aynı isimde "metallica (albüm)" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
3764 entry daha
  • seneye (2021) 40. kuruluş yıl dönümlerini (1981) idrak edecek olan efsane grup. acaba diyorum, 40. yıl şerefine yepyeni bir albüm patlatırlar mı.

zira ilk albümlerinin (bkz: kill 'em all) çıkışının 40. yıl dönümü (1983-2023) şerefine yeni bir albüm yapma ihtimalleri olsa da bir 50. yıl dönümü göremeyecekleri, görseler bile albüm kaydedip söyleyemeyecekleri, bir şekilde kaydedip söyleseler de büyük ihtimalle artık canlı performans veremeyecekleri için 50. yıl çok zor ama bence 40. yıl şerefine yeni (ve belki son) bir albüm çok şık bir hareket olur. ne de olsa son albüm (bkz: hardwired... to self-destruct)'ın piyasaya çıkışının üstünden 4 sene geçti, bir sene de böyle geçer olur 5 sene. 2000'lerdeki albüm yayınlama hızlarına bakılırsa 5 yıl az bir zaman gibi gelebilir ama normal şartlarda yeni bir albüm kotarıp yayınlamak için fazlasıyla da yeterli bir zaman. bekleyelim bakalım. 40. yıl şerefine bir güzellikler yapacaklar gibi geliyor bana.
  • müzik grubu olmasıyla beraber bir ticari markadır.

çıkardıkları viskiden tut grupla vip görüşme seanslarına kadar... konserlerini youtube'da paylaşıyorlar veya all within my hands foundation gibi her şirketin sahip olması gereken yardım kuruluşu tipine sahip olması onların müthiş mi müthiş insanlar olduğunu göstermez. bu tür şeyler metallica'nın şirketleşme adına birileriyle anlaşarak planladığı işlerdir. tutup "ticarileşen grup" klişesi yapmayacağım çünkü bu sadece grupların değil, hepimiz derdidir; kapitalizmdir. müziğiyle gündem olmuş ve mesela bira yapmanın b'sini bilmeyen birilerinin yıllardır bira yapan bir yerel markadan daha çok satması hepimizin oturup düşünmesi gereken bir mesele. gerçekten bu tür saçmalıklarından nefret ediyorum. yok iron maiden birası, yok motörhead viskisi. böyle şeyleri asla almam.

bir de başlık altında övülmüş bu konuda... çıldırırsın ya. müzikal değerini konuş anlarım da gelip böyle saçma sapan övgüler dizmeyin gerçekten metal hariç konuşuyorum, hayatı sığır gibi yaşadığınızdan eminim. sosyal görüş sıfır.

neyse. son albümü pek açıp dinletmese de varlığı iyi hissettirir. hala canlı performansta muazzamlar, hala bütünlüklerini koruyorlar. metal müziğin son 20 yıldaki içerik kalitesini zenginleştiren çok fazla grup ve albüm varken onlar pek bir şey katamasa da(bence), metallica metal müziğin tabiri caizse podyumdaki namını koruyan tek gruptur neredeyse.
2 entry daha