şükela:  tümü | bugün
 • masserschmitt 262 aslında
  2. dunya savasında alamanların 1944 sonundan savasın bittigi 1945 yazına kadar kullandıkları, faal olaraka hava kuvvetlerinde kullanılan ilk jet motorlu fighter dir...
  alamanların romanya daki petrol kaynaklarını kaybetmeleri yuzunden etkili kullanılamamıs bu da muttefiklerin dort ayak ustune dusup ,canlarının istedigi gibi ortama bomba bırakmasına sebep olmustur...
 • messerschmitt'in urettigi tarihin bildigi ilk jet ucagi. bir yandan da cok yaki$ikli ucaktir ve havacilik tarihinde hem bir kilomtere ta$i hem de bir klasiktir.
  (bkz: jet motoru) (bkz: messerschmitt)
 • me 262 junkers jumo model türbin motorlara sahip dünyanın ilk tepkili avcı uçağıdır. avcı uçağı olarak yapılmasına karşın, hitler'in (o dönemde akli dengesini kaybetmektedir) hayalperest bir projesine kurban edilerek hafif bombardıman uçağına dönüştürülmüş, bombalar uçağın dengesini bozduğu ve uçak kalkış esnasında büyük zorlamalara maruz kalıp zayıfladığı için verimli kulanılamayıp sinek gibi avlanmışlardır. avcı olarak kalan modeller ise hava kuvvetlerinin (luftwaffe) bağnazlığı sonucu iniş takımlarında jet motoruna uygun biçimde değişiklik yapılmadığı için (me 262 eski model pervaneli uçaklar gibi kanatların altında bir çift büyük ve kuyrukta tek küçük tekerlekten oluşan iniş takımlarına sahiptiler. bu sistem jet motorundan atılan eksozun yere yöneltilmesine ve kuyruk yatay kanatlarının boşta kalmasına, bu yüzden de uçağın yükselmemesine neden oluyordu. bu sorunu çözecek olan bir burun tekerleği ise bir amerikan buluşu olduğu için luftwaffe bunun adını bile duymak istemiyordu*) çoğunlukla atıl kalmıştır
 • me-262 schwalbe (kırlangıç) hava muharebesine giren ilk jet uçağıdır. proje prof. willy messerschmitt’in b.m.w tarafından geliştirilmekte olan jet motorlarından ikisini kullanacak yeni bir av uçağı projesini yapmak üzere çağırılmasıyla başlamıştır. seçilen konfigürasyon ince aerodinamik yapılı bir gövdeye ve kanat altındaki podlara yerleştirilmiş iki jet motoru olan bir uçaktı.

  gövde 1941’de uçmaya hazır olmasına rağmen b.m.w. devamlı uzayan gelişim gecikmeleriyle boğuşuyordu. projenin gecikmesinde luftwaffe komuta kademesini ilgisizliği ile adolf hitler’in bombardıman versiyonundaki israrı ( me 262a-2a sturmvogel (fırtına kuşu)) kadar motorda yaşanan sorunlar da neden olmuştur. 1943 yılında junkers gerekli güç ve dayanılıklıktaki motoru üretince uçağı yapmak olası hale gelebilmiştir.

  luftwaffe me 262a-1a’yı 1944 ortalarından itibaren cephede kullanmaya başlamıştır. 30-mm toplar, havadan havaya roketlerle çok iyi donatılmış olmasına rağmen savaşın kaderini almanya’nın lehine dönüştürmek için çok geç kalmıştı.

  me 262’ler müttefikler tarafından sayısal olarak dışlanmışlardı. 18 mart 1944’de bir müttefik hava saldırısına 1221 bombardıman ve 632 eskort uçağı katılmış ancak almanlar bu uçaklara karşılık 37 me 262 gönderebilmiştir. bu saldırıda 12 bombardıman ve 1 av uçağı düşürmüşler, kendileri de 3 kayıp vermiştir. bir sonraki olayda da yine kendilerinden 4 kayıba karşılık 16 müttefik uçağını düşürmüşlerdir. bu 1’e karşı 4 gibi çok iyi bir orandır ancak düşürdükleri uçak miktarı %1’i bile oluşturamamaktadır.

  büyük endüstri merkezlerine devam eden hava saldırıları nedeniyle üretimi devam ettirmek de çok güçleşmişti, birçok uçak yüzeydeyken imha ediliyordu. bazıları da kötü pilot eğitimi ve müttefik uçaklarının çok sayıda ve iyi manevra yetenekli olmaları nedeniyle düşürülmüştü.
  (bkz: adolf galland)

