şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: imam hatipler kapatılsın) önerisinin yetersiz olduğunu düşündüğüm için; fikir hakkı bana ait olan ve tartışmaya açık bir öneridir.

bildiğiniz gibi, imam hatiplerden mezun binlerce kişi, torpille morpille devlet dairelerine yerleştirildi.
    etrafta zibil gibi vasıfsız memur var iken; şimdi bu oran katlanarak arttı.

bu sadece işin devlet memuru boyutu. peki özel sektör boyutunda neler var?

orada da düz liseler var.
    düz lise mezunu arkadaşlar, meslek liselerinden farklı olarak meslek dersleri yerine tamamı ile üniversite sınavı yoğunluklu temel dersleri görüyorlar. bu yüzden de üniversite sınavlarında başarılı oluyorlar.
    ancak şöyle bir sorun var;
    bu çocuklar sınavlara girip doktor oluyor, mühendis oluyor, mimar oluyorlar.
    daha doğrusu bu fakülteleri kazanıp üniversite diploması alıyorlar.
    peki sonra?
    sonrası meçhul...
    üniversite bitiyor, sevgili öğrencimiz diplomasını alıyor fakat mesleği ile alakalı zerre kadar bilgisi yok!
    bilgi, tecrübe olmayınca da; özgüvensiz bir gençlik ve işsizler ordusuna yeni yeni bireyler katılmaya devam ediyor.

bunu engellemenin yolu nedir peki?
    cevap basit.
    mesleki eğitim vermeyen tüm okulları kapatmak!

imam hatipler ve düz liseler kesinlikle kapatılmalıdır.

fen ve teknoloji liseleri, anadolu liseleri ve meslek liseleri olarak 3 tür gruplandırma yapılmalıdır.

üniversitedeki bölümlerin tamamına ait mesleki liseler olmalıdır. (endüstri meslek, sağlık meslek, ticaret meslek ve teknoloji meslek) (teknoloji meslek lisesi yok ama açılması gerekir).

bu mesleki liselerden mezun olanlar sadece okudukları meslek lisesinin üniversitesini tercih edebilmelidir. (lise girişinde çocukların istemediği bölümü seçmemesi için ortaokulda mesleki uygunluk değerlendirmesi yapılmalı ve öğrenciye en uygun meslekler daha seçim yapmadan belirlenmelidir. )

meslek liseleri de, eskiden olduğu gibi sınavlı olmalı; meslek liselerine eski saygınlığı kazandırılmalıdır.

meslek lisesini bitiren öğrenci, eğer üniversiteyi kazanamazsa bile en azından elinde bir altın bilezik olacağı için hayata atıldığı zaman sudan çıkmış balık gibi olmayacaktır.
    üniversiteyi kazanan meslek liseli ise; hem 3 sene meslek lisesi, hem de 4 sene üniversitede eğitim gördüğü için; mezun olduğu anda tam 7 yıllık bir deneyime sahip olacaktır.
    böylece hem ara elemanların mühendisleri ezmesinin önüne geçilecek, hem de mühendislere layık oldukları saygınlık geri kazandırılmış olacaktır.

fen ve anadolu liselerinden mezun olan çocuklar da kendi dallarında tercih yapmaya yönelecek, lisesini okumadığı mühendislik bölümlerini tercih etmeyecek ve bilimsel çalışmaların yoğun olduğu öğretim görevlisi, fizik, kimya, biyoloji gibi direkt bilimsel çalışmalar yapabilecekleri bölümleri tercih edeceklerdir.
    örneğin fen lisesini bitiren bir öğrenci, ben doktor olup ameliyat yapacağım diyemeyecektir.
    çünkü doktorluğun da meslek lisesi olacak, oradan mezun olanlar doktor olabilecektir.

bu benim kişisel önerimdir. elbette hatalar, mantık dışı fikirler olabilir ancak; önerim ne kadar mantıksız olursa olsun, mevcut sistemden daha adaletli ve daha mantıklıdır. çocukların heba edilmesinin önüne ancak böyle geçilebilir.

not: lütfen dm'den mesaj atmayın, küfür etmeyin. söylemek istediklerinizi yorum olarak yazabilirsiniz.