şükela:  tümü | bugün
  • kendi evini temiz ve düzenli tutamama, ev ile ilgili günlük görevleri yerine getirememe, çöp biriktirme, çöp ve kullanılmış eşya toplama ve en sonunda evi çöp ev haline getirmeye neden olan psikolojik bozukluğun adı.
    terim, ingilizce deki "messy" den türetilmiştir: dağınıklık, kir, pasak
  • hiçbir eşyayı işe yaramayacak bile olsa atamama ve her şeyi biriktirme rahatsızlığı.
  • değersiz, işe yaramaz, faydasız şeyleri biriktirme hastalığı. kısacası her şeyi biriktirme ya da istifçilik, atamama durumuna messie sendromu deniyormuş. var böyle tipler. asla hiçbir şeyi atamazlar. mesela babaannem, 70 yıllık çeyiz sandığını ve içindeki eşyaları, daha bir sene önce annem ile yengem attı. bu ne niye bunları hala tutuyorsun diye söylene söylene attılar. dedem öldükten sonra, 80 üstü yeni kismetleri için tutuyor dedim mani olamadım anneme*
    bir gün gelir lazım olur diye asla atmaz. son 50 senedir lazım olacak o kutsal gün gelmemiş ama hala bir umut tutuyor bazı şeyleri!

    evimin sokağında eskilerden kalma müstakil bir ev var. sahibi doktor yaşlı bir adam. harabe gibi duruyor ev. ne evi adam gibi çekip, çeviriyor, ne müteahhite veriyor, ne de değerlendirmek için bir şey yapıyor. orada yaşamıyor, parası pulu var, hali vakti yerinde. koca evi çer çöp biriktirmek için kullanıyor. böyle de bir manyak. herkes çöp ev oldu burası diye konuşuyor. ileri derecede bu hastalığa tutulmuş.
  • lionel messi'ye birşey olmuş diye geldiğim başlık.