aynı isimde "messiah" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün
  • ilk bölümü itibariyle inanılmaz saçma bulduğum dizidir.

--- spoiler ---

saçma tarafı ise adamın mesih olması ya da mucizeler yaratması değil. adam suriyelileri alıp israil'e götürüyor. yahu türkiye'ye gelmeyen suriyeli mi olur kardeşim. saçmalık diz boyu.
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---

sondan başa dönersek; uçağın düştüğü yer fas veya tunus. çocuklar fransızca, arapça konusuyorlardi ve de onları bulan çocuğun ne kadar hayal gücü yüksek bir velet olduğunu 10 dakika önce göstermişlerdi öğretmeni ile konusmasinda.
    o yüzden düşen uçaktan insanlari diriltti diye bir şey olmadı. uçak düşmedi, büyük ihtimalle pilot yumuşak iniş yapmak için gelincik tarlasına sürdü uçağı ( zaten geniş açıdan uçağın sürüklendiği iz belli)

mesih veya değil bunu hep arada bırakıp da merak duygusu ile devam ettiriyorlar. dizinin sonunda bir mesih çıkacaksa büyük ihtimal cibril çıkar.

dizinin en büyük artısı dil konusunda hiç tembelliğe kaçıp ingilizce yapmamislar.
    gayet ibranice, arapça müthiş bir şekilde kullanılmış ve bu da gerceklik hissini arttırmış.
    --- spoiler ---
  • dizinin benim için en dikkat çekici yanı , mesih karakterinin, sweatshirt ve kot pantolon kombini ile gezmesi. koskoca mesih, söğütlüçeşme tinercisi gibi geziyor ortalıkta.
  • hazreti isa rolunde hamit altintop’u izledigimiz dizi.
  • zülfü* abimizin papaz rolünde harika bir iş çıkardığı dizi.
  • adamlar yapmış ve çok iyi bir alan araştırması yapmışlar.

adam yeri geldiğinde kuran'dan ve farkedebildiğim kadarıyla bir kısım incil ve tevrat alıntıları ile konuşuyor. "baba" kelimesi nedeniyle daha çok hristiyan teolojisine göz kırpılmış gibi dursa da çok da kazın ayağı öyle değil. (13.01.2020 eklemesi sonradan aklıma geldi, ağabeyi ile yapılan görüşme esnasında babalarının yahudi olduğunu söyledi. bu yüzden "ibranice'yi babamdan öğrendim" lafında bir teslis / trinity göndermesi hem var, hem de yok. zekice.) ayrıca isim olarak karaktere seçilen isim "payam" olması da iyi bir sembolizm. kelime anlamı "mesaj". bundan peygamberlerin temel görevlerinin "tanrı'nın mesajını iletmek olduğundan başlayarak mustafa akad'ın yönettiği ve anthony quinn'in hz. hamza rolü ile büyük iş çıkardığı "çağrı" filmine kadar sembolizmi kovalayabilirsiniz.

bir çoğu uydurma olduğu iddia edilmekle birlikte (bir kısmı hakikaten çok saçma) hz. isa'nın geri dönüşü ile ilgili sayısı azımsanmayacak bir hadis edebiyatı var. bunlara ilm-i hadis içerisinde değerlendirmek doğru olmaz.

bunlara en kolay, harun yahya kitaplarından erişebilirsiniz. internette pdf olarak bulmanız çok kolay. bunun dışında da yazılmış; merdiven altı kitapçılarda ve cami köşelerinde satılan çok sayıda kitap bulabilirsiniz.

islam penceresinden baktığı söylenen kaynaklarda;

