şükela:  tümü | bugün soru sor
 • aslında metalurji mühendisliği ve malzeme mühendisliğinin çok farklı alanlar olduğunu düşünsekte bu bölümü okurken ortak paydanın varlığını apaçık gördüğümüz meslek.
  metalurji ve malzeme mühendisliği,bileşiminde metal bulunan maden filizlerinin metalurjik proseslerle işlenenerek endüstrinin ihtiyaç duyduğu malzemelerin eldesi,bunun yanında seramik,plastik ve kompozit malzemelerin karakteristiklerini ve üretimini inceleyen çok ama çok geniş bir alanda iş imkanı sunan meslek.
  bölümün en ağır dersleri elbetteki malzeme başta olmak üzere faz ve alaşım bilimi,fiziksel metalurji,malzeme karakterizasyonu ve son olarak malzeme seçimi ve tasarımıdır.
 • -ne okuyosun simdi sen diye soranlara soylediginde
  - hiii iyi iyi artik senden ogreniriz hava durumunu...
  diye cevap verdikleri muhendislik dali.
  (bkz: meteoroloji muhendisligi)
 • kuaforumun ismini duyunca "icinde meta kelimesi var, mallarla mi ilgileniyorsunuz?" dedigi canim bolumum..
 • eğer yıldız teknik üniversitesi'nde kazandıysanız büyük bir ihtimalle büyük hüsrana uğrayacağınız bölüm.
  nedeni ise bölümün beşiktaş-yıldız'de değil, allahın dağı-davutpaşa'da olmasıdır. bu bölüme giren öğrenciler, "yıldız'ın mühendislik fakülteleri başiktaş'ta değil miydi yaa?" derler genelde.
  (bkz: ytu metalurji ve malzeme muhendisligi)
 • faz diyagramları ve alaşım bilimi,fiziksel metalurji,malzeme karakterizasyonu gibi son derece ağır dersleri içeriğinde barındıran yurt dışında en çok rağbeti gören mesleklerden biri olmasına rağmen türkiye'de sallama bir bölüm gibi görülen ve bir elin parmağı kadar üniversitede bölümü bulunan okuması zor taşşaklı meslek.
 • kardesimin okudugu bölüm olması itibariyle, ne menem bisimis bu deyip söyle bir bakmıs, aslında almıs oldugum "malzeme bilimi" dersinin "oha falan oldum yani" kısmıyla da yüzlesince ona kaldıgı dersler yüzünden carlayamayacagımı farkettigim bölümdür....
 • gelecek yüzyılda değeri artacak 30 meslekten biri..
 • 4 sene boyunca seramiğinden, metaline alaşımına en uçuk manyak proseslerine, demir içine demir dışına herşeyi en ufak detayına kadar yedirip üstüne son sene içindeki elektronik özellikler gibi uçuk mertebede bir ders ile cila çeken, nasıl bitirdiğimi hala bilemediğim ama garip ve enteresan bir şekilde köpek gibi sevdiğimi farkedip şaşırdığım bir mühendislik dalı...bide iş bulursak tam olacak sanırım...
 • bitirirken titanyum, cam seramikler ya da ne bileyim buna benzer yeni yeni keşfedilmeye başlanmış bir şeyleri tez olarak incelediğiniz takdirde iş hayatında adam olabileceğiniz, ama benim yaptığım gibi ebesine 150 ayrı mühendis tarafından tecavüz edilmiş çeliği incelediğiniz zaman diplomanınızın yanında en fazla bir tane de yaldızlı maaşallahlı nazar boncuğu alabileceğiniz bölüm.