şükela:  tümü | bugün
  • aklınıza bir meslek geldiğinde gözünün önüne gelen figürle ilgilidir. bir sekreter, yönetici, mühendis, hastabakıcı, hemşire, doktor dendiğinde eğer gözünüz önüne belli bir cinsiyette insan geliyorsa siz kendinizi hala seksizm hastalığından kurtaramamışsınızdır. bunun için de erkek hemşire ile kadın doktora gidip acilen tedavi edilmeniz gerekmektedir.

eğer müdürü anlatırken, kafanızdaki/kafalardaki kalıba uymuyor diye başına kadını ekleme ihtiyacı hissediyorsanız; kadın avukat, kadın doktor laflarını çok seviyor; kadindan yazar olmaz; kadin avukat olamaz başlıkların tuzağına düşüyorsanız kafanızı hurafelerden temizleme vaktinizin geldiğine delalettir.

ismi deniz* olan bir müdürle konuşurken defacto olara deniz'in arkasına sormaksızın/sorgulamaksızın bay lafını ekliyorsanız size acil şifalar dilemekte fayda vardır.
  • yazısız kurallardan oluşmuş, aslında ne üniversiteye girişte ne de işbaşvurusu yaptığınızda, size herhangi bir yasaklama getirilmeyen, mevcudiyeti yavaş yavaş yıkılmaya başlasa da bazı kaleleri hala inatla direnen kavramdır.

ilgilinçtir 1800'lerin sonuna kadar kadınlar okula gönderilmez, kadınların okuması, meslek sahibi olması düşünülmezdi. hele anotomi, felsefe ile ilgilenen kadınlara tuhaf tuhaf bakılırdı. sonraları kadınların - o da bazı seçilmiş kadınlar için geçerli - edebiyat, müzik gibi konularla ilgilenmelerine izin verilmeye başlanmıştır. ama bunlar meslekten çok hobi nitelikli olduğu için toplumsal cinsiyetin temelini oluşturan kadın evde, erkek dışarda mücadele vermeli hadisesini sarsacak bir şey de değildir.

araya bir ukelalık yapalım; (bkz: neden hic kadin filozof yok) gibi laf sokuşturma vb durumlar toplumun bu halinin yansıması sonucu çıkmıştır.

devam edelim; değişimler hep ihtiyaçlar sonucu çıkmıştır. ve sanayi devrimi; ve karşınızdaa fabrikalar ! efendim şimdi niteliksiz işgücüne ihtiyaç var, amerikada krizler yaşanmakta, birinci dünya savaşı bitmiş, kalkınma hamlesi gerekiyor. aaaa kadın denen insanevladı var; aaa hem de dünya nüfusunun yarısını oluştuyor. işte kadınlar işhayatına böyle girmeye başlarlar. bir araya gelirler, ücretler daha düşük, kariyer imkanı yok; eh oturup konuşurlar hımmm feminizm !

sonra nitelikli işgücü, gelişen pazarlama ve yönetim bilimleri; okullar, enstitüler, üniversiteler derken .... okullar herkese açılmaya başlar. eşit hak, ücret mücadelerine devam.

bugüne gelelim; sekreterlik, hastabakıcılık erkek meslekleri haline gelmeye başladı; temizlik şirketlerinde çalışan erkekler fizilsel güçleri ile çok daha iyi cam siliyor; kadınlar yönetimde fena değiller, mekaniğe sanılanın aksine hiç de kafaları çalışmıyor değil mühedisliklere hala başvurular az olsa da okuyanlar son derece başarılılar.

kadın başbakan, kadın milletvekili .... kadın müdürler .... yavaş yavaş kadınlar her yerdeler;başka bir ifade ile
    surekli buyuyor efendim durduramiyoruz .....

mesleklerin cinsiyeti yavaş yavaş ortadan kalkıyor; bir gün elbet başına kadın/erkek eklemeden telaffuz edeceğiz meslekleri. (bkz: i have a dream)
  • ne yazık ki çok küçük yaşlardan itibaren beyinlere işlenen algı. çocuklar için hazırlanan programlarda, çizgi filmlerde,oyuncaklarda ve kitaplarda sıkça rastladığım bu duruma çoktan alıştım. seçeceğim materyalleri incelerken dikkat ettiğim en özelliklerden biri de bu algının yaratılmış olup olmaması. çoğu yayının bunu özellikle yaptığı aşikar. ve kullanabildiğim materyalin çok azı ülkemde geliştirilmiş.

bugün, çocuklara az biraz verebildiğim ingilizce sayı, renk vs. kavramlarının daha kalıcı ve eğlenceli olması için dinleteceğim birkaç şarkının klibini izleyip çocuklar için ilgi çekici olacağını düşündüklerimi seçmeye koyuldum. neyse ilk videoda anne maymun bana çok aşırı makyajlı geldi. tek tek şarkının farklı versiyonlarını izledim. anne hep bi kokoş, doktor da hep erkek? du bakalım dedim belki kadın bi doktor bulurum birinde. efenim bulmak ne mümkün? kadın doktoru geçtim; bi videoda anne köpeği süslü gösterme konusunu o kadar abartmışlardı ki; ki yavrularıyla aynı cins bile değil. birinde de anne maymuna sütyen giydirmişler :(( bari şu bal kabağından yürüyüm dedim ama onu bile kalıbına uydurmuş vicdansızlar. yine hepsinde olmasa da bazı meyvelerde doğallığa rastladım da bi ferahladım. sonuçta muza, portakala bile cinsiyet biçen nice resimler, videolar gördü bu gözler.
  • mesleklerin ve hayatların cinsiyeti yoktur. kadın işi, erkek işi yoktur... toplumsal sınırlar vardır onlar da yıkılmak içindir... türkiye'de erkek işi sanılan pek çok meslek -otobüs şöföründen astronota- dünyada kadınlar tarafından yapılıyor...