şükela:  tümü | bugün
 • rus buz hokeyi takımı. çelyabinsk oblastının, magnitogorsk kentinin takımıdır.

  oluşturulan kontinental hokey ligi'nde tasarov alt liginde yer almakta.
 • kontinental hokey liginde yer alan bir rus takımı. maçlarını 7.500 kapasiteli arena metallurg'da oynarlar. khl kurulmadan önce yer aldıkları önce russian superleague'de üç kez şampiyon olmuşlardı. bugün khl play off finallerinde lev prag'ı 7-4 yenerek seriyi 4-3'e getirdiler ve tarihlerinin ilk khl şampiyonluklarını elde ettiler.
 • rus buz hokeyinin yaşayan efsanesi sergey mozyakin'in 2011-12 sezonundan beri formasını giydiği, son üç khl sezonunun ikisini şampiyon tamamlayan takım. bugün de 2016/17 sezonunun açılış maçında, geçtiğimiz sezon final serisinde 4-3'le geçtikleri cska moskova'yı 3-2 yendiler. kadro büyük ölçüde korunmuş durumda ve yine şampiyonluk mücadelesi içinde olmaları kimseyi şaşırtmaz. öte yandan bu sezon kendi konferanslarında salavat ve avangard, batı'da ise ska geçen sezona kıyasla daha güçlü. gerçi geçen sezon aynı şey cska için söyleniyordu ama metallurg acımadı.

  ilk şampiyonlukları 2013/14 sezonunda lev prag karşısında gelmişti. o seriyi de deplasmanda ve 4-3 kazanmışlardı. kulübün bundan sonraki hedefi bence şampiyonluk değil, arena metallurg'da kutlanabilecek bir şampiyonluk olmalı. rakibin sahasında ilan edilen şampiyonluk pekala geçersiz kabul edilebilir, metallurg'un önümüzdeki 8-10 sene kupaya ihtiyacı yok.

  çok güçlü bir takım olmasına rağmen metallurg magnitogorsk kesinlikle ligin en zenginlerinden biri değil. takımın finansörü, şehrin varlık sebebi olan "manyetik dağ"ı işleten demir & çelik firması. zaten magnitogorsk'un kelime anlamı bile "manyetik dağın yanındaki şehir". kendim gidip görmedim ama o civardaki insanlar, metallurg'un bölge halkı için "tek eğlence" olduğunu söylüyor. havası kirli, demir & çelik endüstrisine göbekten bağlı, hayli büyük olmasına karşın çoğu sovyet şehri gibi tatsız ve tuzsuzmuş magnitogorsk. zaten bunca başarıya rağmen yenilemedikleri 7 bin kişilik salonlarından da belli bu, rus buz hokeyi tarihinin en sağlam takımlarından biri olmalarına karşın kapasiteleri belli. şampiyonlukları ve başarıları bu anlamda biraz daha "romantik" oluyor magnitogorsk'un çünkü ska veya cska gibi, avangard ya da salavat gibi büyük bütçeleri ve sponsorları yok. öte yandan, taş gibi kadroları var. nasıl oluyo anlamıyom.

  neyse. yeterince şampiyon oldular, bir 8-10 sene dinlensinler şimdi. zaten mevcut veteranlar gittikten sonra bayağı sıkıntı yaşayacak gibi görünüyorlar. öyle şahane bir kadroları var ki, giden adamların yerini doldurmak imkansız. düşüş kaçınılmaz.
 • wojtek wolski'nin korkunç sakatlığıyla birlikte 2016/17 sezonunda şampiyonluk umutları bana göre bir hayli azaldı. normal sezonun bitimine daha 40 küsür maç var, üstüne yaklaşık 2 ay süren play-off'lar var ve buna rağmen wolski şu an sezonu kapatmış durumda. omurgası çatlamış adamın. vay amk ya. ska şampiyon ilan edilip bir sonraki sezona başlanabilir bence şu an direkt, wolski'yle birlikte doğu konferansının tek kalesi de düşmüş oldu.