• hayvani bir konser performansı barındıran yapım.

film izleme hevesiyle izleyenleri tatmin etmeyeceği gibi, rock müzikseverlerini müzikal açıdan oldukça tatmin edecek düzeyde bir yapım olmuş.

performanslarda göze çarpacak düzeyde bir hata yok.
    hetfield'ın vokalleri oldukça iyi. kirk bazı şarkıların sololarını albüm versiyonundaki gibi çalmaktan ziyade konserlerde alışageldiği şekilde çalmayı tercih etmiş gibiydi.(kimilerine göre bu versiyonlar daha olgundur) kirk'ün durumu lars için de geçerli. bence yaşının gereği olarak bunlar normal..robert hayvanına ise bişey demiyorum. adam gerçekten deha düzeyinde. mamafih ben sanatçının işine karışmama yanlısı birisiyim. kendi besteleri, kendi performansları. kaldı ki bu adamlar 50'li yaşlarında ve tüm zamanların en büyük rock-metal gruplarından. ne yapsalar dinlerim.

bununla birlikte sık sık metallica konseri izleyen metallica fanboylarını müzikal açıdan tatmin edeceği söylenemez. (bir metallica konseri 2,5-3 saati bulur genelde) cunning stunts'ı izleyenler eminim bu yapımda müziğe doyamamışlardır.

buradan sonrası filmin konusu vs. ile alakalı ve spoiler içerebilir.

--- spoiler ---

esasında filmin oldukça iyi olduğunu düşünüyorum. müzikle birlikte aşırı derecede heyecanlı birşey oluşmuş. bizim bildiğimiz manada giriş-gelişme-sonuç düzenindeki bir filmden ziyade tematik-sanatsal bir film çalışması havası var.(evet, filmlerden pek anlamam ve aslında her filmin sanatsal olduğunu biliyorum lakin oraya yazacak başka birşey bulamadım.)

wherever i may roam ve cyanide geçişinde başlayan kavga olaya bambaşka bir heyecan kattı. battery'nin çaldığı kısımda elemanın yanarak düşmanlarına girişmesi de muazzam bir olaydı.

film sanki 2.si de çekilecekmiş gibi bir havayla bitti. gerçi bu 'tallicaboyz'un işi belli olmuyor. s&m için de 2. sini yapacağız gibi bir şey söylemelerine rağmen 2.si gelmedi.

malum çanta ile ilgili en mantıklı senaryo çantanın içinde yeni albüm olduğudur. çanta yabancıların ve meraklı fanboyların ellerine geçmemelidir. esas oğlanın hapı atmasıyla beraber bilinçaltındaki endişeler vs. açığa çıkmıştır. esas oğlanın eylemciler ve polisten aynı anda dayak yemesinin altında gizli bir "herkes bizi dinliyor" mesajı olduğunu düşünüyorum..
    evet, bu denli önemli bir çantanın kamyonda ne gezdiğine mantıklı bir açıklama getiremedim. kesin lars'ın dingilliğidir.
    ve evet, pek iyi senaryo yazdığım söylenemez.

yeni albümün tanıtım videosu filmin devamı niteliğinde ve çantanın gizemini çözecek şekilde bir kısa filmden oluşsa çok şekil olurdu doğrusu..

--- spoiler ---

beni dinlediğiniz için teşekkür ederim. saygılar..
  • --- spoiler ---

sonunda izledim ben de. sadece ride the lightning için bile izlenir, soloyla beraber sandalyeye elektrik verilmesi, wherever i may roam'da coplarla davulun bir süre senkron devam etmesi insanın tüylerini diken diken ediyor.

çantanın ilk olarak master of puppets ile belirmesi, orion'da yolculuğunun bitmesi; master of puppets turnesinin gruba fazlasıyla pahalıya patladığının işareti gibiydi sanki. her şey bitmiş, yıkılmışken pes etmeden devam etmeleri vs.

lan bir de lady justice'in inşası sırasında hetfield'in "aslanım az daha sağa kaydırın" hareketini çok anlamsız buldum, abi sen gitarını çal siktir et heykeli, işgüzarlık yapıyorsun alenen. cool'luk ile marabalık arasında çok ince bir çizgi vardır, okursan aklında olsun diye şey ediyorum.

--- spoiler ---
  • 90 dakikalık bir klip izleyeceğiz gibime geliyor. işte klip aralarında iki diyalog filan ancaaaaak bu gitmemize engel mi? şöyle diyim bluerayini de alırım ben.

sebep diyenler için;
    (bkz: hastasıyız dede)

son olarak, zaten metallica hastası değilsen senin burada, bu başlıkta ne işin var a.q.
  • dün lars ve kirk'ün katıldığı paris galasında izledim. öncelikle lars'ın dediklerinden çıkarım yaparsam yakında bir avrupa turnesi olmayabilir zira ne zaman geleceksiniz sorusuna "not soon enough" cevabını verdi. ayrıca filmi yapımcı şirkete bağlı kalmadan yapmak isteme nedenleri de tabii ki bağımsızlıkmış.

filme gelirsek

--- spoiler -
    film gibi değil aslında pek, konser esnasında arkada geçen bir olay anlatılıyor; ama çok da bir şey anlatılmıyor yani bence. asıl olay konser görüntülerinde, gerçekten metallica bir sefer daha işlenecekse stadyum konserinde değil de kapalı alan şovunda izlenmeli.

ayrıca filmin en güzel noktası, bence, sonunda yalnız ve sakin sakin orion çaldıkları noktaydı.

son olarak: o çantada ne vardı lan?!

--- spoiler ---
  • bu filmin türkiye'de vizyona girmemesinde parmağı olan kişiler için tek bir dileğim var; sağır olun da bir daha müzik dinleyemeyin ibneler! justin bieber filmi olsa tereddüt bile etmeden sokardınız gösterime.

--- spoiler ---

o ride the lightning performansını sinemada izlesem zangır zangır titrerdim, o nasıl sahne şovuydu öyle. tabii "and the road becomes my bride" sözlerini duyamadan şarkı kesildiğinde de sinir krizi geçirirdim. ayıptır.

beklendiği gibi hikaye yavandı ama kim takar. 92 dakikalık harika bir konser izlettiler. seyirci o kadar da kötü değildi. mesela master of puppets çalarken rob'a gaz veren elemanlar harikaydı.

what's in the box gibisinden duygular yaşattı finali. "o çantada ne var lan!?" sorusunun cevabı yeni albümdür herhalde. cliff'in külleri olacak değil ya...

--- spoiler ---
  • sabırları zorlamaktadır. sinemada izlemek istiyoruz adam gibi fakat.... ulan girecekse girsin gösterime uleyn!!!
  • tanzanya'da bile izlendiği halde neden benim canım ülkemde izlenemiyor diye sorduran film.
  • bir adet süvari, bol miktarda çapulcu, bir miktar polis ve görkemli bir konser bulunduran fragmanlarından hikaye adına bir şey anlaşılamıyor. bir müzik grubunun yapması gereken en son şey belki de ama bu benim türkiye'de vizyona girmesi için kendimi kesmeyeceğim anlamına gelmiyor. sinema atmosferinde konser izlemek muazzam olacak, 3d olmasa da olur.
  • buradan bir de bu filmimsi şey için bir ricam olacak sözlükçülerden. metallica çok bozdu yaeeeciler gelmesin, izlemesin. gelip buraya sonra o ses ne biçimdi yaeee diye yazmasınlar, bu sefer kalplerini kırarım. adam 50 yaşına gelmiş, sesi çıkması zaten bir olay manyak mısınız nesiniz?
hesabın var mı? giriş yap