şükela:  tümü | bugün
  • dogadan direkt olarak toplanan ornekler uzerinde yapilan genetik arastirma. klasik mikrobiyolojinin canlilari tanimlama yontemi olan ribosomal rna geni gibi cesitli genleri kullanmaktansa holistik bir yaklasimlar, ortamda ne var ne yok hepsinin dizisini cikarir, buna gore ortami populasyonlar ve alt populasyonlar seklinde inceler. bu terim ilk kez 1998'de jo handelsman, jon clardy, robert m. goodman, sean f. brady tarafindan kullanilmistir.

    kaynak: wikipedia.
  • bazı organizmaları laboratuvar ortamında ekip, çoğaltıp inceleyemeyiz; çünkü sadece kendi doğal ortamları yaşam koşullarını sağlar. bu yüzden de onların genetik bilgisi( dna ) bulunduğu ortamlarda izole edilir ve sonrasında incelenir. neyin geni izole edilir derseniz eğer, 16s rrna geni izole edilip sekanslanır. bu da bize bu organizmanın filogenetik ağaçtaki yerini tahmin etmemizi sağlar.
  • metagenomik, bireysel türün izolasyonu ve kültürleme yapılmaksızın modern genomik tekniklerin uygulanmasıdır. konvensiyonel mikrobiyoloji ve mikrobiyal genomiks çalışmaları, mikrobik canlıları doğal yaşam alanlarında değil, laboratuvar ortamlarında kültürleyerek incelemiştir. bu nedenle doğal yaşam alanındaki çeşitlilik ve toplulukların birbirleri arasındaki ilişkileri hakkında çok fazla bilgiye sahip olunamamıştır. metagenomik, kültür yapmanın zorluğu ve genetik çeşitliliğin fazlalığı gibi önemli engellere rağmen, çevresel ve klinik mikrobiyolojide ilerlemeyi amaçlıyor.