• çaylaklardan heeeeeeeeeeee'nin sürekli reklamını yaptığı sözlük. başka entry girmiyor arkadaş.
  • ekşi dışında üyesi olduğum ilk ve tek sözlük. sadece bilgi içereceği vaadine kandım diyebilirim. ortak çabayla, sadece bilgi içeren bir kaynağı oluşturmak ekşi varken amerikayı yeniden keşfetmeye çalışmak gibi olacak belki ama birilerinin işine yarayabilecek bir şeyler üretmeyi amaçlayan bir yapının içinde olmak güzel bir his.
  • aktif olarak yazdığım ve çok sevmeye başladığım yeni sözlük.
    ne kadar sözlük, o kadar iyi bence...
    buyurun beraber yazalım.
  • bir işe başlarken umut olur ya, işin olması çok zor olsa da olur, bunca sözlüğe rağmen evrilmiş internet çağında açılan bu sözlük o umudu barındırıyordu. başlarda amatör bir ruhu vardı. herkes sözlüğü geliştirmek için çabalıyordu. ama bir yandan olmayacak endişesi de vardı o herkeste. belki kurucusu da olmayacağını düşünüyordu baştan. yine de uğraşıldı. öyle bir şeydi meta sözlük. ara ara hareketlendi. iyi yazarlar yazdı ama çoğunlukla durağan bir sözlük oldu. durağan olmasında site özelliklerinin çok yavaş gelişmesi yani hep beta olması da etkili oldu. birçok yazar geldi, gördü ve gitti. sahiplenici moderatörler bile gitti. ekşi'de yazar olamayan amatör bir kitleyle iyi bir sözlük hayali kuruldu hep ama gelen iyi yazarların gitmemesi için hiçbir şey yapılmadı. bu sebeple kendine has bir kitlesi oluştu. ağırlıklı olarak lise ve üniversite öğrencilerinden oluşan bir nevi arkadaşlık sitesine dönüştü zamanla. trollük yapmaya gelenleri barındırmamak için uğraştılar. ama bu uğraşı da zamanla yerini saçma bir kuralcılığa bıraktı. içerisindeki o küçük kitle, yeni gelen kitle için giderek itici hale gelen bir badici kitleye dönüştü. bol bol şarkı, türkü girdisi girildi. bol bol ansiklopedik bilgi girildi. din ve siyaset tartışması eksik olmadı. komikli içerik yazanlar vardı birkaç tane, (söylemesem içimde kalır bir tanesi çok kötü bir life is drunk çakmasıydı, sevenleri de life is drunk hayranlarının çakması öyle vıcık bir şeydi) bir iki tane tahammül edilebilir kaliteli trolü de vardı ama olmadı, bir türlü o kıvılcım sürdürülemedi. larden'i unutmayayım. larden loughness'ın çeşitli aktiviteleri oldu. o da uğraştı burayı bir aile yapmak, sosyal bir oluşum yapmak için ama o da yetemedi. hatta giderek o da eridi. tam bir sözlük kurdu. ekşi'den soğumuş ve yeni heyecan peşinde koşan larden. ekşi'de sıradan bir yazar olmanın sönüklüğünü, umursanmazlığın izlerini taşıyordu. oysa burada moderatördü. kimi zaman çocuk bakıcısı, kimin zaman animatör oldu, kimi zaman diktatör, kimi zaman babacan. bir süre sonra hevesini aldı ve o da heyecanını kaybetti.
    bana göre sözlüğün gelişmemesinin en önemli etkenlerinden biri aman tadımız bozulmasın ali rıza beyciler. sözlükleri sözlük yapan bilgidir, yazardır ama bir o kadar da tartışmalardır. burada herhangi bir konuda ne zaman tartışma çıksa hemen yatıştırılmaya çalışıldı. moderatörler anında müdahele etti. kendi kendine eğlenen, şarkı, türkü paylaşan badici tayfa hep taş koydu buna. istemedikleri kimselerin üstüne çökerek kaçırdılar sürekli. norveç'te balıkçı sahil kasabası olmak istediler hep. ama metrobüsten norveç resmine bakıp kendini norveç'te sanmaktan öte gidemediler. bu yüzden sol frame değişirken gıcırtı sesleri geldi, paslanmasından kelli. donuk kaldı çoğu zaman. sürekli bilgi girme sıkıcılığı herkesi kaçırdı. sözlüğü bu haliyle kabul edenler yazmaya devam etti.
    son olarak tseven nickli kurucuya gelelim. sitenin gelişiminde çok yavaş kaldı. herkes takır takır site kurarken bu en iyi sözlükler arasına girme hedefi olan sözlük, temel özelliklerin bile çoğunu barındırmadı oldukça uzun bir süre. öte yandan tseven sürekli yazarlardan katkı istedi ama yazarlara hiçbir şey sunmadı. yine de birçok yazar önemli katkı yaptı. sözlüğün gelişimi ile ilgili yazarların görüşlerini dikkate alması belki de o yazarları tutan şeydi. sözlükte birçok kırılma anı oldu. ama kırılma anlarında o da umudunu kaybetti. ve bunu yazarlara yansıttı ve kırılma anlarını bile yazarlar toparladı. kaliteli yazar diye, ekşi'de araba özellikleri yazan yazarı getirdi. son ana kadar yazarlardan emek bekledi ama onca uğraş veren yazarın emeğini çöpe attı gitti sonunda. reklam geliri yoktu. sözlüğün geleceği de parlak değil. darbe olaylarından sonra sözlükte yazılabilecek şeylerden başına bela almak istememiş olabilir bilmiyorum. ama sözlüğü bu haliyle kabullenmiş tayfaya büyük kazık attı. sözlük dünyasından iyi kötü bir meta geçti. geri dönüş olur mu bilmem ama olsa da olmaz.
  • özetlemek gerekirse:
    mesela chicago başlığına girdiniz ekşi sözlükte. ne görüyorsunuz?
    chicago terimiyle alakalı her şeyi, di mi?

