şükela:  tümü | bugün
 • mevlana'nın dediği iddia edilen laf.
 • bazen vahhabi zihniyetlilerin bazen de sabetaycıların mevlana'ya attığı iftiraya konu olan söz.
 • risale-i nur ve fg yayınlarını kurandan üstün görenlerin uydurduğu söz.
 • cahilce atılmış bir iftira. yaşar nuri öztürk bir tv programında eleştiriyordu mevlana'yı. eleştirdiği nokta mesnevi 1'in ön sözünde geçen, "bu mesnevi ki kur'an'ın nuruna nur katar" cümlesi. ancak bunda eleştirilecek bir nokta yoktur. hatta bir ihtimal mevlana her zamanki zekası ve müthiş bakış açısı ile bir ayetin(tevbe/32) tefsirini yapmıştır.

  kelime kelime çevrimi şöyledir tevbe/32'nin:

  1. yurîdûne : istiyorlar
  2. en yutfîû : söndürmek
  3. nûra allâhi : allah'ın nurunu
  4. bi efvâhi-him : ağızları ile
  5. ve ye'ba allâhu : allah istemez
  6. illâ : ancak, ...’den başka
  7. en yutimme : tamamlamak
  8. nûra-hu : onun nuru, nurunu
  9. ve lev : ve ise de
  10. kerihe el kâfirûne : kâfirler kerih gördüler

  suat yıldırım şu şekilde çevirmiştir;

  "onlar allah'ın nûrunu ağızlarıyla üfleyip söndürmek isterler.allah ise, nûrunu tam parlatmaktan başka bir şeye razı olmaz.kâfirler isterse hoşlanmasınlar!"
 • mevlevilerin yüzyıllarca tekkelerine aldığı, okuduğu ve kullandığı ahmed eflaki'nin kitabında geçen bir hikayeden alındığı iddaa edilen küfr ve şirk sözü. ahmed eflaki kitabını celaleddin'i rumi'nin torununun tavsiye ve emriyle yazmıştır. bu kitapta bu tartışmanın bir müderris ile rumi'nin arasında geçtiği ve bu sözü mesnevinin vahiy olduğuna inanmayan müderrise karşı rumi'nin hakaretlerle birlikte söylediği iddaa ediliyor. yaşayan en büyük islam tarihi, fıkıh ve ilahiyat uzmanlarından ali akın tarafından da doğrulanmıştır ki ali akın söylediklerini deliliyle kanıtlamasıyla meşhur bir alimdir.
  ilahiyatçı ali akın: 'mevlana mesnevi kuran dan da üstündür diyor bunlar sapıktır..'

  diyelim ki bu iddaa uydurma, sonuçta torunu anlatıyor o da sultan veledden dinlemiş araya uydurma sızmış olabilir günahları boynuna. ancak zaten mesnevi'nin orjinal nüshalarında da bu kitap dinin aslının aslıdır, alemlerin rabbinden inmiştir, batıl ona ne önden ne arkadan yaklaşamaz (ki bunlar kur'anı tanımlayan ayetlerdir) deniyor bu bile yeter.

  (bkz: tasavvuf ayrı bir şirk dinidir/#57314191)