şükela:  tümü | bugün
 • 262 modeli ilk jet motorlu savas ucagidir. eger savasin oncelerinde kullanima girebilseydi savasin sonucunu degistirebilecegi soylenmektedir.
  (bkz: me 262)
 • firmanın 1950 ve 60'lı yıllarda otomobil üretimine geçmesinin nedeni, ikinci dünya savaşı sonrasında yirmi yıl süreyle uçak üretmesinin yasaklanmış olmasıdır. firma bu dönemde şeklen uçağa benzeyen mikro otomobiller üreterek nefis köreltmiştir. messerschmitt marka adıyla anılan ve iki yolcu kapasiteli olan bu mikro otomobiller, kokpiti andıran iç tasarımları ve tandem oturma düzenleri sayesinde, hakikaten de minyatür bir uçağı andırmaktadır. (kaynak: rahmi m koc muzesi)
 • willy messerschmitt'in bayerische flugzeugwerke firmasına katılmasıyla messerschmitt adını alan, luftwaffe için bir çok uçak üretmiş firmadır. bu yüzdendir ki firmanın messerschmitt'in gelmesinden önce ürettiği uçaklar "bf" ön ekiyle anılır.(bf 108, bf 109, bf 110 gibi.) havacılık tarihinde me262 modeliyle devrim yaratmışlardır. bir şehir efsanesi* savaştan sonra ürettikleri arabalarda uçak parçaları kullandıklarıdır. bu sadece uydurmadır fakat; bu arabaları üreten kişi yine uçakların üretiminde aktif rol almış olan fritz fend'dir ki bu da arabalardaki uçak görünümünü açıklar. terry gilliam'ın brazil adlı filminde firmanın ürettiği kr200 modeli kırmızı renkli araba elvis presley tarafından kullanılırken gözükür. http://www.hm.h555.net/…any/messerschmitt_kr200.jpg
  (bkz: me 262 ile caddede piyasa yapmak)
 • tam adı wilhelm emil messerschmitt .uçak tasarımcısı.nazilikten natoya ya giden bir şahsiyet.
 • alm.bıçakçı, bıçak ustası.

  velhasılı kelam alman semalarında uçan bıçakçı markalı bir uçak idi bu aynı zamanda o yüzden ürettiğimiz kimi ürünlere konulan güzelim türkçe isimlere götüyle gülmeye çalışmasın kimi aşırı batı hayranı entelimsiler.
 • rahmi koç müzesinde, çok şirin bir arabasına rastladığım otomobil markasıdır.
hesabın var mı? giriş yap