şükela:  tümü | bugün
  • herhangi bir kompetitif oyunda (spor, bilgisayar oyunları, satranç vb.) değişen şartlar, kurallar, anlayışlar veya oyuncular nedeniyle baskın ve güçlü stratejilerin ortaya çıkması, tarafların bu stratejiler etrafında veya karşısında konumlanarak, daha gelişmiş görüşler veya karşı-stratejiler oluşturmasıyla meydana gelen güncel, hakim teoriler ve trendler toplamına metagame diyebiliriz. nasıl ki metadata için veri hakkındaki veri diyorsak , metagame için de kısaca oyun hakkındaki oyun tanımını kullanabiliriz.

    e-spor dünyasında daha çok kullanılan bir kavram olmasına rağmen, futboldan genel bir örnek vermek istersek, türkiye 1. futbol liginde 87 sezonunda 2 puanlı sistemden 3 puanlı sisteme geçilmesi ile, galibiyetin daha da önem kazanması ve 0-0'a yatmaya yönelik futbol yerine hücum futbolunun benimsenmesi. o sezondan itibaren metagame'in hücum futbolu etrafında şekillendiğini söyleyebiliriz.

    aslında konu biraz da oyun teorisi(oyuncunun başarısının diğer oyuncuların tepkilerine bağlı olduğu sistemler) ile alakalı.