şükela:  tümü | bugün
 • daha önceden yapılmış araştırmaların sonuçlarına bakarak bir takım yeni sonuçlara varma yöntemi.

  doğru yapılan meta analiz en yüksek kanıt değeri taşır. bu ehemmiyetinden dolayı meta analizleri tanımlayan, kontrol edenler vardır.
 • --- alıntıdır ---

  meta analizi, ilişkili fakat bağımsız çalışma sonuçlarının niceliksel gözden geçirilmesi ve sentezi olarak
  tanımlanabilmektedir. çoklu çalışmaların nicel sentez tekniği olarak, meta analizinin kullanımı hızla yaygınlaşmıştır.
  aynı konudaki farklı çalışmalardan bilgi toplayarak yapılan birleştirme analizi, sadece tek bir çalışmaya
  dayanan analizden daha fazla istatistiksel güce sahip olacaktır. bu makalede, meta analizinin özellikleri ve kullanımı
  hakkında bilgi verilmesi ve meta analizinde karşılaşılan güçlüklerin açıklanması amaçlanmıştır.

  --- alıntıdır ---

  devamı ve detaylı bilgi için meraklısına: http://utf.dergisi.org/pdf/pdf_utf_173.pdf
 • ilk olarak 1976 senesinde gene v. glass isimli egitim psikologu, istatistikci tarafindan kullanilmistir. gene v. glass su an arizona state university'de prof olarak calismaktadir.

  meta analiz basit olarak ayni konuda yayinlanmis farkli arastirmalarin effect size'larini sentezler. oncelikli olarak her arastirma icin tek tek effect size hesaplanir:

  effect size (yunan alfabesinin 4. harfi olan delta ile gosterilir) = (mean of experimental condition - mean of control group) / (standard deviation of control group)

  daha sonra bu effect size'larin ortalamasi hesaplanir.
 • istatistik konusunda kendini uzman olarak göremeyenlerin, asla bulaşmaması gereken araştırma sentezidir.
 • meta analiz anlam itibariyle analizlerin analizi olarak geçmektedir. daha önce yapılmış çalışmaların örneklemlerini ve etki büyüklüklerini bir araya getirerek daha büyük bir örneklem ve etki büyüklüğü elde ederek daha geniş çerçevede yorum yapma imkânı sağlamaktadır. bu tarz bir analiz yapmak için en az 2 çalışmaya ihtiyaç olduğu söylense de daha net bulgular elde edilebilmesi adına en az 30 çalışmanın olması gerektiğini söyleyenler mevcut.
  bir meta analiz çalışmasının temel süreci; çalışmada konuyu belirleme- literatürü tarama- ölçütleri belirleme- kodlama- verilerin analizi- yorumlama ve sonuç şeklindedir.
  işinizi kolaylaştıracak en güzel programlardan birisi cma (comprehensive meta-analysis) programıdır. hatta dinçer hocanın bu konuyla ilgili bir kitabı mevcuttur. bu kitapta programda bir meta analizi gerçekleştirmek için gerekli bütün adımlar yer almaktadır.
  not: eğitimde meta-analiz çalışmalarında genellikle bir yöntem-strateji-tekniğin bir değişken (akademik başarı-motivasyon-tutum vb.) üzerindeki etkisine bakılmaktadır. çalışmak isteyen kişi olursa bu tarz çalışmalara günümüzde çokça ihtiyaç duyulduğunu düşünmekteyim.
 • meta analizi, aynı sorunsal üzerine farklı örneklem gruplarıyla birden fazla bağımsız yapılmış araştırma verilerinin ortak küme(ler)de bir araya getirilmesiyle gerçekleşen istatistiki bir analizdir. disiplinler arası bir bakışla ilgili sorunsala bütüncül bir analiz ve geniş genellenebilirlik imkânı sağlaması bu analizin en büyük avantajını oluşturur.

  meta analizi yapacaklara not:
  istatistik konusunda uzman olmanız tek başına yeterli değildir. verinin alındığı örneklem gruplarını bilmeden tek başına veriler ve veri sonuçları sizin için bir anlam ifade etmez. diğer bir söylemle eksik parçaları olan büyük bir puzzle resmi görürsünüz. meta analizi yapacaksanız bu konuda daha önce çalışmış uzmanlarla (verisini aldığınız kişiler olması daha sağlıklı) çalışmanız veya iletişimde olmanız veya da en azından bir ön bilgi almanız sizler için ve herkes için daha sağlıklı olacaktır.

  (bkz: interdisipliner), (bkz: multidisipliner).
 • daha önceden çalışma yapmış olanların yardımına ihtiyaç duyduğum analiz çeşidi.