- fıratta bir altın dağı yükselir(!).
    - basra körfezinde bir ordu yere batar.
    - önce süfyan isimli şahıs ortaya çıkar.
    - peygamber soyundan gelen mehdi onunla mücadeleye girişir. mehdiliğini herkes beklenmedik bir anda işitir.
    - deccal ortaya çıkar.
    - isa yeryüzüne döner. üzerinde iki parçalı elbise vardır. beyaz bir minarede belirecektir.
    - ashabı kehf uyanır ve o'na yardım ederler.
    - deccal'ın kafasını bugün topkapı müzesinde bulunan hz. davud'a ait kılıçla keser.
    - mehdi istanbul'u(!) fetheder. (nostradamus onu mavi türbanlı deccal diye tarif eder.)
    - garkad ağacının arkasına saklananların hazin sonu.(bkz: armageddon)
    - hz. isa mehdi'nin arkasında namaza durur.
    - zülkarneyn seddi aşılır.
    - yecüc mecüc'ün ortaya çıkışı ile birlikte hz. isa yanındaki müminleri de alarak vaadedilmiş topraklara çekilir.(bkz: civitas dei)
    - yecüc mecüc'ün aradan çekilmesi ile onlardan geriye kalan kılıç ve kalkanlar üç sene aralıksız yakılır.
    - bir huzur dönemi başlar. ay ve güneş gerçekten fethedilir.
    - hz. isa evlenir ve soyunu devam ettirir.
    - bundan sonraki bozulma sürecinin arkasını kıyamet takip eder.

süfyan bildiğiniz saruman ve deccal ise sauron durumundadır. yüzüklerin efendisi birçok yönü itibariyle tam manasıyla bir kıyamet alegorisidir. mehdi'nin türk olabileceğini söyleyenler var olsa da kürt olacağını iddia edenler de var. her ikisi için de en ufak bir dayanak yok. bu gibi konularda râvîler hadis metolojisine çok riayet etmeden kendi yorumlarını hatta ideolojilerini hz. peygamber'e izafe ederek tahrifata girişmişler. hatta suyuti isimli rivayetçiye(râvî) göre; "türkler bu olaylar olurken yıldırımlarla helak edilecek". belli ki bizimkiler arkadaşın kuyruğuna fena basmış. anlatılar, kanaatime göre hadislere giydirilmiş edebiyat ürünleri ve kültürel esinlenmelerden başka bir şey değil.

isa'nın saçları ıslaktır, bastığı yerlerde çiçekler açar. dizide birkaç kez buna göndermelerde bulunuldu. yakın zamanlarda hz. isa'ya ait olduğu düşünülen saç ve sakallar üzerinde yapılan dna çalışmalarında tespit edilen yüze oldukça yakın bir yüz seçilmiş. jön arkadaşımızın imdb sayfasında başka mesih filmine de rastladım. adının mehdi olmasından mıdır nedir, hadiseyi sinemada kitleselleştirmeye yemin etmişe benziyor. oldukça da başarılı.

gel gelelim hristiyan teolojisinin anlatımlarına. anlatılanların her biri büyük ölçüde israiliyat etkisindedir. yahudilik için mesih hristiyanlıkta tanrının krallığını inşa etmek üzere gelen oğul; yani isa'dır. islamiyet'te ise biraz budizm ve biraz da zerdüştlük işleri taşıyan bir mehdi figürü hz. isa'ya öncü olarak eklenmiştir. anlatımlarda bir hikayeleştirilebilirlik olsa da burada dabbetül arz konusuna pek denk gelemezsiniz ki dabbekonusu kuran'da yer alması itibari tüm bu anlatılanlardan daha sağlam diyebileceğimiz dini bir temele oturur.

diziye gelince anlatılarla birebir örtüşen ciddi ayrıntılar var. bunlar hıristiyan teolojisine göre tasarlanmış olsa da o veya bu şekilde hadis edebiyatındaki anlatılarla da örtüşüyor. adamlar okumuş, araştırmış, senaryolaştırmış ve güzel bir şekilde aktarmış. ürdündekilerin iddia ettiği gibi dizi, müslüman karşıtlığı da yapmıyor. ciddi manada tarafsız. kadın düşmanı bir molladan, işkenceci bir mossad çalışanından ve kilisesini yakmak üzere olan bir papazdan manzaraları aynı bölüm (zannedersem 2.) içinde bulabilirsiniz.

vakit bulursam ya da gelecek sorulara göre burada ekleme yapabilirim.

