şükela:  tümü | bugün
 • hububatin getirdigi susuzlugu mesru bi sekilde yokeden sivi
 • arapça şerbet kelimesinin çoğulu.
 • aile cay bahcelerinin degismez icecegi.
 • cocukluk yillarinin kabus sozcugudur, neye me$rubat dendigini bilmediginiz donemlerde me$rubat istiyorum dediginizde onunuze her defasinda farkli bir $ey konmasina isyan etmeniz kuvvetle muhtemeldir.
 • (bkz: #28315265)
 • üstten açmalı dolaptan çıkarılıp içilirse tadından içilmez.
 • çok eskiden meşru kelimesinin çoğulu sandığım, içmesi meşru olan, alkolsüz içkiler anlamına geldiğini düşündüğüm; bir zaman sonra şarib, şurub, şerbet gibi şrb kökünden olduğunu öğrendiğim kelime. ufku iki katına çıkarmadı ama yeni bir şey öğrenmenin mutluluğunu yaşadım doğrusu.
 • yemek endüstrisinin en zorlama ürünü.

  gidin bir yerde yemek yiyin, mutlaka bir de meşrubat almanız yönündedir tüm düzenek. yemek mekanları yiyecekten çok içecek yani meşrubat satmaya yüklenirler. tam bir öğretilmiş alışkanlık. çok gereksiz. ev dışında yemek yemeye mecbur kalan, çoğunlukla çalışan insanların bütçelerinin asıl zarar vericisi budur. oysa ki, hiç gerek yok birşeyler yerken yanında su haricinde birşeyler de içmeye. ama piyasa sizi buna zorlar. genel geçer menü sistemlerini inceleyin, tüm gayretin o meşrubatı size itelemek olduğunu fiyatlardan anlarsınız.

