• bu isim ilerde çok duyulacak.
  • eski bir efekt uzmanının oluşturduğu, ilk olarak 3 boyutlu karakter modellemelerinde işlerini kolaylaştıracak bir teknolojik yenilik iken sanırım geliştiricilerinden birisi şuan facebook kadrosuna dahil olmuş.
    bunun dışında nvidia gibi firmalarında ismi aynı olmasa da içeriği aynı olan bir teknolojik atılımı var onun ismide omniverse
  • epic games tarafından satın alındığından beri neredeyse kendisine hiç bir şey katamayan ücretsiz bulut tabanlı uygulama. unreal engine 5'in en büyük reklam araçlarından teki. kötü değil, yeterli hiç değil.

epic games'in metahuman'ı satın alması; unity'yi ziva dynamics'i satın almak zorunda bırakmıştır. rekabet ne güzel şey.
  • insanların gerçek zamanlı görüntülerini kaydedip bunları dijital ortamda real-time olarak oynatıyor. gdc 2023'de yaptıkları bir sunumda bu işlemin sıradan bir iphone kamerasıyla bile yapılabileceğini gösterdiler: https://www.youtube.com/watch?v=vok0qa8bmmi
  • https://youtu.be/fygxluhvzhw

bu nedir arkadaş şaka gibi..
  • sanıyorum dc comics'in ortaya çıkardığı bir kelime. türkçe yarı/üstün insan gibi bir anlamı var. marvel comics'in buna karşılık gelen çizgi roman terimi mutant olabilir. hatta mcu'da bu kelimeyi kullanamadıkları için inhumans mevzusunu önplana almaya başladılar. neyse konu bu değil.

bu kelimeyi ilk olarak the flash dizisinde duydum. sonra da batman v superman dawn of justice filminde jla üyelerinin toplandığı klasör içinde gördüm.

açıkçası bu kadar farklı karakterlerin tek bir kelime altında kategorize edilmesi hoşuma gitmedi. biri uzaylı, biri atlantisli, biri amazon*, birine yıldırım çarpmış, biri yarı makine. çoğu neredeyse insan bile değil. umarım dceu'da bu kelimeyi the flash dizisindeki gibi çok kullanmazlar.
  • dc justice league de ortaya çıkan terim. ınsanların doğasını değiştiren ilave bir gen(meta-gen) sebebi ile ortaya çıkmıştır. bazı uzaylı deneyleri sonucu mavi böcek ve bir grup çocuk meta genden etkilendiği için meta-human olmuşlardır.
hesabın var mı? giriş yap