aynı isimde "metallica (albüm)" başlığı da var
  • 24 yıl önce bugün, load albümü piyasaya çıkmıştı. load, grubun çoğu albümü gibi, zamanında bolca tartışılmış ama lezzetli, eskimeyen bir albümdür.

king nothing
  • ön edit: debe ve güzel mesajlarınız için teşekkür ederim. en sevdiğim grup hakkında yazdığım bir entry ile debeye girmekten gurur duydum. sağ olun, var olun...

17 yıl önce bugün.

öncesinde, grup ölüm kalım savaşı veriyordu. basçıları jason newsted gruptan ayrılmış, bunun üzerine grup içi (özellikle lars ve james arasında) tartışmalar ciddi boyut kazanmıştı. james hetfield'ın tekrar alkol sorunu yaşayıp uzun bir rehabilitasyon sürecine girmesi, yeni albüm hazırlıklarını da bir süre askıya almalarına sebep olmuştu.

"grup dağılacak mı?" dedikoduları etrafta dolaşırken, james aylar sonra alkol sorununu aşmış bir şekilde çıkagelmiş ve grup albüm kayıtları için start vermişti. stüdyo kayıtlarında bas gitarı aynı zamanda yapımcıları olan bob rock çalmıştır. (ki kendisi sonradan gruba dahil olma arzusunu açıkça dile getirecektir. ama grup üyeleri bu fikre hiç de sıcak bakmayacaklardır.)

kayıtlar tamamlanır. albüm piyasaya sürülmeye hazırdır. tek eksik olan, yeni bir basçı bulmak... birçok aday denenir ve nihayetinde, tarzıyla gruba yeni bir hava katacağını düşündükleri, oldukça da yetenekli buldukları robert trujillo gruba dahil olur. kendisi ayrıca ozzy osbourne'un da basçılığını yapmıştır.

albümün çıkışı yaklaşırken grup bir telefon alır. kendileri için mtv icon programı düşünülmüştür. birçok ünlü isim ve grup sahneye çıkıp metallica şarkıları çalacaktır grubu onore etmek için. (limp bizkit ve korn performansları oldukça iyidir bu programda.) programın sonlarında ise metallica sahneye çıkıp tabiri caizse "döktürecektir". bu hem yeni basçılarını tanıtmak hem de yeni albümlerinin reklamını yapmak için bulunmaz bir fırsattır.

ve 17 yıl önce bugün, st anger albümü piyasaya çıkar.

metallica'nın süregelen tarzından oldukça uzaktır bu albüm. modern müziğe ayak uydurma amacıyla şarkılarda solo bile bulundurmamışlardır. davul ritimleri ve gitar riff'leri de önceki albümlerine göre oldukça sıradışıdır ve kişisel yorumum, kulak tırmalayıcıdır.

nitekim, albüm birçokları tarafından beğenilmez. daha öncesinde internetten indirdikleri müzikleri sebebiyle insanlara ve napster'a açmış olduğu dava yüzünden birçok hayranının tepkisine yol açmış ve kimisini de kaybetmiş grup, üstüne bir de iyi bir albümle dönememiştir. bütün bunlara rağmen hiç de azımsanmayacak bir satış rakamına ulaşabilmişlerdir.

evet, bu albüm (kendilerinin de itiraf ettiği üzere) metallica'nın en kötü albümü. ama bir yerde, metallica'nın en önemli albümüdür. kendilerini uçurumdan kurtarmış ve bambaşka bir başlangıca hazırlamıştır. yani bir nevi "iyileşme süreci albümü" diyebiliriz buna.

ayrıca böyle bir fiyaskonun, seneler sonra gelecek death magnetic albümlerinin efsanevi olmasında da payı büyüktür.

metallica'nın o dönemlerinin anlatıldığı güzel bir belgesel olan metallica some kind of monster'ı izlemenizi de ayrıca tavsiye ederim.
  • gençlik zamanlarımda dinlediğim gruptu. albümleri sağlamdır. yaş ilerledikçe blues, post rock, psychedelic deneysel soft rocka doğru kayma oldu.
  • load albümü çıktıktan yaklaşık 10 yıl sonra, load albümünün efsanevi bir albüm olduğu daha çok bünye tarafından sindirilmeye ve dillendirilmeye başlanmıştı. "metallica'yı gömerek ne kadar yüksek bir metal müzik zevki olduğu izlenimi uyandırma" ergenliği iyice azalmıştı 00'ların ortalarında.
  • şu anda worldwired turunun en iyi konseri olan manchester konserini veriyorlar, kaçırmayın
    youtube da
  • ilk kez 1991 yılında black albüm kasedini dinlediğim grup. 6 yaşındaydım ilk kez dinlediğimde. benden 12 yaş büyük abim almıştı kasedi. kapkaranlık odada hiçbir şey anlamadan dinliyordum albümü. her gün bütün albümü 2 3 kere dinledim. zaten o yaşlar malum bir şeyi 150 kere yaptığınız yaşlar. sonra ilk 5 albümü dinledim sonraki 4 5 yıl boyunca. yine kasetten. sonra 1996 1997 o yıllarda tesadüfen dinlediğim radyoda unforgiven çalmaya başladı. klasik intro dan sonra şarkı değişti. lan dedim noluyoruz. o yıllarda benim birader radyoda* dj lik yapıyordu ama gece programı olduğundan ve gündüz de işe gittiğinden, aynı evde olmamıza rağmen çok çok az görüyordum onu. abi dedim geçen akşam radyoda unforgiven* çıktı. ama şarkı bir anda değişti nasıl oldu bu? dedi ki onlar yeni albüm çıkardılar. o şarkı yeni versiyon. aaa dedim alır mısın albümü? tamam dedi. bikaç akşam sonra load'u ve reload'u getirdi.*

bu elemanlar bütün o çok bozdu geyiklerine rağmen benim için halen*

jason nevsted
    kırk hammet
    lars ulrih
    ceymis hetfiıld.

seviyom len sizi dedeler!
  • s&m2 albümü çıkmak üzere ulan grup. lars ulrich, kimmel'ın programında metallica fanı olan bir hemşireye sürpriz bir bağlantı yaptığı sırada ona bir adet fiziksel s&m2 hediye etti. o sırada da albümün dış kapağını görmüş olduk. zaten videolardan önce fanlara yaptığı ulusa sesleniş konuşmalarında; ''söz veriyorum ağustos'tan önce çıkacak'' demişti.

ahanda video;

lars ulrich spoileri
  • sosyal medya hesaplarında kendi şarkılarının yarışmasını yapan grup. son 16 eşleşmeleri belli olmuş vaziyette. şuradan son 16’ya kalan şarkıları görüp, eşleşmeler için oy kullanabilirsiniz. gönlüm wherever i may roam’un kazanması istiyor ancak master of puppets alır gibi duruyor. ismail küçükkaya ve fatih portakal final gecesi canlı yayın yaparak, seçim sonucunu açıklayacak.*
  • kendi şarkılarının yarışmasında birçok kez, onlarca başyapıtı arasında karar verirken çok zorlayan grup. tahminimce one ile master of puppets finale kalacak. ikisi de kıyaslanmaması gereken kainatın en güzel iki eserinden biridir. ama seçmek zorunda kalırsam, vicdani retçi olduğum için benim için ayrı bir anlamı da olan one'a oy vereceğim.
  • 'so what!!!??? japan edition' plağını binbir hevesle satın alıp, woodstock 94 kaydi olduğunu öğrenmemle beni üzmüş gruptur.
hesabın var mı? giriş yap