şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: uyep)
 • "mesleki yeterlilik kurumu (myk), meslek standartlarını temel alarak, teknik ve meslekî alanlarda ulusal yeterliliklerin esaslarını belirlemek; denetim, ölçme ve değerlendirme, belgelendirme ve sertifikalandırmaya ilişkin faaliyetleri yürütmek üzere 21 eylül 2006 tarihli ve 5544 sayılı kanun ile kurulmuştur.

  çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığının ilgili kuruluşu olan myk kamu tüzel kişiliğini haiz, idari ve mali özerkliğe sahip, özel bütçeli bir kamu kurumudur..."

  kaynak: [http://www.myk.gov.tr/…p/tr/hakkimizda/genel-olarak http://www.myk.gov.tr/]

  yayımlanmış ulusal meslek standartları
 • balgatta saadet partisi genel merkezinin hemen karşısında, camdan yapılmış ve kimsenin pek uğramadığı düşünülen kurum.
 • yaklaşık 40 adet mesleğe "mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu" getiren kurum.

  yani işletmenizde kaynak işi yapıyorsunuz ve çalıştırdığınız kaynakçılar meslek lisesinin kaynak ile ilgili bölümlerinde mezun değilse bu sınava girip yeterlilik belgesi almak zorunda. çalıştırdığınız kaynakçılar için almış olduğunuz en 9606'ya göre kaynakçı sertifikası bu belge için geçerli değildir. bu belge tamamen ulusal geçerliliği olan "iş sağlığı ve güvenliği" kapsamında devlet tarafından alınması zorunlu tutulan bir yeterlilik belgesidir.

  eğer çalıştırdığınız kişi bu belge için sınava girmezse veye sınava girip belgeyi alamazsa 25 mayıs 2016 tarihinden sonra, işletmeye kişi başı 500 tl ceza uygulanacakmış.
 • biri mesaj atmis sinav yapiyoruz diye. merak ettim nedir diye bir gireyim bakayim dedim siteleri calismiyor. sanirim mesleki olarak yeyersiz birilerince yonetiliyor ki isi ehline verememisler.
 • bir yakınım için istanbul'da bir sürü belgelendirme kuruluşu gezdik.tek aklı başında, dürüst firma bu arkadaşlarınki.sağ olsunlar hemen çözdüler işimizi.fekat belge alacağınız mesleği yapmayı bilmiyorsanız sınavdan sittin sene geçemezsiniz, paranız da yanar.yani adamlar alavere dalavere yapmadan kameralar karşısında baya sınav yapıyorlar.sınava giren yakınım hocalar kül yutmaz gibiydi dedi.

  bu işin piri bu adamlar aga

  inşaat meslekleri
  kaynakçılık meslekleri
  metal / nc - cnc meslekleri
  makina / asansör meslekleri
  elektrik meslekleri
  enerji meslekleri
  otomotiv meslekleri
  ticaret meslekleri
  ulaştırma meslekleri

  bak burası önemli;

  yukarıdaki yeterlilikler için ücret tablosuna aşağıdaki linkten ulaşırsınız.zaten alacağınız yeterlilik belgesi devletin teşvik kapsamındaysa paranızın yaklaşık %90'ı myk tarafından size geri ödeniyor.

  ücretler

  hadi alıverin gari belgelere de çalışı çalışıverin baken...