şükela:  tümü | bugün
 • alevi her daim ustunde, 79 model bir public image limited albumu.. ekibin en hararetli, en diri albumu ayni zamanda..

  pek muhim degil ama isin bir de vitrin kismi var.. orjinal formati yuvarlak bir film kutusuna konmus üc adet maxi single'dan ibaret.. sonra cd baskisi da yine yuvarlak, metal bir kutuda vb..
 • opup opup basimiza koydugumuz bir p.i.l saheseri. psychedelic punk'in yapi tasi .
  cok dans etmisligim vardir bu albumle tek basima odada. genelde pek bu muhabbeti sevmesemde sarhosken ayri bir keyifle dinlenen album.
  (bkz: opup opup basima koydum)
 • public image ltd.'ın ikinci ve en değerli albümü, bir saatlik bir post-punk hazinesi. bir diğer baskısının adı second edition'dır. ikisi aynı albümlerdir, aralarındaki farklar şunlardır:
  "metal box"ta 12 şarkı da birbirine bağlıdır, bir şarkının nerede bitip diğerinin ne zaman başladığı kulaktan kaçabilir. "second edition"da ise bazı şarkılar arasında boşluklar mevcuttur. ayrıca "second edition"da 6. ve 10. şarkıların yerleri birbirleriyle değiştirilmiştir.
  "metal box"ın tracklist'i şöyle:

  1. albatross
  2. memories
  3. swan lake
  4. poptones
  5. careering
  6. no birds
  7. graveyard
  8. the suit
  9. bad baby
  10. socialist
  11. chant
  12. radio 4
 • bu albümün paketleme masrafları garip bir şekilde kartondan plak paketlemesinden çok az pahalıya gelmiştir. ancak bu hususta wikipedia'yı okuyarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz. [http://en.wikipedia.org/wiki/metal_box#packaging http://en.wikipedia.org/wiki/metal_box#packaging]
 • gelmiş geçmiş en garip albümlerden biri.
  post-punk demek yeterli olmayacaktır. krautrock'dan art punk'a tonla şeyi harmanlayan eargasmik experimental punk örneği. hastalıklı keskin gitar rifleri, tok uğursuz dub basları, minimal yer yer post-punk yer yer disco davulları, kan donduran efektleri, rotten'ın yakarışları/çığlıkları ile krautrock'ın hakimiyeti altında bir başyapıt. gergin bir atmosferle çevrili agresif, tekrara dayalı, başına buyruk veba gibi bir albüm.

  ben bazı albümleri müzikteki devrimlerden biri olarak niteliyorum. metal box da onlardan biri. ve bu albümlerin sanatta ezber bozan, çığır açan modern çalışmalardan devrimsel anlamda hiçbir farkı yok. sanatsal veya entelektüel yaklaşımla müzik yapan gruplardan çıkma albümlerin tadına doyum olmuyor gerçekten.

  ayrıca çok güzel bir kapanış parçası olan radio 4'dan da biraz bahsetmek isterim. bu şarkı vokal ve gitar olmadan aynı atmosferi minimal ama son derece etkileyici synthlere eşlik eden güzel bir bas yürüyüşüyle çok daha yoğun devam ettiren bir eser. buradaki synth kullanımına bitiyorum, kapanış formunda albümle kusursuz bir bütünlük içinde işlenmiş. benim için kapanış parçaları çok değerlidir. bir albümde en önemli noktalarından biridir benim için ve albümdem aldığım hazzı kat ve kat artırmada en büyük potansiyele sahip şarkılardır.

  son olarak albümle ilgili edilen çok güzel laflardan biriyle yazıyı noktalıyorum: "the destruction of rock n' roll the sex pistols promised happens here."
hesabın var mı? giriş yap