şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: metal)
    (bkz: metal/8)
  • mutfak dolabında öbeklenmiş vaziyetteki tencere, tava, süzgeç, yedek çaydanlık vb edavattan en alttakini çekip almaya çalışırken şangır şungur oluşan sestir aynı zamanda. yerine göre hoş bir tını, yerine göre cinnet sebebidir.
  • hurdalıkların etrafından geçerken duyulan melodilerdir

- la kazım, ayının oğlu yavaş laa, oluğu ayama düşürdün ökküz.
    - ne diyon lan dingil, dün sen benim gö*üme inşaat demiri sohtunda bişiy demedim.
  • (bkz: heavy metal)
  • "o ne lan öyle böğürüyolar, böğürüyolar, kafa sikiyolar" diye bok atılan bir müzik türüdür. aksine, brutal vokaliyle bile melodi yakalaya bilen, gitar riffleriyle büyüleyen pop veya techno gibi emeksiz işe yaramaz müzik tarzlarına lanet okuyan, emek harcanan bir müzik dalıdır.
  • ''nası dinliyonuz la onu'' diye karşılık verilen müzik türü.
  • abd ve ingiltere de temeli atılan, genelde elektik gitar,bas gitar, davul ve vokal den oluşan bir isyan müziğidir. consept olarak aslında bizim arabesk ve özgün müziğe benzer. sisteme, düzene, haksızlıklara, dine karşı isyan içerisindedir. başlıca gruplar black sabbath, motörhead, metallica, iron maiden, megadeth, slayer. ayrıca pop müziği ve kültürünü eline geçirse bir karış suda boğmak ister.
  • annemin her dinlediğimi duyduğunda bana garip garip bakışlar atmasını sağlayan müzik türüdür. gothic metal , black metal , heavy metal , trash metal , nu metal , symphonic metal , death metal gibi kollara ayrılır. ama öncelikle bu müziğin nasıl ortaya çıktığına dair nacizane bilgilerimden ufak bir açıklama yapmak istiyorum.

sanayi devrimi'nin yaşandığı, her şeyin makineleşmeye başladığı zamanda nitelikli iş gücü oldukça azdı. bu iş gücü ihtiyaca cevap verebilmek amacıyla günde onsekiz saat çalıştırılır ve sadece hafta sonları bir gün tatil yapmalarına izin verilirdi. bu insanlar da soluğu barlarda alırlardı. o barlarda kendi çaplarında müzik yapıyorlardı. e günde onsekiz saat çalıştırılan adamın yapacağı müzik de doğal olarak isyan dolu olacaktır. bunu da bazı metal gruplarının aksesuar olarak işçileri temsil eden demir vb. maddelerden yapılmış bileklik, kolye gibi eşyalarıyla ispatlıyorum. (bkz: dimmu borgir) (bkz: gorgoroth)

metal müzik böyle barlarda temellerini ata ata zamanla gelişimini sürdürmüş olup, günümüze kadar devam etmiş, bu konteks içinde yukarıda belirttiğim gibi çeşitli dallara ayrılmıştır.

gothic metal: bunalım tarzı metal de denebilir. bu türün en somut örneği cradle of filth iken, nymphetamine şarkısı tam bir gothic metal örneğidir.

black metal: iskandinavlar'ın bağrından kopup gelmiş bunalımı tavan yapmış insanların meydana getirdiği müzik türüdür. öncü olarak burzum grubunu vermek herhalde en doğru karar olur. tabi varg vikernes ağabeyimiz o cinayeti işlemese daha da bir iyi olacaktı da neyse. bu müzik türü için aklıma gelen gruplar;
    (bkz: gorgoroth)
    (bkz: dimmu borgir)
    (bkz: mayhem)

heavy metal: pek dinlemediğim müzik türüdür. iron maiden'ı örnek olarak verebiliriz.

trash metal: hani şöyle doyasıya kafa sallayayım, deşarj olayım dersin ya ha işte tam sana göre bu tür. bu tür için örnek verilebilecek yegane grup, rammstein'dır. ''du hast'', ''engel'', '' sonne'' parçaları tam bir trash metal örneğidir. bu aşamada ise trash ve heavy metal'in bareminin ne olduğuna bağlı olarak metallica'yı hangi gruba dahil edeceğiz, tartışmalıdır. karar sizlerin.

nu metal: rap-metal karışımı metal müzik türüdür bu da. türkiye'deki temsilcileri olarak manga veya çilekeş gruplarını örnek verebiliriz. dünyada ise linkin park bu türün en özgün örneklerini verir.

symphonic metal için:

(bkz: nightwish)

death metal için:

(bkz: silencer) akla gelen ilk gruplardır.
  • 1500 yıllık bir geçmişi olduğu iddia edilebilir.

http://www.youtube.com/watch?v=vmiypjgkphg

(aynı şarkının batının akustik olmayan elektronik enstrümanlarıyla çalındığını hayal edin)