aynı isimde "messiah" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün
718 entry daha
  • --- spoiler ---

dizi ilk başladığı an da gerçek mesih’in o olmadığı belliydi. jibril’in küçükken annesi ile yaptığı konuşmada “allah’ın senin için planı farklı, zamanı gelince öğreneceksin” şeklinde bi cümle kuruyor annesi. ama bütün sezon acaba gerçek mesih mi, yoksa birilerinin kuklası bi şarlatan mı, yoksa mesih görünümlü deccal mi diye karmaşada kalıyor insan. 2. sezon deccal ile mesih kapışmasını izleyeceğiz demek ki
    --- spoiler ---
  • birinci sezonunda tüm bölümlerin başından sonuna kadar "aha şimdi bir şeyler olacak dur bakalım" diyerek izliyorsun finalde bi bok olmuyor. büyük beklentilerle izleyenleri büyük hayal kırıklığına uğratacak vasat netflix dizisi.
  • rahip felix evinin banka tarafından haczedilmesine 20 gün kala bir seçim yapar. ya kayınpederinden borç alarak durumu düzeltecektir ya da kiliseyi yakıp sigortadan para alacaktır. belli ki rahibin sorunu sadece kayınpederle değil; karısına kiliseyi göstererek “burda bir işe yaramadığımı hissediyorum” diyen rahip, bir taşla iki kuş vuracağı bir eyleme girişiyordu ki bir hortum tarafından durduruldu.

birinci sezon, üçüncü bölüm: mesaj

batıda mucize doğal afetle gelir. “o, bulutlarla gelecek ve her göz onu görecek” hortum manüple edilemez; ancak sonuçları değerlendirilebilir. oysa geçen bölümde doğuda gerçekleşen bir mucizeye tanık olduk. aynı kesinlik burda söz konusu değildi. çocuğun vurulması (ya da vurulmaması) planlanabilir bir gösteridir. daha en başından, mesih, “hesap gününe hazır olan biri öne çıksın” derken “şimdiki şov için bir izleyiciye ihtiyacım var” diyen sihirbaz gibidir. mesih’in, batıda gerçekleşen mucizede, (orda bulunmaktan başka) hiçbir rolü yoktur; doğuda gerçekleşen mucizenin ise bizzat tasarlayıcısıdır ve manüplasyona açıktır. batılıların doğuya bakış açısını ortaya çıkaran bir kıyaslama.

cia ajanı eva’ya mesaj, ev işleri görmekten afakan basınca gelir. çamaşırhaneye kuş girince şarj eder kafası: “olman gereken yerde değilsin!” bu cümle eva’ya iki defa söylendi. ilki ortadoğu’dan amerika’ya dönerken havaalanında söylendi. olman gereken yerde değilsin! ortadoğu çöllerinin içinden geçerken arabanın içinde “buralar bomboş” diyerek, “ortadoğuda olmalı mıyız” diye bir sıkıntı hasıl olmuştu midesinde. aynı cümleyi mesih de texas çöllerinin içinden geçerken söyledi: “buralar bomboş”. sonra eva arabadan indi, ortadoğunun içine kustu. mor çiçekleri görünce ona rahatsızlık veren düşünceyi de atmış oldu kafasından: “texas’da ne arıyorsak ortadoğuda da onu arıyoruz; çölde açan çiçekleri.” romantik bir açıklama ile bırakmadılar; mesih, gözaltında, eva’ya “tanrı’nın götürdüğü yere gidiyorum, senin gibi.” diyerek amerika’nın ortadoğuda bulunmasına kudsiyet de kazandırmış oldu böylelikle.

rahip felix ev ipoteğini dask yardımı ile kapatacak; kendisini kayınpederden kurtaran bu durum, onun için tartışmasız mucize. “yangından kül olan evde, yanmayan kuran’dan” mesaj çıkarır mısınız? rahip “devam etmeye mecbursun” mesajını çıkardı hortumdan geriye kalan kiliseden. ta ki mesihle tanışana kadar. kiliseyi yakmayı göze almış bu eylem adamı, mesih’in “duran adam” çıkmasını beklemiyordu.

sezonu beşinci bölüme kadar seyrettim. dördüncü bölümde yöntem ile devam edeceğim. son mesihi 15 temmuz’da tokatladık. gezi parkı eylemlerinde yoga yapan adidaslı kız, bu kez mesih sensin! iyi seyirler!
  • özet: şeyh uçmaz, mürit uçurur.
  • din hakkında the exorcism of emily rose'dan sonra gördüğüm bir diğer objektif olmasa da adil olmaya çalışan yapım. dizi bir de güzel turnusol. mesela adamın söylemlerini "yuvarlak", "blur", "belirsiz" bulanlara baya üzülüyorum. hele "inançlı" olduklarını düşünüyorlarsa. bari tdk'dan bakın yahu inanç nedir diye.
  • işte iyilik, güzellik, sevgi içimizde falan filan içeren ilk 2-3 bölümünü belki farklı bir şeyler verir diye izlenen, ancak 5-6 bölüm sonra ciddi anlamda sıkmaya başlayan dizi. cast seçimi ise sanki planlı bir şekilde ne kadar itici oyuncu varsa toplanmış gibi. özellikle amerikan karekterler o kadar itici ki izlemeye tahammül bile edemiyorsunuz. rahip ve ailesi ile olan sahneleri ileri sararak izledim. bir tek israilli ajanın karısı doğru seçim gibi.
  • ikinci bölümden bildiriyorum, mesih neden kırıtarak yürüyor?
  • hakkında bu kadar çok konuşulunca izleyeyim dedim, yanlış olmasın 5. bölümde ehh yeter be sikerler deyip kapattım. yani ilk iki bölümde zaten diziden bir bok çıkmayacağını anlamıştım ne olur ne olmaz diye birkaç bölüm daha gittim ama yok. yok yani. beni tatmin etmedi.