128 entry daha
  • (bkz: #43428331) taa bu işlerin başında söylemiştim, ekleyeyim:

bu işlerin sonunda en sağlam göte gelen adamlardan biri olacak kendisi.

ırak'ı güçlü tutan, seküler kılan saddam'ın devrilmesinde başrol oynadı, ışid, bağdat yönetiminin üstüne giderken daşşak kebabı yaptı. yetmedi bizim uzunla bir olup ışid'in pazarlamacılığını yapıp petrollerini sattı. esad mevzusunda zaten taraf olmadı.

şimdi ışid, barzani gibi bir aracıdan kurtulmak istiyor elbette. bugün baktım, peşmerge'nin de ağzına sıçmışlar (liveleak), musul gitti gidecek. ışid çok yakında ve kazanıyor. musul'dan sonra kerkük'ün de gitmesi işten değil. kürt paktı da anlaşılan bir sike derman olamadı.

ben kellesi gider diyorum gençler. en iyi ihtimalle götüne baka baka kaçacak. abd yardım edecekmiş falan geyikleri var ama havadan müdahaleyle ışid ne kadar biter, tartışılır. obama iç politikaya kuyruğu dik tutayım hesabı bir açıklama yapmış bence.

giderse süper olur. bu nasıl bir alçaklıktır aga ? senin ülkene bildiğin gözü dönmüş vahşi militanlar girecek, diğer yönetime saldıracak, sen sözüm ona machiavelistsin ya aq (gerçi niccolo bunları görse bağıra bağıra ağlar o ayrı) izledin orada olanı bir de rant aradın. böyle geçmişini sikerler işte adamın.

yine de peşmergeyi ışid'e tercih ederim o ayrı.
  • ortadoğu'nun görüp görebileceği en ikiyüzlü liderlerden biridir .
    bu ışid denen ortaçağdan kaçmış adamlar musul'u istila ederken bu barzani denen herif "mezhep savaşına ortak olmayacağız" deyip bıyık altindan gülüyordu hatta bu olayı bağımsızlık için kullanmaya başladı . ne zaman ışid namluyu kuzey ırak'a çevirince bu kez "merkezi hükûmet yardim etmiyor" diye ağlamaya başladı , adamlar erbil'in kapısına dayaninca bu kez abd'den yardım istemeye başladı. en başta ışid musula girerken karşı koymaya çalışsaydi belki de musul dusmeyecek , ışid milyar dolar paraya ve ırak ordusunun muhimmatina el koymayacakti . kendisi hem iki yüzlü hem de ışid'in kuzeye yonelecegini goremeyecek kadar siyasi ongoruden uzak birisidir . en son olarak ışid'den kaçan turkmenleri erbil kapisinda sicaklik , aclik ve susuzlukla başbaşa birakacak kadar da şerefsiz bir adamdır
134 entry daha
hesabın var mı? giriş yap