not: itikaden maturidi olan bizler için hz. isa'nın dönüşü, mehdilik gibi konular iman meselesi değildir. bu nedenle hz. isa dönmeyecek ya da mehdi gelmeyecek demek sizi imani olarak bir sıkıntıya sokmaz.
    cübbeli taifesinden ve o mantıktan insanlar için mehdi muhakkak ve muhakkak gelecektır. aksini inkar eden kafir, zındıktır ve kazığa oturtulmalıdır. halbuki bu konu, onlar ile büyük ölçüde zıtlıklar içeren şii akaidlerinde bir iman konusudur. hatta bazı imamet mezheplerine göre mehdi 12. imamın ta kendisidir.
    bu inanışı aparanlar arasında malum darbeye kalkışanlar ve onların takipçileri de vardı. hatta şimdi onların adının ağzına aldığında küfür kıyamet eklemeden duramayan bir yazarın mehdix isimli kitabı pek bir severlerdi.

hakikatte ise elime geçen tüm eskatoloji metinlerini okumaya özen gösteren biri olarak; aliya izzetbegoviç'e atfedilen sözün dediği gibi "mehdilik, müslüman tembelliğinin adıdır." diye düşünüyorum.

frankistler, evanjelistler, cizvitler, dominikenler, fransiskenler ve hospitalien gibi birçok tarikat ya da yer altı örgütü kendi lisanlarınca vaadedilmiş topraklar üzerinde tanrı'yı kıyamet zorlarken müslümanlar allahû ekber nidaları ile birbirlerini öldürmeye, zulmetmeye devam ediyor.

şimdilik bu kadar.

uyduhan out.

06.01.2020 tarihli edit:
    - "bunlara en kolay harun yahya kitaplarından erişebilirsiniz" lafını bazı arkadaşlar adnan oktar müridi olmakla, biraz daha yavşak olanları ise kedicik ya da aslan olmakla eş görmüş. okuma yazma bilmeyenlere yanıt vermiyorum. harun yahya kitapları pdf olarak internette kolayca indirilebiliyor. meraklı iseniz açar bakarsınız.

- dizinin son bölümü hariç, tamamını izledim.
    ek olarak 9. bölümde canlı bomba sahnesinden hareketle "müslümanları terörist gösteriyor" gibi çok acayip zorlama bir yorumda bulunmuş. e be sevgili sivri kardeşim, el kaide denilen örgüt en büyük saldırılarından birini istanbul'da gerçekleştirmedi mi? onu da geç daha birkaç sene geçmedi üzerinden ki işid - daeş - deaşya da her ne karın ağrısı ise trafik kontrolü esnasında masum türk askerlerini öldürmedi mi? o da bir tarafa, vahabi - selefi kesimin bizi ciddi ciddi müslüman olarak gördüklerini mi düşünüyorsun? (bkz: #69230476)keşke şu çok bilen boş kafalarınızı, her şeyi bildiğine güvendiğiniz kaba etlerinizi birkaç ülke gezdirseniz ve oralarda iletişim kurabilecek kadar tarzanca yabancı dil bilginiz olsa? bu ve bunun bin beteri yaşanıyor. kendisi bir tekerlekli sandalyede ömür sürmesine rağmen canlı bomba hadisesine fetva veren şeyh yasin gibi tipolojilerin etkisini din kardeşleriniz üzerinden silebiliyor musunuz, bana ondan bahsedin. canlı bomba deyince kimsenin aklına maalesef bizimkinden başka din gelmiyor. (evet, dindar olmamakla birlikte müslümanım.)

bu gibi konuların meraklılarına tavsiyeler: (bkz: #100323880)

- bana sen kimsin? ertan yoksa sen misin? hamza sen misin? serhat sen misin gibi sorular yöneltenler olmuş. maalesef hanımlar beyler. tv ekranlarından boy göstermiyorum ya da bu işlerden en ufak bir çıkar sağlayacak kadar değer atfeden olmadı, muhtemelen olmaz da.

- dizideki kitap göndermeleri inanılmaz iyi. medeniyetler çatışması kitabını yanarken ve tarihin sonu laflarının canını okurcasına kullanılması içimin yağlarını eritti.

