şükela:  tümü | bugün
17 entry daha
  • (bkz: siyah elbiseli uzun saçlı sakallı metalci abiler)

nerede o uzun saçlı, siyah kıyafetli, metalik takıları olan abiler, nerede o darknessçılar? nerede o elektro gitarını omzuna atıp sokaklarda yürüyenler? nerede o yeşil çantalarına tükenmez kalemle metallica, sepultura yazanlar? nerede, neredesiniz? neden lisede elimi sallasam size çarparken, bugün aramakla bulunamayacak hale geldiniz metalciler? hani long live heavy metaldi? alayınız yalan oldu gitti. darknessçılığınız güneşi görene kadarmış :)

edit: çok komik tepkiler geldi. bu metalciler lisedeyken yerli müzik dinleyenlere tepeden bakarlardı. sanki ayrı bir gezegenden gelmişler de onların sırrına biz vakıf olamazmışız gibi davranırlardı. o yıllarda tabi yabancı müzik dinlemek günümüzdeki kadar kolay değildi. kendilerini bir "şey" zannediyorlardı. yalan oluşlarına tanık olmak çok güzel oldu :)
  • hiç de bitmedik. hâlâ buradayız.

metal müzik benim için hiçbir zaman bir kimlik kurma, kendini bulma, bir geçiş süreci olmamıştır. zira ben müziği tüketmem; dinlerim. dinlediğim müzikle bir olur, onu anlamaya çalışırım. tabii death metal, black metal gibi gerçekten yorucu ve müzik demeye dilimin varmadığı türler bu faaliyetimin sınırları içinden geçemez, orası ayrı konu (bazı grupların bazı şarkılarını tenzih ederim)

"bir süre sonra kafa kaldırmıyor" diyenler zaten gerçek anlamda bir metal müzik dinleyicisi olmamış, daha doğrusu "müzik dinleyicisi" olamamış ve metal müziği bahsettiğim süreçlerin bir parçası olarak kullanmış kişiler kanaatimce. "bitti" dedikleriniz işte bu "tüketici" kimseler.
  • büyümüş ve ne yazık ki kurumsallaşmışlardır.
  • tevfik merkut'un kamu spotu köşesinde yaşamaktadırlar.
  • o güzel metalciler o güzel arabalara binip reklam ajanslarına gittiler.
  • saçlar kısalsa da, araya kpss veya takım elbise de girse gerçek metal ruhu bitmez, bitmedi.

ufak ekleme : başka tarzlar ekleniyor diğer arkadaşların dediği gibi, misal liquid drum and bass dinliyorum güzel gidiyor yolda, evde boş takılırken dinner veya late night jazz çok hoş akıyor, veya sakin piyano içerikli şarkılar. ama bir anda louis armstrong dan decapitated a, bathuska dan robert miles a atlayabiliyorsun.

spotify sağolsun :)
  • metal muzik dinleyicileri iddia edilenin aksine bitmeyen, hala buralarda olan topluluktur. yalniz azalmis olmalari bir gercek. yeni nesil gozlemledigim kadariyla hiphop/rap ya da r&b dinliyor. guncel metal gruplarinin yaptiklari muzigin cok basma kalip, insanin icini bayan bir hal almasi da etkili olabilir.

bunun yaninda medyada eskisi kadar yer almiyor metal muzik, ozellikle turkiye'de 2000'lerin basinda patlayan satanist furyasi (show tv sana hala soverim bu yuzden) kirilma noktasi oldu. eger yasiniz yeterse hatirlarsiniz, trt'de rock market vardi, cenotaph bile calarlardi. su an bir dusunun, trt'de cenotaph caldigini soylesem kimse inanmaz.

yavas yavas 30lu yaslarin ortasini gecerken, metal hala en cok severek dinledigim muzik turu. death - symbolic albumu neredeyse her sabah ise baslama muzigim.

yas ilerledikce metal muzik yanina farkli seyler de eklendi. cok severek dead combo dinliyorum, pamuk gibi muzik. hurdy-gurdy'e sardim son 3-4 yildir, nigel eaton ve andrey vinogradov cok seviyorum. surf kitap okurken ya da calisirken cok iyi geliyor, the surf zombies, the space cossacks ve satan's pilgrims en sevdiklerim. bazen klasik, tzvi erez seviyorum. ama don dolas mutlaka gun metalle kapaniyor.

eksi'de yas ortalamasi muhtemelen 20lerin baslari civarindadir. bu durumda metalcilerin bittiginin dusunulmesi normal ancak bitmedik. biraz azaldik, biraz yaslandik ancak hala buradayiz.
  • artık öyle giyinmiyolar sadece
  • hala buradayiz !!!
  • heavy metal kıyafette, çantada, botta , sakalda değildir. heavy metal kalpte ve ruhta yaşar.

yanından geçip gittiğin, onlarca yiğidin, yağız bıyıklı delikanlının, çocuğunun elinden tutmuş bir yerlere sürükleyen ananın, bir dönemin donuna kadar deri giyinen fakat şimdi hayat koşulları nedeniyle, o derilerle ruhlarındaki deli metalciyi bağlı tutan insanlardan oluştuğunu asla bilemezsin.

ne diyor overkill necroshine şarkısında:
    beni cehennemden çıkartabilirsin ama
    cehennemi benim içimden çıkartamazsın
555 entry daha