• bu adamın başlığının olmaması ilginç. belki de ben bulamadım.

  osmanlı askeri tarihi adlı bence güzel bir eser ortaya koymuş askeri tarihçidir. harbiyeliymiş.
 • "savaşın ve esaretin günlüğü" ile "osmanlı askeri tarihi" kitaplarının yazarı akademisyen. büyük dedemin askerlik safahatı hakkında araştırma yaparken kendisinden yardım istemiştim. sağ olsun, yoğunluğuna rağmen bana vakit ayırıp izlemem gereken yol hakkında bilgi vermişti. (msb arşiv müdürlüğüne yazdığım dilekçe neticesinde kut'ül amare'de şehit olan dedemin resmi bilgilerine ulaştım.) yardımsever ve mütevazı bir insan olan mesut hoca'ya çalışmalarında kolaylıklar ve başarılarının devamını dilerim. askerî tarihimize merak duyan arkadaşlar kendisini şu twitter adresinden takip edebilir. ilgi çekecek paylaşımları mevcut.

  twitter
 • askeri tarihçi.

  kendisi ile şöyle bir röportaj yapılmış. kaynak

  ayrıca kendisinin routledge yayınevinden bir türk askeri tarih kitabı da yayınlanacak. kaynak
 • memleketimde değeri pek bilinmeyen bir tarihçidir. kendisini takip etmenizi öneririm.

  hamasete ve siyasete bulaşmadan, belgelerle konuşuyor. askeri tarih uzmanlık alanı dışında paylaşımını bulamazsınız. o nedenle paylaşımları benim için araştırmaya değer konular oluyor.

  mesut uyar hoca'nın twitter hesabı
 • saha tecrübesi de olan -harp okulu mezunu, güneydoğu'da görev yapmış- askeri tarihçilerden.

  son olarak "dünya askeri tarihi" isimli eseri yayınlandı. sosyal medyada da hamasete bulaşmayan bilgi içerikli paylaşımlarıyla dengeli bir profil çiziyor.
 • candan badem'in editörlüğünde önümüzdeki aylarda (routledge'ın web sayfasına göre, 15 eylül 2021'de) yayımlanacak olan "the routledge handbook of the crimean war" isimli kitapta "the ottoman officer corps and the crimean war" isimli bir makalesi yer alacakmış.

  "candan badem" adı altında varlık gösteren hasbelkader tarihçi, huy ve tabiaten hazımsız bir ideolog bozuntusunun editörlüğü altında isminin gözükmesi hadisesini kendi vicdanına bırakıyorum. boş yere "akademik şahsiyet/siyasal görüşler" ayrımlarıyla gelmeyin, o işler birbirinden o kadar da bağımsız olmuyor.
 • david murphy'nin arap isyanı 1916-18 isimli iş bankasından yayımlanan kitabında "türk ordusundan, osmanlı ordusu üzerine paha biçilmez derecede uzmanlık
  sahibi binbaşı mesut uyar'a özel bir şükran borcum var." ifadesini okuduğumda şaşırıp "ulan twittterdaki askeri tarihçi prof mesut uyar mı acaba" diye check edip o olduğu sonucuna vardığım kişidir. değerli çalışmaları vardır.

  cv'sine şuradan ulaşılabilir: https://www.antalya.edu.tr/…er-fakultesi/mesut-uyar

  tabur komutanlığı falan yapmış baya çok ilginç geldi subaylıktan akademisyenliğe son derece pürüzsüz ve kaliteli bir geçiş olması. genelde ikisi birbirinden çok farklı işleyişlere sahip meslekler gibi görünürdü bana hep, mümkünmüş.
 • sosyal medya ve okuduğum bir kitabı üzerinden değerlendireceğim. tarih konusunda iyi olabilir ama bazı konularda gerçekten dayanaksız üfürüyor. rusya konusuna yaklaşımı da biraz taraflı gibi özellikle.
 • savaş ve ordu: ordu bilgisi kitabı da oldukça iyidir, anlaşılır bir kitap olmasının yanı sıra, ordu bilgisi sadece askerlik ile sınırlı olan ve merakı olan kişiler için okunması elzem kitaplardandır.
hesabın var mı? giriş yap