şükela:  tümü | bugün
  • "10-12 yaşlarındayken genç takımların seçmelerine katılıyordum. topu, slalom çubuklarının arasında uçarcasına sürüyordum. attığım şutlar, kalecinin kulaklarını sıyırıyordu. ama buna rağmen, genç takımına seçilenler arasında hiç yer almadım. benden iyi olmamalarına rağmen ismi hep matthias, markus ya da michael olan çocuklar seçiliyormuş gibi geliyordu bana. ama önemli olan şimdi olduğum yer. zoru başarmak daha güzel."

mesut özil... yıllarca almanya millî futbol takımında üst düzey futbol oynayan bir sporcu. ve mesut özil, bir gün recep tayyip erdoğan ile bir fotoğrafa poz verir ve mesut almanların ırkçı faşizmine maruz kalmaya başlar.

çoğulculuk, demokrasi diyen avrupalılar, "bizim gibi düşüneceksiniz" diye de dayatmaktan geri kalmayıp mesut gibi bir adamı sırf memleketinin cumhurbaşkanı ile poz verdi diye topa tutarlar.

faşist almanya, ırkçı nazi almanya'sı, avrupa'nın gerçek yüzünü tekrar göstermiştir. bunlar türk düşmanı. bunlar bağımsız türkiye'ye ve onun bağımsızlığının mimarı olan herkese düşmanlar. bunlar başarılı türklere ve başarılı türkiye'ye düşmanlar. bunlar ülkesine söven adamlara edebiyat ödülü verir, ülkesine söven karaktersizlere gazetelerinde köşe yazdırırlar.
  • mustehakini bulmuştur.
  • almanya'da doğmuş, otuz küsür yıldır almanya'da yaşayan biri olarak söylüyorum: ufak tefek bireysel ırkçılıkçıklar hariç, ırkçılık neyim yok.

almanya'nın türkiye'nin başarısızlığını istemesi konusu için (bkz: #79087122)
  • öyle bir ırkçılık uygulanmıştır ki, mesut bu ırkçılığa adet tokat niteliğinde bir cevap vererek alman milli takım formasını 92 kez giymiştir! almanlar bu cevap karşısında hala titremektedir!

tanım: gözler yaşartan, kulaklar uğuldatan ırkçılık.
  • afrika veya arap kökenli bir çok yıldıza ırkçılık yapılmıyor ama aynı yerde bizim paşaya ırkçılık yapıyorlar.

he canım he. oyna devam.

ırkçılık gibi çok ciddi ve hassas bir konuyu götünü kurtarmak için kullanması şık bişey değil diye düşünüyorum.

not: adam türk tribünlerine nefis oynadı yalnız. aşırı tutacak bir damardan girdi. izleyelim bakalım durum nereye gidecek.
  • neymiş efendim şut atarmış kalecinin kulağını yalarmış. neymiş yenerse alman yenilirse türk’müş; geç bu işleri. dünya kupasında kötü oynayınca hemen manevra yapma!
    almanya milli takımında 10 numarayı giymişsin. hatta kaptan olmuşsun. bu sayede real madrid’te, arsenal’de oynamışsın. lüks arabalara binmiş, milyonlarca dolar para kazanmışsın.
    ırkçı naziler diyen birinin seçim malzemesi olma dedikleri için almanlar’ı ırkçılıkla suçluyorsun.
    madem seçmelerde yoktun neden türk milli takımını secmedin? gönlüm almanlar’dan yana diyen kimdi? senin derdin türk olmak değil, alman olamamak!
    haksız değilsin ama haklı da değilsin.

düzeltme: yazım.
  • zamanında aurelio'ya yapılan faşistlik, mesut'a yapılınca zorunuza mı gitti? almanlar ve diğerleri faşistlik yapınca kötü, türkler faşistlik yapınca iyi. süpersonik dünya vatandaşı ya pezevenk duyar kasıyor mesut için.

(bkz: no racism)
  • mesut özil'in durusunu takdir ettim ama alman irkciligi (ayrimciligi diyelim), türk irkciligindan farkli degil. hatta daha iyi oldugu yanlar var.

türkiye'de de "benden iyi olmamalarına rağmen" ile baslayan bir düzine ayrimcilik örnegi verebiliriz hepimiz kendi hayatimizdan. sizden "kötü" bile olanlar kolaylikla secilir hep bir yerlere, cünkü türkiyede kriter basarili olmak degil, birilerinden olmaktir.

alman irkciligi ise gercek basarinin oldugu yerde biter. gercekten basarili oldugunuza ikna olurlarsa, tüm kapilar acilir size. yani ortalama yetenege sahip insanlar arasindan secilemezsiniz belki milliyetinizden ötürü ama, gercekten onlara fark atacak bir basariniz varsa destek olurlar size sonuna kadar. adamlarin önceligi basari cünkü. gercekten basarili ve ülkeye birsey katacak biri türk-yahudi- arap hic farketmez, sonuna kadar desteklenir.

türkiye'de ise birilerinden degil ama gercekten basarili oldugunuz farkedilirse, yeteneginizle fark atacak olursaniz, önünüze daha cok problemler cikarilir, bezdirilirsiniz. bunun icin de illa baska milletten olmaniz falan gerekmez, birilerinden olmamaniz yeterli.

sonuc olarak, aslinda yok birbirimizden farkimiz. iki ülkede de birileri daha cok kollanir, gözetilir. ama alman icin asil kistas basari, türk icin ahbap cavus. sonuc da ortada iste.
  • belçikalılar da sübyancı çıktı. yüzümüzü doğuya ama uzak doğuya dönmeliydik.
  • adam türk asıllı, alman vatandaşı ama ingilizce açıklama yapıyor.

babacım senin kitlen kim?