şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ---alıntı----
    mesut kim mi? müthiş bir genç.. mardin midyat gezimizde rehberimiz.. 30 yaşında.. ama bu süreye öyle çok şey sığdırmış ki.. gurur verici bir örnek.. nusaybin'de doğmuş.. 11 kardeşten biri.. orta öğreniminin bir bölümünü yatılı olarak ayvalık'ta okumuş. türkan saylan'ın çağdaş yaşamı destekleme derneği (çydd) bursuyla okuduğu ege üniversitesi arkeoloji bölümü'nü bitirir bitirmez büyük bir tutkuyla bağlı olduğu topraklarına dönmüş.
    mardin ve sakıp sabancı mardin kent müzelerinin arkeoloji danışmanlarından.. amerikalı ve alman araştırmacı guruplarla çalışmış. bir de kitabı var. elinden düşürmediği makinesiyle harika fotoğraflar çekiyor. yakında sergi açacak, zaten... tarihte ilk üniversitenin harran'da değil, nusaybin'de kurulduğu görüşünde..
    dört günlük gezi boyunca bizimleydi. bölgenin sadece tarihini, kültürünü değil, adeta her taşın geçmişini ezbere biliyor.
    neredeyse tüm doğu'yu adım adım dolaşmış. ne sorarsanız sorun, cevabı hazır. kültürlü, zeki, esprili.. üstelik çok saygılı, dürüst ve mütevazı..
    mardin çıkışında önemli bir paleolitik araştırma yapmış, buluntular şimdi müzede.. araştırma alanı yakında çalışmaları için öğrencilere açılacak..
    eşi de kendisi gibi çalışmaktan yılmayanlardan..
    fransa'da büyümüş. döner dönmez kollarını sıvayıp, çevredeki kadınları örgütlemiş.. bir kooperatif kurmuşlar.
    el sanatlarından mutfağa ürettiklerini pazarlıyorlar. heyecanlı, umutlu, coşkulular.. büyük hayalleri var. olmalı da..
    bence bu iki müthiş genci, hem daha iyi tanımalı, hem de tanıtmalıyız. basın ve tv'ler onlarla söyleşiler yapmalı, programlarına davet etmeli, başarılarını vurgulamalı.. harika bir çift rol model onlar, çünkü!.
    hıncal uluç, sabah, 15 mayıs 2010
    ---alıntı----
  • cuma sabahları, radyo viva' da özer şendir' in programına konuk oluyor. ilgiyle ve merakla dinliyorum. sayesinde bir çok şey öğreniyorum.
    tanım: arkeolog.
  • yakın zamanda paris'e yerleşmiş, ege üniversitesi mezunu başarılı arkeolog. kendisini özay şendir le cuma günleri yaptığı arkeolojinin tarihin konuşulduğu kaliteli programdan biliyorum. doğaçlama yapılan,kalite kokan bu keyifli sohbeti spor yaparken,işe giderken dinleyebilirsiniz. podcastleri de mevcut:

https://m.soundcloud.com/…ince-ayar-30-haziran-2017
  • bu coğrafyanın tek tip kalıplara sokulamayacak kadar zengin ve kadim bir kültürü olduğunu; üzerinde oturduğumuz kültürel zenginliğin kıymetini bilmemiz gerektiğini düşünmemi sağlayan değerli arkeolog.
  • degerli bir arkeolog sohbeti de cok guzel. umarim ilerde guzel isler de biraktigi esenlikleri goruruz.
  • mezopotamya hikayeleri başlıklı konuşmasında çok güzel şeyler anlatmış arkeolog.
  • --- spoiler ---

mezopotamya'yı anadolu'yu konuşurken insanlar mozaik derler. buna da karşıyım, mozaik keskin renk ayrımlarının bir araya gelişi ile ortaya çıkan bir renk cümbüşüdür. burada maalesef o yok, burada ebru biraz daha... hangi rengin sınırı nerede bitiyor, diğeriyle ne kadar karışmış ve iki renk nasıl yeni bir renge dönüşmüş ayırt edemiyorsun.
    --- spoiler ---
  • kimi o kadar guzel konuşuyor ki 24 saat konuşsa dinlerim. işte bu adam da tam öyle biri. iyi bir anlatici, arkeolog, yardım sever, duyarlı, mutevazi, sempatik bir abimizdir kendisi
  • enerji saçan, mozaik düşmanı ebrucu olarak kafamda kalacak olan arkeolog.

-mozaik keskin renklere ve hatlara sahiptir mezopatamya türkiye ebru gibidir. renkler belirgindir geçişler yumuşaktır

minvalinde kurduğu cümleler ile beni mest etmiştir.