  yaw şu var en basitinden; siz ananızın evinde "kadın kola yok mu? {bunu böyle sor da, ye ağzının ortasına tokadı}" diyerek mi yiyorsunuz? kendi evinizde de her yemekte yanına kola, ayran açmadan yiyemeyen bir yapıda mısınız? hiç sanmıyorum. ama iş dışarda yemeye gelince bu meşrubat mutlaka araya giriyor. girmesin lan. su için olm. en temizi.
  ayranı da bir kolası da. hiç bulaşmayın. hem bütçeyi hem vücudu koruyun.
 • (bkz: içit)
 • önce seyyar sucu (saka), sonra limonatacılar vardı. 90'lı yıllara kadar ilginç kıyafetleriyle eminönü'nde görülebiliyorlardı. meyve esansı, şeker ve karbonik asitle yapılan ve basınçlı havayla şişelere doldurulan gazoz 1890'larda ithal edildi. niğdeli aleksandr mısırlıoğlu fransa'dan gazoz yapımı için makine getirterek üç ortakla birlikte karaköy'de mısırlıoğlu adıyla gazoz satışına başladı.
  istanbul'da hasanbey ve hürriyet gazozları 1908'de, neptün 1917'de, beyaz rus, cumhuriyet gazozları 1923'te piyasaya çıktı. bu gazozlar şişeyle satıldığı gibi, sifonla ve seyyar el arabalarıyla bardakla da satılıyordu. 1930'da bursa'da nilüfer adıyla gazoz üretimine başlayan ve 1933'te uludağ adını alan firma, türkiye'nin en eski üreticilerindendir. tekel de ankara bira fabrikası'nda gazoz ve soda üretimi yapmış ancak 1940'ta üretimden çekilmiştir.
  1952 tarihli ve 1953 ve 1956'da tadil edilmiş gıda maddeleri nizamnamesi'ne göre, "belli miktarda sitrik asit, şeker ve saf karbonik asit ihtiva eden su ile yapılan içkiye gazoz, içerisinde saf karbonik asit ihtiva eden içkiye soda denir." nizamname gazoz şişelerinin renksiz camdan yapılmalarını, ağızlarının "içi mantar safihasını havi, zararsız madenden yapılmış bir kapsül ile kapatılmış" olmalarını da hükme bağlamıştır. seyyar gazoz imali yasaklanmış, birçok şehirde etiketsiz biçimde üretilen ve doğrudan gazoz adıyla satış yapan imalathaneler kapatılmıştır. türkiye'de "gazoz ağacı" dönemi bu sırada yaşanmıştır.
  1955'te uludağ ilk kola ve portakallı meşrubatı üretti. uluslararası pazara sahip kola şirketlerinin türkiye'ye girmeleri ve meyveli gazoz üretimine başlayarak yaygınlaşmaları ise marshall yardımından sonra oldu. coca cola dünyadaki 1109. fabrikasını türkiye'de kurmak istediğinde, üretimi marshall fonunun öncelikler listesine alınarak şirkete kredi verildi. coca cola yapımcı firmadan patent hakkı almayacak, yalnızca hammadde ihraç edecekti. 1964'te istanbul, 1968'de izmir, 1969'da adana tesisleri faaliyete geçti. 68 gençliği, bütün dünyada "yankee go home" çağrılarının yapılmaya başlandığı, türkiye'de yabancı sermayeye tanınan petrol ve maden ayrıcalıklarının ve amerikan üsleriyle kıbrıs'ta türkiye'nin engellenmesinin tartışıldığı bir ortamda amerikan kolasına tepki duydu.
  68 hareketinin önemli dergilerinden yön, 9 temmuz 1965 tarihli 119. sayısının kapağını, kola şişesine ve "coca cola zehirdir içmeyin!" çağrısına ayırmıştı. tam sayfa ayırdığı bu konuda, kolalı içeceklerin sağlığa ve ekonomiye zararını anlatıyordu.
  kola türkiye'de bağırsak bozukluklarına karşı ilaç olarak, güneşte yanmak ve saç rengini açmak amaçlarıyla da kullanıldı. anayurdu batı afrika olan kola bitkisi ise yerlilerce de aynı amaçlarla, uyarıcı, iştah açıcı, ishal kesici olarak kullanılmıştı. ticari değeri nedeniyle amerika'nın tropik bölgelerine, seylan, malezya gibi ülkelere taşınan bitki tohumları kafein yönünden zengindir. koka yaprağıyla karıştırılarak yerlilerce uyuşturucu olarak kullanılmıştır. koka bitkisinden çıkarılan kokain tıpta ilk kez 1884'te anestezide kullanılmıştır.
  formülünün dünyanın en iyi korunan sırlarından biri olduğunu söyleyen coca cola şirketi 1886'da, pepsi cola ise brads drinks adıyla 1898'de kurulmuştur. bu iki şirket arasındaki pazar mücadelesi, ölçekleri nedeniyle geniş kesimleri etkilemiştir.
  türkiye'de ise pepsi cola, 7 gün, fruko üreten fruko-tamek 1962'de, aroma meyve suyu aş bursa'da 1968'de kuruldu. yerel sade gazozlar ortadan kalktıktan sonra onları ikame eden şirketlerden biri olan çamlıca'ya sprite da katıldı. 1997'de kişi başına yılda 122 şişe gazlı meşrubat tüketimi vardı. meyve suyu üreten firma sayısı 30'a çıkmıştı.
  yıldız holding tarafından sakarya'da üretilerek 25 haziran 2003 tarihinde piyasaya verilen cola turka ise, türk kolası olmak gibi bir amaçla kısa süreli başarı elde etti. reklamında chevy chase'yi oynatan cola turka 2005'te belirli pazar payını ele geçirerek pepsi'yi geride bıraktı.

  https://en.wikipedia.org/wiki/rc_cola
  https://merakettim.coca-colaturkiye.com/…a76181.jpg
  http://www.healthyfoodhouse.com/…-2-will-shock-you/
  http://thumbnails-visually.netdna-ssl.com/…1500.png
  http://www.todayifoundout.com/…-called-soft-drinks/
  http://www.cnntees.com/posts/images/4.jpg