• nasılsa ne çeksek hayret ediliyor, bunda da alay falan edelim kendileri anlamadı sanarlar demişler. öyle bir bölüm.
  • sezon 4 bölüm 2 ve 5 spoiler içerir.

ona göre okuyunuz.

--- spoiler ---

black mirror 4. sezonunun en kötü bölümü arkangel'dır ve daha kötüsü yoktur büyük ihtimalle diyordum (bölümü çok kötü olarak değerlendirme sebebim, ortada güzel bir fikrin olması yani konunun olması fakat senaryonun olmaması idi) ki bu çok daha kötü bir şey çıktı.
    2 adam ve kadının olayı neydi? son 2 dkda belki olayı açıklığa kavuştururlar ve ancak o zaman bölümü kurtatırırlar bir nebze dedik ama sikko oyuncak ayılar çıktı. yani cidden o diğer arabayı çalıştırma, 2 adam ve 1 kadının konuşmaları, başroldeki kadının telsizle konuşmaları falan ortada konu yok ya senaryo yok.
    sanki animasyon bölümü okuyan birine deneysel bir şeyler yap demişler de dizi bölümü diye önümüze koymuşlar gibi.

--- spoiler ---

sözlükte en çok 6. bölümün beğenildiğini bildiğim için onu birkaç gün sonraya bırakıyorum. umarım beklentimi alabilirim. yukarıda da bir yazar 6'yı izleyince 5 anlamlı geliyor demiş. bakalım, bu ihtimal umut verdi. ama imdb'de de puanı en düşük bölüm tabii ki bu.
  • bolumun basinda kadinin arabada yedigi sekerle crocodile bolumundeki sigortaci kadinin yedigi seker ayniydi. bolumler arasinda baglanti var demeye mi calisiyorlardi acaba.
  • black mirror'ın 4. sezonun 5.bölümü. sanki david lnych hadi bir tane de walking dead bölümünü ben çekeyim demiş hissi yarattı bende diziyi izlediğim ilk saniyeden itibaren.

--- spoiler ---

yine teknolojinin kurbanı zavallı insanoğlunun kurtulma çabalarını izliyoruz.
    sürekli kaçmak zorunda olma hissi muazzam gerilim yarattı hala sırtım, belim ağrıyor.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

4. sezonda en güzel etkiyi bırakan iki bölümden biri. bir kere işleniş harika. o post apokaliptik dünyadaki çaresizlik ortamına en uygun şekilde siyah beyaz, harikulade işlenmiş.
    insanın en büyük düşmanı insan. ve insanın geliştirdiği o ölümcül küçük metal kafa'nın yarattığı gerilimi birçok sci-fi gerilim filminde bulamazsınız, büyük başarı.
    bize mi bırakıldı bilmiyorum ama bu metal kafaların geçmişi ile ilgili bilgi verilmemiş, izleyiciye farklı yorumlar yaptırabilir.
    benim ilk aklıma gelen, bir ülkenin bu yaratıkları yaratıp, geliştirip düşman ülkeye bir şekilde sokması.
    ya da insanların farklı bir amaçla geliştirip, durumun sabotaja uğrayıp kontrolden çıkması.
    insanlar belirli bölgelere kümelenmişler, bu küçük metal kafalardan çok korkuyorlar ve haklılar da. hızlı, atik, akıllı ve ölümcüller.
    bir tanesi bile bir insan için bu derece tehlikeliyse, bölgede yaşayan insanları bir düşünün.

--- spoiler ---

sanırım bunun bir dizisini yapsalar takip ederdim.
  • yapay zekanın korkunç boyutlara varabileceğini, gelecekte insanlık için büyük tehdit oluşturacağını konu alan izlenilesi black mirror bölümü.
  • --- spoiler ---

dura dura aküsü bitmis bir land rover’in guzelim hoparlarlörlerinin döndürmeli bicak saplanarak parçalandigi black mirror bolumu. hem de ne için? bir kutu pelus oyuncak için. allah belanizi versin sizin. nimet azginlari.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---
    şu bölümü no country for old men havası verdiği için seven bir tek ben miyim acaba, merak ediyorum.
    --- spoiler ---

boston dynamics çalışanlarını geren black mirror 4. sezon 5. bölümü.
  • --- spoiler ---

puzzle'ın tek parçası gibi bir bölüm. güzelliği de burada. elimizdeki tek parça için puzzle'ın tamamına yönelik onlarca senaryo düşünülebilir.
    izleyici aynı zamanda üretici oluyor, kendi hikayesinin üreticisi.

> metal robotlar dünyayı ele geçirmiş son insanlar küçük mutluluklar için canlarını feda edebilecek kadar bitmiş durumdalar...
    > tesise gidenler kötü, metal köpek tayfası iyimiş aslında...
    > başta metalkafalar iyi yandaymış sonra yazılım güncellemesi sırasında karşı safa geçmişler...
    > peluş oyuncaklar o köpeklerden daha tehlikeliymiş meğer.
    > ... ...

bir sürü alternatif üretilebilir ve buna imkan veren bir kırk küsür dakika sunulmuş. büyük puzzle herkesin kendi dünyasına göre değişebilir.

klasik giriş-düğümler-gelişme-düğüm çözmeler-sonuç olsa bu kadar etkileyici olmazdı.

birçok bölümde olduğu gibi kapana kısılmışlık, ele geçirilmişlik...

--- spoiler ---
  • black mirror sezon 4 bölüm 5. bana göre bu sezonda black museum'dan sonraki en güzel bölüm.

spoiler

düşündürücü; istediğin gibi yaz hikayeyi. robotlar ne için? güvenlik, polis, asker, terörist? ne fark eder, silahları var ve hack'lenmişler. tehlikeli. ayrıca, bizim zamanımızı baz alırsak gayet mümkün olabilecek bir distopya. sürekli insan gücünü -beyin- makinelere nakletmeye çalışıyoruz ya hani... bi 50 sene daha yaşayabilirsek belki görürüz bu metal kafaları.

insanlık olarak kesintisiz bir güç kaynağımız yok. bitireceğiz bir gün kendimizi. insan en vahşi ve en zararlı ölümlü. başka hiçbir hayvan türünün kendi kendini yok edebileceğini sanmıyorum.

spoiler
hesabın var mı? giriş yap