şükela:  tümü | bugün
 • dünya'nın 50 milyon ışık yılı uzağında bulunan ve bilinen en büyük karadeliğin içinde bulunduğu galaksi. messier 87 nin kısaltılmışı. içindeki karadelik 2009 yılında keşfedildi...güneşin 6,5 milyar katı büyüklüğünde . heidelberg kentindeki max planck fen bilimleri "atomaltı ve dünya dışı fizik araştırma kurumu", kara deliğin büyük kütlesini teyit etmiş.
 • gökyüzündeki konumu, başak takımyıldızı sınırları içerisinde kalan devasa galaksi. bazıları görünen en büyük galaksinin bu olduğunu söyler. dünya'dan yaklaşık 52 milyon ışık yılı uzaktadır.
 • (bkz: messier 87)

  ayrı bir başlığının açılmasını hak eden, söylenildiği gibi dünyadan yaklaşık 50 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan eliptik galaksinin adıdır.
  virgo gökadalar kümesinin tam ortasında yer alır ve toplam kütlesi güneşimizin milyon kere milyon katı civarındadır. (oha diyoruz.)
  (bkz: https://i.hizliresim.com/4gnray.jpg)

  yarı çapı yaklaşık 60-70 bin ışık yılıdır ve samanyolu galaksisinden azıcık daha büyüktür. farklı bir özelliği ise; bilinen diğer galaksilere nazaran çok daha az gaz barındırdığından bünyesinde yıldız oluşmaz. (ender oluşumlar, istisna kabul edilir.)
  zaten bu yüzden kendisi gökada olarak da nitelendiriliyor. burada da işin içine küresel yıldız kümesi giriyor.

  neredeyse aynı boyutlardaki (samanyolu çok az büyük.) samanyolu galaksisinin içinde yaklaşık 200 adet küresel yıldız kümesi varken, messier 87'nin içinde yaklaşık 13 bin küresel yıldız kümesi vardır. demem o ki bu messier 87 bayağı yaşlıdır, ağabeyimizdir, amcamızdır, dedemizdir.
  ayrıca günden güne büyümektedir.
  zira eso'nun büyük teleskopu very large telescope'tan gelen bilgilere göre geçtiğimiz bir milyar yıllık sürede en az birkaç adet küçük boy gökadayı yutmuştur.
  zaten bilim insanları da gökadaların, kendisinden daha küçük olanları asimile ederek (yutarak) büyüdüklerini düşünüyorlardı; messier 87 bu düşüncenin sağlamasını yapmış oldu.

  aynı zamanda sinirlidir de; merkezinde bir karadelik bulunmaktadır ve bunun içinden binlerce ışık yılı uzaklıktaki mesafelere küçük atom bombacıkları fırlatır; denk geldiği zaman da bu atom bombacıkları böyle piçak gibi saplanır, can yakar.

  (bkz: https://www.nasa.gov/…ature/goddard/2017/messier-87)
  (bkz: https://space-facts.com/m87-galaxy/)
  (bkz: https://www.youtube.com/watch?v=8rkc5qhkbha)
 • 10 nisan ve sonrasında daha da ünlenecek olan galaksi.

  bilim insanları, merkezindeki karadeliğin fotoğrafını çekmeyi başarmıştır.
 • (bkz: m87)

  son gelişmeler ışığında karadeliğinin olay ufku fotosu budur;
  https://apod.nasa.gov/apod/ap190411.html

  ve tabi virgo cluster;
  https://apod.nasa.gov/apod/ap150804.html
 • event horizon teleskobu ile bu galaksinin merkezindeki kara deliğin fotoğrafı çekilmiştir. simülasyon değil fotoğraftır.

  https://www.sciencenews.org/…_lg-ev-mt_eht_feat.jpg
 • merkezindeki karadelik tarihte ilk defa fotoğraflanmış karadelik olan galaksi.

  bilindiği gibi galaksilerin merkezlerinde karadelikler var.
  m87 galaksisinin merkezindeki karadelik (bkz: supermassive black hole) kategorisindedir.
  dünyaya 16.4 milyon (bkz: parsec) uzaklıktadır.
  (bkz: virgo cluster) içerisinde bulunur.
  süperdev kütleli eliptik bir galaksidir.

  ek bilgi: yayınlanan fotoğraf aslında kara deliğin olay ufkunu gösteriyor. karadeliğin çekim kuvvetine kapılan ışık kara deliğin ufuk hattında ışık hızında ve saat yönünde dönmeye başlıyor. bu da bize kara deliğin ufuk çevresini gösteriyor. tam merkezde ise karanlık olarak gözüken yer karadeliğin tam kendisi.

  ek bilgi 2: bu galaksi dünyaya yaklaşık olarak 55 milyon ışık yılı uzaklıkta. yani gördüğümüz ışık 55 milyon yıl öncesinin görüntüsünü bize ulaştırıyor.
 • (bkz: m87)
 • m87, virgo a veya ngc 4486 olarak da bilinen başak takımyıldızı yönünde yaklaşık 52 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan dev bir eliptik gökadadır. charles messier tarafından 18 mart 1781 tarihinde keşfedilmiştir.

  10 nisan 2019 tarihinde ilk defa bir kara delik fotoğrafı görmemizi sağlayan galaksi olmuştur.

  dünyamıza mesafesi 5.060.544.700.000.000.000.000.000.000 kilometredir swh

  black hole

  kaynak
 • tanım: içerisinde bulunan karadeliğin bugünlerde sükse yaptığı galaksi.

  soru: neden samanyolu'ndaki karadelik yerine bu abimizin içerisindeki karadeliğin gözlenmeye çalışıldığını bu cahile anlatacak suser var mı?