şükela:  tümü | bugün
  • "sanki bütün bu mağazalar bütün bu insanlara saadet satıyorlar" cümlesiyle bugünün büyük fotoğrafını çok önceden çekmiş hikaye. bir kez daha okudum da bu cümle çok tesir etti.
  • ziya osman saba'nın etkileyici hikayesi; türk edebiyatının en iyi hikayeleri arasında da sayılabilir. vitrindeki mutlu insanlara özenen kahramanımız, birgün aynı öyle mutlu bir fotoğraf çektirmek ister; velakin olaylar istediği gibi gelişmez. abidin dino, mutluluğun resmini çizmiş midir bilinmez, ama mutsuzluğun en yalın hikayelerindin birini yazmıştır ziya osman saba; her dem takdir edilesi bir hikayecidir.
  • ziya osman saba'nın sağlığında yayınladığı iki öykü kitabından biridir. ölümünden sonra bu isimle tüm öyküleri biraraya toplanmıştır.
    adı geçen öyküdeki fotoğrafhane beyoğlu'ndadır. 30'lu, 40'lı yılların beyoğlu'ndaki pekçok fotoğrafhnede vitrinler mesut insan fotoğraflarıyla doludur.
    bu isimdeki kitapta yer alan diğer öyküler de bu öykü gibidir. çocukluğu, gençliği ve nişanlılık,evlilik dönemlerine dair öyküler biraradadır ve enfes bir duyarlılıkla yazılmıştır. ziya osman saba şiirleri nasılsa, öyküleri de aynı üsluptadır.
    çocukluğundan aklında kalan "neveser" isimli vapur, kurban bayramı yaklaştıkça kesilmesine kıyamadığı kuzu, gençlik döneminde bir sokak arasından geçerken kapısının önünü süpüren genç bir kızla izdivaç hayali, yeni evlendikten sonraki beyoğlu'nda osmanlı bankasında işe başlaması ve işlerinin düzene girmesiyle duyduğu sevinç, vb. şiirinde de yeralan küçük mutluluklar bu kitaptaki öykülerinde de yeralmaktadır.
    o zamanlar insanlar mutlu değil mesuttur..
  • ziya osman saba'nın melankolik hikayesi, istanbul güzellemesinin arda aydın'ın harikulade yorumu ve performansıyla sahneye taşınmış hali.

''...ben de pekala şu mesut insanların fotoğraflarını çıkardıkları fotoğrafhanelerden birine girebilir, 'ben de mesudum, benim de resmimi çekebilirsiniz' diyebilirim. fotoğrafçı da itiraz edemez, 'sizin kimseniz yok, fotoğrafı ne yapacaksınız' diyemez. sorarsa, 'elbette günün birinde benim de bir sevgilim olabilir, sizin çekeceğiniz bu en güzel fotoğraf onun çantasının gizli bir köşesinde, güzel kokular içinde yatabilir' derim...''
  • bu sezon şehir tiyatrolarında izlediğim en iyi oyun.

--- spoiler ---

bu oyunda çocukluk var, en umarsız, en delicesine olanından. ölüm var, hem de bir babanın ölümü. özlem var, doğup büyüdüğün şehre duyulan özlem. hepsinden çok da yalnızlık var.

--- spoiler ---

bir de arda aydın'ın olağanüstü performansı var.
  • 1998 yılında yapi kredi vedat nedim tör müzesinde düzenlenen serginin ismi,ziya osman saba nin sözü. fotoğraf tarihimizin çocukluk ve gençlik çağları denilen dönemi anlatan,osmanlı devletinin son yıllarını belgeleyen,genç cumhuriyeti anlatan 1950 lere kadar sürdüğü söylenen 250 fotoğraf makinası ve özel koleksiyonlardan alınmış 100 kadar eski fotoğraf ile düzenlenmiş sergi.
  • bu akşam izlediğim ve hiç bitmesin istediğim mükemmel bir gösteri ..
  • beni benden almış oyun. bir insanın iç dunyası, istanbul, geçmişi, istanbul, pişmanlıkları ve istanbul ancak bu kadar güzel sahneye yansıtılır. tam bir melankoli olmasına rağmen beni sıkmadan o kadar süre kendini izletebilmiştir.
  • nev'i şahsına münhasır saadet'ler arayanlara bir nefestir.
  • istanbul'dan soğumuş ve buralardan çekip gitmek isterken beni yeniden istanbul'a aşık etmiş eser.