peki ya siz chicago adında bir müzik grubu ile ilgili yazılanları merak ediyorsanız n'olacak?

tüm girdileri okuyacaksınız da aradan chicago adlı müzik grubu hakkında yazılanları bulacaksınız da aradaki o bir sürü troll entrylerini de geçeceksiniz de ohooo. ölme eşeğim ölme...

işte bu sözlükte chicago başlığına girdiğinizde, chicago adlı müzik grubuyla ilgili yazılanları direk bulabiliyorsunuz. trolleri de lak diye şutluyorlar. olayı bu yani: direk bilgi.

gelişmesi ve içeriği konusunda yardımcı olmanız için yazarlığı beklemenize de gerek yok. ekşi ya da diğer bilinen sözlüklerde yazar olduğunuzu kanıtlarsanız beklemeden yazar olabiliyorsunuz. bu da güzel.

denenmesinde faide var.
  • sanıyorum bundan sonra yazacağım tek sözlük olacak gibi duruyor. büyük konuşmamak lazım elbet ama öyle işte. bana ekşinin ilk günlerini anımsatıyor. bomboş, çorak topraklar üzerine inşa edilecek yepyeni ve düzgün şehirleri bekliyor. gerçekten özlediğim bir duyguymuş bu.

ekşi sözlük eski camiasına ve kurucusu ssg'ye saygım sonsuz. ama artık bu topraklar benim sevdiğim o topraklar olmaktan çok uzakta. olduğu gibi kabul etmek ise çoğu zaman yetersiz...
  • kendi bünyesinde yer alan sözlüğün tanıtımı başlığında tarafımca yazılmış şu ibareyi bulunduran sitedir.

"bence, özellikle ekşi sözlük üyesi olan arkadaşlar meta sözlük başlığını gün içinde canlı tutmaya çalışırlarsa, sözlük alışkanlığına sahip olup ekşi sözlük'te artık aradığını bulamayan yazarların (örnek: ben) ve kayıtlı okurların ilgisini cezbetmek çok daha olası hale gelecek."

bu cümleyle, şu ana kadar benim yazdıklarım arasında çelişen bir şey ben göremiyorum. 2001 yılından beri ekşi sözlükte larden loughness nickiyle yazıyorum. meta sözlük'le ilgili bizzat yazarlara yönelik bir davet çabasına girişsem, emin olun, beni kırmayarak davetime icabet edecek yüzlerce kişi tanıyorum. misal depeyi'ye telefon açıp "abi yeni bir sözlük var, yardımın lazım" diyebilirim. gerçi o sayılmaz yaf, ekşi'de de yazmıyor artık.

elbette başlığı aktif tuttuğumuzda yazarların da bundan etkilenerek gelmesi olası. gizli kapaklı bir iş de çevirmiyoruz. çevirsek meta sözlüğün en üstte duran, başında önemli ibaresi bulunan başlığına bu gizli planımızı yazmazdık diye düşünüyorum. gençler çalışmış, yeni bir sözlük açmışlar, destek oluyoruz. hepsi bu. her şey ortada. kimseden bir şey gizlemiyoruz. yeni bir sözlük, bir takım farklılıklarla, daha temiz bir ortam sunmak için yayında. inek altında buzağı aramaya gerek yok.
  • 15 yıllık ekşi sözlük yazarı olarak içinde yer aldığım oluşum. o yüzden, sözlükte olması gerekenlerden anlamadığımızı falan iddia eden ekşi sözlük yazarlarına gülüp geçiyorum.

bu kadar uzun süredir ekşi sözlük bünyesinde yazarken ve hala ekşi sözlüğe girip çıkıyorken, meta sözlük'te bizim ekşi sözlüğe bok attığımızı falan söylemek abesle iştigaldir. ekşi sözlük ilk olduğuna göre, sonradan çıkan hiç bir sözlük onu geçemediğine göre, endişeye mahal de yok zaten. ha ssg'yi eski günlerin hatırına meta sözlüğe katılmaya ikna edebilsek ne güzel olurdu. dur bir mail atayım. :)

biz geldiğimiz yeri biliyoruz. meta sözlük'te yazmayı tercih ediyoruz, çünkü ekşi'nin eskiden bize verdiklerini iyi hatırlıyor ve çok özlüyoruz.
  • ekşisözlüğün eksiklerini çok iyi analiz edip bunlara çözüm bulma arayışıyla yola koyulmuş, kaliteli içeriği ve buna erişimi kolaylaştırmayı hedefleyen sözlük. ekşisözlük eğer bu eksiklerini gidermezse meta sözlük survival of the fittest yarışında öne geçebilir. tabi ekşi bunu görür de kendini geliştirirse rekabetin avantajlarından yine biz yararlanmış oluruz.
  • shitposting için geldiğim sözlükte bulduğum kayda değer diğer sözlük. bu satırlar da ekşi sözlük'e yazdığım son ciddi ve bilgi içeren entry olmaktadır. yapacağınız işi geliştireceğiniz siteyi sosyal medyadaki öneminizi sikeyim. ben gidiyorum.
hesabın var mı? giriş yap