- dizinin maksadı konusunda gelince, benim okumam dizinin kesinlikle ve kesinlikle the man from earth ile benzer maksatlar güttüğüdür:
    demem o kithe man from earth benim için bilim felsefesine giriştir. sadece çok uzun süredir yaşadığını güçlü argumanlarla bir oda dolusu profesöre sunacak adamın onları bastırabileceğini, kendini teorilerini güçlü biçimde ortaya koyabileceğini ve çürütülmekte zorlanılacağıdır. izleyenler bilir, inançlı biri olan ve teoloji profesörü kadın, inançlarının sarsılması nedeniyle ağlamaya başlamıştı. bu dizide de aynı kaynaklardan doktrin farklılıkları ile beslenen ortadoğu bölgesinde çıkmış üç semitik ya da üç semavi dinin ortak noktalarından yakalanması halinde aslında birbirlerinden çok farkı olmadığını, insanların birbirlerine pekala benzediğini gösteriyor. şöyle ki israil sınırına dayanan suriyeli mültecilerin çaresizliğini, kızı ölümün eşiğine gelmiş bir annede ya da ülkelerin kaderlerini etkilemeye haiz bir cia ajanının yalnızlıktan doğru düzgün tanımadığı bir adamın yatağına kendini atmasında görebilirsiniz. evet, coğrafya farklı. ekonomiler farklı. çaresizlikler ortak. en ufak bir umut ışığı ise bir anda tüm sistemi sarsmaya kadir olabilecek kadar güçlü olabilir. gözümüzde büyüttüğümüz ve sarsılmaz olduğunu düşündüğümüz fildişi kulelerimiz kağıttan kaplan.

- diğer bir önemli anlatı ise ortadoğuluların da aslında batının merhametine o kadar muhtaç olmadıkları, berrak bir zihnin doğru notalara bastığında filmdeki deyimi ile fareli köyün kavalcısı gibi temsil ettiği ve içinden geldiği değerler manzumesi itibari ile batıyı peşinde koşturabileceğidir.

- sembolizmin dibine dibine vurulmuş dizide. papazın isminin felix olması(phoenix'in basitleştirilmiş hali. küllerinden yeniden doğan anka kuşu. kaynağı sümer olmakla en net şekli mısır mitolojisindedir. isis - osiris hikayesini inceleyin. altay kültürlerindeki adı turul, tam türkçesi tuğrul), filmdeki önemli bir yardımcı karakterin isminin cibril yani cebrail olması ve okuma yazma bilmemesi(kelimesi kelimesine ilk vahiy alındığında hz. peygamberin dediği gibi "ben okuma bilmem" cümlesini kurdu.) sadece dizideki sembolleri izah için yüzlerce sayfa yazı yazabilirim. buradan yayın evlerine sesleniyorum. *

- oscar wallece olayını unutmuşum. kimdir? büyük ölçüde noam chomsky, biraz da edward said sosu olsa da rusya'dan ötürü edward snowden etkisi bariz.

- türkiye adı sadece patlayan bomba neticesinde ölen siyahi şef üzerinden geçiyor. rebecca'nın mentörü. ikinci sezonda türkiye'ye daha çok yer verileceğinin kehanetini yapalım. homelanddekine benzer olur mu olmaz mı kestirmek zor ama coğrafyanın önemli ülkesi olarak muhakkak yer alacak. karakter mı siyaset mı derseniz her ikisi birden derim. en azından suriyelilere kapı açan ülke olarak bir saygı duruşunda bulunsunlar. artı bizde malzeme çok. danışmanlık verilir. *

- rebecca üzerinden mecdeli meryem göndermesi bekledim ama olmadı. aksine hz. yahya'nın annesi gibi bir tablo var. hz. zekeriya'ya çocuk sahibi olacağı söylendiği vakit "karım kısırdır" yanıtı verir. rebecca da fertilite sorunu yaşıyor.

- amerikan başkanı ile konuşmada ince bir gönderme var. tekrar tekrar izleyin.

- aviramdan bir abdullah bin selam hareketi bekliyorum. (bkz: beni kurayza) senaryo adına fena bir twist, izleyici açısından tam bir aduket olur.

