• tpp'yi çok sevdiğimden seriye baştan başlamaya niyet ediyordum ama youtube'tan the movie şeklindeki videolarını görünce fazla vakit yemez deyip onlara sardım ve hepsini izledim. bir haftama mal oldu. değdi mi diye sorarsanız evet çoğu zevkliydi.

ama en çok hangisinde "what the fuck" moduna girdiniz diye sorarsanız mgs 1 derim. ve evet serinin en iyi senaryolu oyunu da açık ara 1'dir. sonrakilerden hiçbiri bu ilk oyun kadar efsane değildi.

sonraki oyunlara bakalım mgs 2'de kaliteli bir konu ve senaryoya sahip ve aslında çok güzel başlıyor ama raiden'e bağladığı için o kadar sarmıyor.

mgs 3 ortalamaydı. big boss karakter olarak daha karmaşık birisi olsa da hikayesi asla solid snake'li oyunlarla yarışamaz. bir kere hiç ciddi havası yoktu, bildiğin anime gibiydi bu oyun. yok mentor, yok ruslar, yok profesörler falan derken sonda da bir ters köşe çakalım modunda olduğu için meh deyip geçeriz bu oyunu.

mgs 4 on numaraydı birçok sahnesi ama hikayenin genel seyri ve senaryo kalitesi yine ilk oyunla yarışamaz. serinin en holywoodvari oyunuydu.

mgs portable ops - meh. vakit kaybıydı.

mgs peace walker - iyi bir açılış yapmasına rağmen hikayenin paz ve çiko gibi daha önce ground zeroes'ta gördüğüm karakterleri öğrenmek haricinde bir numarası yoktu. ve artık serideki genel birisi metal gear yapsın onu durdur durumu en fazla bu oyunda baydı.

mgs ground zeroes - ilk oynadığımda hiç sevememiştim ama daha önceki oyunları izleyip hikayenin önemini kavraydığım için tekrardan bir saatlik oynanışla bitirip baya çok sevdim. hem yönetmenlik 10\10 önceki oyunlarla hiçbir kıyası kabul etmez(tüm oyun tek kamera çekimi) hem de bir saat içine neredeyse 10 saatte olacak olaylar silsilesini koyabilmesi, kim boss'u sattı kim satmadı soru işaretlerine boğması ve hem de önceki oyunlardaki anime havasından kurtulup ciddi bir havaya bürünmesi hepsi mükemmeldi. mgs 1'den sonra en iyi oyunu buydu.

tpp'yi de bitirince editlerim. ama şu an için en iyisinin mgs 1 olduğunu düşünüyorum. tabii işin oyun kısmında değilim, çünkü mgs 3 ve peace walker oynanış olarak kaliteliymiş tpp kadar olmasa da. seriyi film olarak değerlendirerek 1 en iyisi diyorum.

tpp bittikten sonraki edit: hayır mgs v > mgs 1. mgs her ne kadar müthiş bir senaryoya sahipse de mgs v kadar iyi değil ve ciddiyeti yok o kadar. yine de mgs v'ten sonra en iyi ikinci oyun.
  • metal gear 1-2 oynamamış vasat yazar beyanı.
hesabın var mı? giriş yap