…
  • ülkeye en çok katkı esnaftan geliyor'a kadar çok saçma değildi. orada bıraktım.