- sadece ortadoğu olarak düşünülmesin, filmde bir iki yerde budizm göndermeleri de vardı. onlarda edebiyat çok daha feci. kadim çağlarda nükleer savaşın var olduğu bir metnin ingilizcesini bulmuştum. 2000 sayfadan fazlasını not çıkararak okudum. karakter sayısını 1000'e yaklaşınca karakterler yerine anafikre odaklanarak okumayı denedim ama olmadı. işin içinden çıkamadım ve okumayı bıraktım. budizm ve hindu geleneğindeki dini metinlerle uğraşanlara allah sabır versin. sümer, akad ve diğer mezopotamya kültürlerindeki birbirinden etkilenen ve destekleyen metinlerden ziyade anlaşılmamak üzere uğraştırıcı metinler yazmışlar. bu da onların ekmek yiyişi.

ezoterizm konusu meraklıları ve kitap tavsiyesi soranlar için (bkz: #100323880)

06.01.2020 ikinci edit:

- ekşicilerden biri canlı bombanın dilinde tekrar ettiği cihad ile ilgili sözleri provokatif bulmuş. sevgili dostum, o sözler kuran ayetleri. tevbe suresi 38 ve 39. diğer taraftan meal üzerinden hüküm bina edilmez. yani kuranın tercümesine bakarak kendi kendine islami bir konuda yargıya varamazsın. nedeni bunun bir metodolojisinin olmasıdır. şöyle ki;

+ ayet ne zaman indi?
    + öncesinde ne olmuştu?
    + sonrasında ne gibi değişiklikler oldu?
    + peygamber ayete ne gibi bir yaklaşım sergiledi?
    + bu konuda ashab denilen peygamber etrafındakiler ne yaptı?
    + bu konuda sahih hadis kaynakları ne diyor?

gibi birçok önemli ayrıntı vardır. tevbe suresi besmelesiz başlayan tek suredir ve savaş durumu içinde iken gelmiştir. detayları öğrenmek için internetteki zibilliyon adet tefsire bakabilirsiniz. tavsiyem elmalılı hamdi yazır orjinal metni. sadeleştirilmiş olanları beğenmiyorum. biraz zorlanın ve sözlük kullanın, o kadar olsun bir zahmet.

hadis nedir? ne değildir? (bkz: #100323773)

09.01.2020 editi:

deccal nedir? ne değildir ve kimdir? gibi bir soru atmış bir dost. uzun uzun anlatalım:
    (bkz: #100292034)

10.01.2020 editi:
    entry iyiden iyiye alıp başını gitmesi nedeniyle farklı başlıklara atıf yaparak biraz olsun okunurluğu arttırmaya çalıştım.

13.01.2020 editi:
    sorulara istinaden biraz daha detaylandırma yaptım. kitap tavsiyesi ve ezoterizm konusunu müstakil hale getirdim. oscar wallace konusuna da değindim.

03.02.2020 editi:
    selefi - vahabi meselesine dikkat çeken eski bir girdiye atıf eklendi.
  • --- spoiler ---

kitleleri peşinden sürükleyen mesih'in odasına karı gönderen diplomatların olduğu dizi.

adamı cidden bu şekilde tufaya düşüreceğinizi sanmanız tam bir ponçiklikti..

--- spoiler ---
  • bu arada çoban çocukla ilgili bir şeyler yazmış arkadaşlar.

fakat:

--- spoiler ---

son bölümde yaşanan olaydan dolayı yalancı çoban olayını görebiliriz. çocuk mesih’in dirilttiğini anlatacak ama kimse inanmayacak. çünkü çocuk yalancı ya da hayalperest çoban.
    --- spoiler ---
  • durağan olsa da izlemeye değen bir netflix filmi.

--- spoiler ---

peder işi hiç bilmiyor. hastane çıkışı gazetecilerden kaçacağına dese ki kandırıldım, halkım beni affetsin ondan iyisi yoktu. bizimkilerden ders almalı. hatta kayıp olan mesihe seslenip eyyy mesih ne istedin de vermedik gel geri dön dese tadından yenmezdi.

--- spoiler ---
  • güzel dizi.
    yalnız mesih suriyelileri alıp türkiye’ye gelseydi maaşa bağlanır, gaziantep’te dükkan açardı.