şükela:  tümü | bugün
404 entry daha
 • popülist ve kapitalist bir önermedir. aslında müzik ve kapitalizm yani devamlı üretmek pek birbirine uyumlu şeyler değil. bugün hala bach, chopin dinliyoruz ki aynı zamanda beatles , elvis de dinliyoruz. metal müzik de de aynı şey var bir insanın metal müzik dinleme isteğinin üzerinde çok fazla bu müziği icra eden var ve farklılık da az olunca yeni çıkanlara pek gerek de kalmıyor. filanca grup yeni albümünde çatır çatır thrash yapmış diyorlar bakıyorsun hakikatten öyle ama ihtiyacını rust ın peace ile gideriyorsun çoğu zaman. yetiyor çünkü. 50-100 tane albüm öbür boyu yeter ama 1 ayda o kadar çok albüm çıkıyor.
 • bu yola popüler metal gruplarıyla başlayıp, melodeath ve progressive metal ile devam eden biri olarak katılmadığım durumdur. aksine son yıllarda bu metal türleri çok yetenekli sanatçıları içeri çekmiştir. bu da kaliteyi, önceki zamanlara göre bir hayli arttırmıştır.
 • ben hayattayken çökmez
 • 90'lı yılların sonunda gerçekleşen olay. sonrası tırt. (bkz: fabrikasyon)
 • çoktan bitmişti. 85-95 arasıydı metalcilik ve metal müzik. sonrasında evrilip pop metale döndü ve tamamen bitti. sevdiğimiz grupların hepsi yaşlandı ve artık güzel albüm çıkartamıyorlar. kendiniz yapabiliyorsanız yapın aranızda takılın.
 • isin icine fazla elektronik girmesinden dolayi suan yapilan hemen her turlu muzik beni sarmiyor. ama bu demek degil ki kotu muzik yapiliyor ve hele ki metal bitmis olsun.
 • üretkenlik babında maalesef bitti diyebiliriz. bunun sebebi de bizzat metalcilerin kendileridir.

  şimdi; son çıkan metal türü 90'ların sonunda çıkan metalcore'dur. ondan hemen önce 1993-2000 arası nu-metal belirdi. 1990 1995 arası grunge/alternative metal vardı.

  bu türler metalciler tarafından ya çok sevildi ya çok nefret edildi. ortası olmadı. yahu arkadaş kurt cobain bizzat bazı röportajlarında speed metal sevmediğini söyledi. bu adam speed sevmiyorsa müzik yapmayacak mı? bu adamın 4 akorla * ortalığı dağıtması bu adamın suçu mu?

  metalcore'a neden nefret besliyorsunuz, wah pedal kullandı diye neden yarım asırdır kirk hammet'a saldırdınız?

  pearl jam çakması diye neden creed'e kıydınız? led zeppelin çakması diye neden greta van fleet'i itin götüne soktunuz? sıkıntı popüler kültür, kapitalizm zart zurt değil bizzat metalcilerin kendileridir.

  haspamlara göre her yeni çıkan grup yeni bir tür üretsin, öncüllerden hiçbir şey barındırmasın.
 • efenim sol gibi bölüne bölüne ayrılmışlar ve azalarak bitmişlerdir. metalin son kalesi opeth'in her bi şeyi miko ise çiğ köfte yoğurup ibrahim tatlıses dinleyerek son darbeyi vurmuştur. 40 yıl boyunca firoftıdark dinleyip yeni albümleri almazsanız nasıl dursun bu sektör diil mi ama.. yönetici abilerimden anlayış bekliyorum.
 • sözlükte buna benzer zibilyon tane başlık var, içinde de bu önermelerle gelenlerin götüne sokulan zibilyon tane ayar var.

  lady gaga'nın biletleri günlerce satışta kalırken, wacken open air gibi ekstrem tarzları da barındıran bir metal festivalinin tüm biletleri 3-4 saatte bitiyor. allahın metalikacısı gelmiş hala metalin 90'larda bittiğini bikbikliyor.

  he bitti amk bitti..
 • metal ortamları çok zor, insanı yoran ortamlar. nihayetinde bir müzik türü, hayata karşı isyankar bir bakış tamam ama metalcilerin derdi üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek. enstrümanımı yeni öğrendiğim birkaç yıl boyunca metal gruplarında çaldım, insanın hevesini kırmak için her şeyi yapıyorlar. ortamı şöyle hayal et: yılda üç-dört sahne yapsan şükrediyorsun, ama yine de sürekli provadasın, güzel de çalıyorsun ama metalci "abiler" seni yeterince sert çalmıyorsun diye beğenmiyor. e tarzın death değil ki o kadar sert olasın, ama umurlarında değil. aylarca emek verip festivalde çıkıyorsun, organizasyon sana doğru düzgün su bile vermezken lafa gelince "metal gruplarını destekliyoruz" diyenler içkilerini de dışarıdan alıp gelip haksız yere eleştiriyor. hep bir elitizm, hep bir eski kafalılık. "ulan senin dinlediğin müzik eski kafalara karşı bir isyan olarak çıkmış zaten" diyorsun da kime diyorsun, kafa almıyor çoğunda.

  ayıkıyorsun ama sonra, aylarca çalışıp su bile vermeyen bir organizasyonda sakallı, kıllı adamların kahrını çekeceğine güzel mekanlarda hem para kazanıp hem de güzel kadınların önünde çalarak ortamın kralı oluyorsun. sürekli sahnede olduğun için müzikal anlamda kendini geliştiriyori kazandığın parayla da ekipmanını karşılayıp istediğin türde şarkılar yapıyorsun. "oo o da metal mi?", "şunların da sound'u çok yumuşak, bozdular" diyen dayılar sahneye çıkmamaktan enstrüman çalmayı unuturken sen alıp yürüyorsun. gençler, eskisi kadar yok sanırım ama varsa da metal ortamlarından kaçın, metal dinleseniz de girmeyin o ortama, kurtarın kendinizi.
210 entry daha