aynı isimde "messiah" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün
 • --- spoiler ---

  son bölümde uçağın afyon tarlasına düşmesi ince bir din kitlelerin afyonudur göndermesi midir diye düşünmeden edemiyor insan.

  --- spoiler ---

  güzel, izlenesi dizidir ayrıca.
 • abimin ''sen kesin çok seversin'' tavsiyesi ile başlayıp, az önce ilk bölümünü bitirdiğim dizi oldu. çok beğendim. peşinen. konu orjinal. din, siyaset, orta doğu, istihbarat.. adamlar oturup benim için dizi yapmış resmen. yavaş yavaş izleyeceğim. tadını çıkararak.
 • ilk 3 bölümü izledim.

  --- spoiler ---

  ilk bölümde; israil sınırında, kulede nöbet tutan askerlerin miskin ve yılık havası gülümsetmiştir. kendi yaşamları ve lüksleri uğruna, tüm dünyanın göt deliğini bile izleyecek paranoyadaki bir milletin askeri, kendi sınırında sarma tütün içip miskin miskin nöbet tutuyor. yersen. ha şu mesaj da verilmek iştenmiş olabilir "sülalemiz raad tüm dünyayı sikiyoruz ne de olsa".

  dizinin mesih ile ilgili kısımlarına hiç girmiyorum çünkü; dünyada o kadar sorun varken mesih gitti gene amerikada bi canki kızı hortumdan kurtardı amk. dünyanın en önemli insanları yahudilerden sonra amerikalılar ne de olsa. yok pardon önce miydi ya? her ne sikimseler işte. bi dizi izleyelim diyoruz, fantezi yapalım derken fazla mı otantik düşünüyoruz da böyle boka sarıyo ben anlamadım. neyse sonraki bölümleri izlemeyi düşünmüyorum yarak gibi dizi afedersin.

  --- spoiler ---
 • mesihin sürekli kaçamak cevaplar vermesi bir tek beni sinir ediyor olamaz heralde?

  -sen mesih misin?
  +ne demek sen mesih misin?
  -soruya soruyla karşılık verme!
  +ne demek soruya soruyla karşılık verme?
 • listeme ekledim
 • üzerine makale yazılabilecek kalitede bir dizi yapmışlar. uzun süredir bu özgünükte bir yapım gerçekleşmiyordu. bu diziyi özgün kılan ana temasından ziyade detaylarda gizli. emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.
 • tutarsızlıkları olan dizi---

  spoiler ---

  cia yüz tarama sistemi ile abd'de üniversitede okumuş birini bulamıyor

  adamın abd'ye nasıl geldiği düzgün araştırılmadı bile, meksika özel jet lafı geçti kaldı öle

  yürdüğü havuzda düzenek var mı diye kontrol edilmedi, baktık düzenek yok da denmedi

  iyileştirdiği çocuğu bulmak için yapılan şey sadece eve gitmek

  --- spoiler --
 • konusunu özgün, yayın tarihini akıllıca bulduğum netflix dizisi. 21. yüzyılda birinin çıkıp mesih olduğunu iddia etmesi ve bir takım 'doğaüstü' eylemlerle bunları kanıtlamaya çalışmasına 'modern insanın' tepkisi ne olurdu? dizi izlediğiniz süre boyunca sizi başroldeki adamın mesih olup olmadığı konusunda tereddütte bırakıyor. başarılı bir illüzyonist mi, büyük bir proje mi yoksa gerçekten tanrı tarafından gönderilen bir mesih mi? tıpkı inancın kendisi gibi, şüphe ve belirsizliği kucaklayan ilgi çekici bir dizi. izlerken özellikle yaşlılar ve çocukların din konusu üzerinden nasıl kolayca sömürülebileceğine değinmeleri hoşuma gitmişti. bunun yanısıra ortadoğu gerçekleri, amerika'nın israil ve diğer ortadoğu ülkeleri üzerindeki tutumu da fena yansıtılmamıştı. eksi yönüyse dizinin inanılmaz yavaş ilerlemesi. 10 bölümün sonunda "ee abi ne oldu şimdi?" denilmesi büyük olasılık. daha çok şey anlatılabilirdi herhalde.

  puanımı yüksek tutacağım. bunun en büyük nedeni dizinin mistik atmosferi ve bir parçası olmaktan çekineceğiniz kaos. kaos severiz. 8/10
 • namaz kılmaması ve kabe’ye gitmemesi dikkatimi çekti.
 • atiye dizisini beğenip, bu diziyi beğenmeyen sikkoları boş verin, izleyin dediğim dizi. başlarda iyi, ortalara doğru inişe geçiyor, sezon finali ile vuruyor. içinde bir çok metafor bulunuyor. iyi seyirler.