şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiyede her şeyin olduğu gibi müziğin de plastiğinin daha çok sevilmesinden kaynaklanan durum.
 • ben tek tarafı bozuk kulaklıkla dead skin mask dinleyerek hac yolunda ölmüş adamım. hiç kimse metal müziği benden soğutamaz.
 • anadolu kültürünün etkin ve baskın olmasındandır. anadolu da yetişen genç, üniversite okumak için gittiği şehirde metal müziğe aşık olur metal tarzında takılmaya başlar. gitar öğrenir, ufak tefek beste yapar belki. ama okul bitip de ailesinin yanına geri döndüğünde ; metal tarzına , uzun saçına kızan ailesi ve akrabaları yüzünden metal müziğe veda etmek zorunda kalır. belki nice (bkz: james hetfield)ler eridi gitti anadolu topraklarında...
 • genellemedir.

  tabi ki diğer müzik türleri gibi metal müzik sevenlere türkiyede rastlanmaktadır.

  belki başlık metal müziğin seveninin az olması benzeri olsaydı daha doğru olabilirdi.
 • sevilmesin zaten mk sonra konserler ergenlerden geçilmiyor.
 • metalcilerin metal müziği kendilerine ait bir dünya gibi görerek, metal müzik sevmeyen insanlara karşı önyargısı ve sırf metal dinlediği için, normalde hayatta birlikte olmayacağı insanlarla birlikte vakit geçiren kızların, daha sonra insan içine çıktığında "ben metalciyim" diye aranırken, "güzelmiş" şeklinde tepki alınca küplere binmesidir belki de.

  geçenlerde instagram'da adamın birine rastladım. profile baksan adam motorcu, adam metalci, adam cool. ama adamı takibe aldığımda bir de gördüm ki 16-25 yaş arası tüm rock-metal olayına kapılmış kızların fotoğraflarının altına yavşak yavşak yorumlar atıyor.

  bir başka anım da şöyle, bir kız arkadaş yeni bir ortama giriyor. kendisi gibi metalci olduğu için bir erkek arkadaşla samimi oluyorlar. kız olaya arkadaşlıktan başka bir şekilde bakmıyor. çocuk onun için sadece "metal dinleyen ve zor bulunan erkek" ona göre. ama eleman bir süre sonra kızla ilgili gerçek amacını ortaya seriyor ve her gün akşam kızın peşinden ayrılmayarak kıza dere tepe dümdüz yürüdüğünü açık ediyor en sonunda.

  metal müzik, bu ülkede "kız düşürmek için kurulan arkadaşlık ortamları" gibi ortamlarda adını kirlettiği için, ve bunu yapan insanların yanında gerçek metalcilerin de bu müziği dinlediklerini belli etmek için deri yelek piercing olaylarına girmeden efendi bi şekilde odasında kulaklığını takıp headbang yaparak dinledikleri için bu ülkede kötü sicili olan bir müzik tarzı. öyle denk geldiği için tanık olduğum olaylarda genelde erkekler rahatsızlık verici tiplerdi, ama bu olayların eminim kızların rahatsızlık verdiği versiyonları da vardır.
 • çıkarım olmuş olsun diye, alakasız zorlama bağdaştırmadır. muhtemelen, dünyanın 1998 senesinden sonra varolduğunu zanneden bir düşünceden çıkmış fikirdir. underground bir müzik türünün koca bir ülkede sevilmesi gibi bir cümlenin kurulması oldukça talihsizce. akla şıu soruyu getirir "metal müziği hangi ülkede, ve hangi zaman sevildi acaba?" diye. metalin altın çağında bile ( 1980-1995 diyelim ), bu işin membağında bile en popüler müzik olamamıştır, zaten olmaması onu seven azınlığa cazip gelmiştir. bu durumda türkiye' den bahsedilemez, heleki sound' a duyuma bağlanamaz. ayrıca dinlenilen sistem nedeniyle sound kalitesi kıyaslaması yapılacak en son müzik tarzı denilebilir, tabiki her müzik kaliteli formatta ve sistemde mükemmel olur fakat bunu metal müzikle örnek vermek düşündürücü. çünkü frekans aralığı ve dinamik alanı geniş değildir. misal konu ses kalitesi ve klasik müzik olsaydı kabul edilebilirdi. 2000 öncesinde müzik, müzik setlerinde dinlenilirdi, ya cd yada kasetten dinlenilirdi, şimdiki nesil kasedi kağıt üzerindeki kalite karşılaştırmalarından yola çıkarak yazıkki küçümseyebilirler, ama gerçek tabiki öyle değil, en basiti kaset analog' tur ve yeni neslin kaliteli adlettiği mp3 formatlarından bin kere yeğdir. şimdinin müzik algısı ise o/b pc' ye 2+1 logiteck ( 1' er inçlik hoperlörleriyle ) müzik dinlemek, yada dvd - blueray player - medya oynatıcısına 5+1' de ( 2' şer inçlik hoperlörleriyle ) müzik dinlemektir ne yazıkki. işte bu mantık es kaza ses kartı + referans monitörü yada kulaklığı ile dinlediğinde, "vay bea müzik neymiş bunun üstü olamaz" diye düşünür. iş eğer kaliteyse, o yıllarda türkiye' de yapılan albümler demoların kalitesi rezaletti, ses mühendisliği konusunda kalifiye kişi çok ama çok azdı, buna karşın bu müzik türünün nasıl kaydedileceği ve nasıl mixleneceğini bilen kimse yoktu, buna ek olarak eğer metal diyorsak akla en önde gitar geliyor, o dönemlerde adam gibi lambalı amfide yoktu, rezalet distortion sound' u ile kayıt alınırdı. buna rağmen sevenler vardı, bir demo hele bir albüm çıktığında akmarda kuyruk olurdu, sevenler azdı ama varlardı.
 • türkiye'deki iğrenç arabesk kültürü. dünyada rock müziğin zirve yaptığı ve metal müziğin ortaya çıktığı yıllarda malesef türkiye'de arabeskçiler ortaya çıktı ve hızla yayıldı. dünyada pink floyd'lar, led zeppelin'ler, black sabbath'lar, iron maiden'lar, queen'ler ortayta çıkarken, bizde ibo'lar, orhan gencebay'lar, müslüm gürses'ler, ferdi tayfur'lar aldı yürüdü.

  gitar, şeytan icadı olarak görüldü. rock - metal dinleyenler hippi / allahsız / asi / ziyan vs. olarak görüldü. doksanlarda bi hareketlenme olsa da, doksanların sonunda haberlerde çıkan satanizm haberleri bir türlü gündemden düşmedi ve bu haberlerde metalcilerin artık neredeyse ne kadar vahşi yaratıklar olduğu insanların beynine kazındı. hangi grupların satanist olduğu falan tartışıldı televizyonlarda. hiç unutmuyorum, led zeppelin dinleyen satanist oluyomuş diye geyik bile döndü bi ara. yuha yani değil mi? bırakın rock'ı metal'i, insanların siyah tişört giydiği için "satanist misin sen", "kedi mi kesiyon sen" diye taciz edildiği yıllar yaşandı.

  bugun bunlara rağmen türkiye'de yine de iyi bir metal müzik dinleyici kitlesi olduğunu düşünüyorum. en azından aynı klasmandaki ortadoğu ülkelerinden çok daha iyidir herhalde.