  yaklaşık 1,433 uçak üretilmiştir ancak bunlardan yalnız 300 kadarı göreve çıkabilmiştir. 500’den fazlası daha yerde iken tahrip edilmiştir. kalanlar da yakıt ve parça yokluğu nedeniyle uçamamıştır. sağlam kalan birçok uçak zaferin sahipleri tarafından henüz gelişmekte olan jet çağına atlayış yapabilmek için kullanılmışlardır. özellikle sovyetler tarafından çok benimsenmiş ve savaş sonrası yaptıkları tasarımlarda uzun süre yararlanılmıştır.
  http://www.kheichhorn.de/…messerschmitt_me_262.html
  http://www.2worldwar2.com/me-262.htm
 • messerschmitt firmasının geliştirdiği dünyanın ilk tepkili (jet) motora sahip savaş uçağı. geliştirilmesine 1930'ların sonunda başlanmıştır. hitler'in jet motorlu bu uçağın bombardıman uçağı haline getirilmesini emretmesi tasarımda değişikliklere neden olmuş, 1942'de operasyonel olabilecekken ancak 1944 sonlarına doğru göklerde yerini almıştır. me-262 o güne dek yapılmış en hızlı uçaktı. amerikan p-51 mustang'i bile onu yakalayamıyordu. ancak yüksek hızından ötürü manevra kabiliyeti sınırlıydı ve hızlanma süreci çok yavaştı. bu durum onu dog fight tabir edilen hava savaşlarında manevra kabiliyeti yüksek düşman avcı uçakları karşısında devzavantajlı yapıyordu. ancak 20mm'lik 4 topunun sağladığı ateş gücüyle uçan kaleler olarak bilinen amerikan ağır bombardıman uçaklarına (b-17, b-24) karşı çok etkiliydi. yüksek hızı sayesinde uzak mesafelerden kalkıp zamanında düşman uçaklarını yakalayabiliyordu. ilk görüldüğü zaman müteffikler paniğe kapıldıysa da zamanla bu uçağın zayıf noktalarını tespit ettiler. örneğin bu uçak kalkış ve inişlerde çok yavaş ve hantaldı. bu uçaklar savaşın gidişatını değiştiremediler çünkü çok geç ve az sayıda savaşa katılabilmişlerdi.
 • bana gorunu$ulye beyaz kopekbaligini andiran jettir.

  sanirim onu kopekbaligina tek benzetende ben degilmi$im:
  http://www.airwarfare.com/…wallpaper/me262shark.jpg

  ilgi cekici bir not olarak; amerikan teksas ucak fabrikasinin, bunlardan be$ adedini yeniden cali$ir hale getirdigi ve $u gunlerde test ucu$larina ba$ladigi aciklanmi$tir.

  ayrica me 262 ile en cok ucak du$urmu$ luftwaffe pilotlari:

  kurt welter - 29
  georg-peter eder - 24
  heinz bär, rudi rademacher, franz schall - 16
  erich rudorffer, hermann buchner - 12
  karl schnörrer - 11
  heinz lennartz, fritz müller - 9
  theodor weißenberger, walter schuck, heinrich ehrler, feldwebel erich büttner (erprobungskommando nowotny), feldwebel lennartz (erprobungskommando nowotny), günther wegmann, dieter weih - 8
  adolf galland, heinz arnold, alfred amb, karl-heinz becker, franz koster - 7
  johannes steinhoff, fritz müller, hans stehle, alfred schreiber, joachim weber - 6
  wolfgang späte, hans grünberg, klaus neumann, helmut baudach, gefreiter heim, leutnant schreiber (erprobungskommando nowotny) - 5
  friedrich ehrig, bruno mischkot, helmut baudach - 5
  wilhelm steinmann - 4
  rudolf sinner, --- munz - 3
  walter nowotny, hans waldmann, walter krupinski, oberleutnant bley (erprobungskommando nowotny), oberfeldwebel göbel (erprobungskommando nowotny), walther dahl, heinz gutmann, günther lützow - 2
  wilhelm herget, gottfried fährmann, leo schuhmacher, erich hohagen - 1
 • ikinci dünya savasi'nda kullanilan tüm uçaklardan daha hizli olmasina ragmen, ivme konusunda zayif bir uçaktir. pistten ayrilabilmesi için gereken süre çok uzundu. iyi tirmanmasina ragmen, manevra kabiliyeti konusunda pistonlu motora sahip uçaklarla yarisamamaktaydi. buna ragmen, spitfire'larla ve mustang'lerle kapisabiliyor, hattâ çogu zaman dogfight'tan galip çikiyordu. çünkü, dedigim gibi, hizli bir uçakti me-262.
  hava savasini sonsuza dek degistiren bir öncü olmustu (discovery channel belgeseli finali).
 • av uçağı olarak tasarlanmasına rağmen öncelikle bombardıman görevlerinde kullanılmış, seri üretime giren ilk jet savaş uçağı. adolf hitler'e atfedilen bu uçağın tasarım amacı dışındaki bombardıman görevlerinde kullanılması ısrarı meselesi, aslında farklı sebeplere dayanmaktadır ve ısrarın sahibi hitler değildir. almanlar'ın ilk geliştirdiği jet motorlarının servis ömrü 10 uçuş saati idi ve bu, yıpratıcı hava savaşı manevralarına girmelerine engel teşkil etmekteydi. daha yüksek performanslı motorlar* geliştirilene kadar sert manevralara ihtiyaç duyulmayan bombardıman ve keşif görevlerinde kullanılmak zorundaydılar.

  kaynak: warplanes of the third reich, william green
 • mustang'lar tarafından çoğu pistte veya kalkış aşamasında indirilmiş uçaklar, zira bu terbiyesiz aletler havada mustanglar ile kedi fareyle oynar gibi oynuyordu. dogfightte düşürüldülerse bile bu ancak mustagların pervaneli oluşlarının onlara sağladığı keskin manevra yeteneğinin sonucudur.
 • tam adı me 262 schwalb (swallow) olan uçaktır.