• birden fazla bilgisayarın (farklı işlemciler, farklı hafızalar) üzerinde paralel programlama için bir kütüphane*.

http://www.mcs.anl.gov/mpi
  • vhdl dili ile birlikte gördüğüm en basiretsiz şey. tamam, birisi dil diğeri kütüphane; ama bu ikisi şu paydada birleşiyor: error handling diye bir şey yok. gelelim neden bu mpi denen meretin bu kadar sinir bozduğuna:

arkadaş, windows tabanlı kullanıcıyım ben, canım istemediğinden bilgisayarıma şifre koymuyorum; sen ne hakla benden sırf paralel programlama yapabilmek için şifre koymamı istiyorsun, şifreyi nerene sokuyorsun? bir de beyzadeye bak; alphanumeric şifre istiyor, her şeyi beğenmiyor. grafik arayüz geliştirmiş bir tane; daha dandiğini görmedim. bu arayüzde account ekleyip silebiliyorsun ama arkadaşta hata kontrolü yok, daha hiçbir account eklememişken bile rastgele ne yazarsam yazayım sildiğini söylüyor bana.

derlediğim uygulamayı grafik arayüzde çalıştırayım diyorum, siyah ekrana 5 karış bakakalıyorum sonsuz döngüden dolayı. hiçbir değişiklik yapmadan msdos'tan çalışan arayüzde deniyorum patır patır çalışıyor. madem grafik arayüzü beceremiyorsun, ne diye bana wmpiexec diye bir şey öneriyorsun?

her şeyi geçiyorum, deneme yanılmayı seven bir adam olduğum için sırf compile/run ederek bozuyorum uygulamasını: stack doldu, ağ adını artık beğenmiyorum, git öl diyor, düzelmiyor. lan böyle bir şey var mı, ekrana "hello world" bile yazamaz hale gelen bir dil/compiler/interpreter olur mu? bir de kendi pisliğini temizleyemiyor, silip bir daha yüklüyorum bütün uygulamayı, "process 1 says hello" bile yazamıyor. (acil edit: internette hiçbir yerde göremediğim çalışmama hatasının sebebini 5 saat sonra tesadüfen fark ediyor ve kafamı orada burada parçalıyorum: kablosuz internete bağlı olduğum için mpich efendi çalışmayı keyfince bırakıyormuş)
    ayıp lan.
  • paralel programlama gelistirmek icin kullanılan en yaygın kutuphanedir. lam-mpi ise en cok kullanılan versiyonudur. mpi standartlari, praralel uygulama standartlari icin de facto dur. en yaygin alternatifi ise pvm dir.
  • c ve fortran ile kullanılabilen bir kütüphane. parallel processing için geliştirilmiştir. kısaca mpi diye geçer.
  • "i rather kill myself rather than debug an mpi program" sözünü literatüre katan, hata ayıklamanın ustalık gerektirdiği protokol. debug etmek konusunda en yardımcı program "totalview debugger"dır:

http://www.totalviewtech.com/
  • c++ ile de kullanilabilmektedir, hatta mpi-2'de object oriented c++ bindingleri vardir.
hesabın var mı? giriş yap