şükela:  tümü | bugün soru sor
  • mühendislik fakültesinde, dökümcü olarak bilinirler. makineciler de doğalgazcı zaten. inşaatçılar amele. böyle. okuyacaksanız öğrenin bunları. sevin dökümcülüğü.

ben? ben endüstri okudum, okulun artizleri asdfghfgd
  • yeni baslayanlara veya baslamis is hayatina atilacaklara...

oss'de sececeklere:
    eger somut bir sey uretmeyi, yapmayi, ele alip oksamayi seven biriyseniz metalurji'yi;
    eger matematik ve fizigi seviyorsaniz malzeme'yi
    eger her ikisni de seviyorsaniz makine veya fizik'i
    eger ikisini de sevmiyorsaniz kamu yonetimi'ni

bolume girmis olanlara:
    eger sicak, tozlu, kirli, dumanalti, hijyenden yoksun yerlerde calisirim diyorsaniz birebir uygulamaya yonelik dokum ve uretim metalurjisi'ni
    eger akademik calisabilirim, yeniliklere acigim, kafam calisiyor, henuz korelmedim, teorisyen olabilirim diyorsaniz termodinamik modelleme, nano-bio-eco teknoloji, seramik ve ileri alasimlari iceren malzeme'yi
    eger 40 yasinda klimali odam, bilgisayarim, cebimde tomarla param olsun diyorsaniz danismanlik - kalite kontrol temelli kaynak muhendisligi ve tahribatsiz muayene - hasar analizi
    temelli bir egitimi hedef olarak seciniz...

bu tur yonelmeleri yaparken
    klasik metalurji egitiminde 4 derse hayvanlar gibi calisin:
    1- termodinamik : metalurji ve malzeme'yi genisleyen bir evren olarak ele alirsak baslangictan beri var olan termodinamikti ve hep olacak... metalurjide hayatin anlamini makro boyutta da nano boyutta da aciklayan termodur. kimya temelli bir yaklasima sahiptir, cogu zaman ogrenen kisinin temel matematik bilgisinin* kusursuza yakin ve metalurjik olaylar hakkinda fikir sahibi olmasi dersin muthis saglam bir dusunce - yorumlama alt yapisi olusturulmasinda etkisi tartisilmazdir...

2- fiziksel metalurji : malzemelerin ne sekilde ozelliklerinin degistigini anlamak icin gereklidir... esasen daha cok termodinamik temelli aciklamalar ve fizik'e yakinlasma gosterir...

3- kimyasal metalurji : ileri termo olarak adlandirilabilir... genelde kabul gormus en kapsamli ve en gecerli uretim metodlarinin ne gibi temellere dayanarak metalleri urettigini aciklar... basit zordur, temel olarak basit bir prosesin ne kadar verimli olabileceginin ve basiti dusunmenin ne kadar zor olabileceginin kanitidir...

4- mekanik metalurji : her tur malzemenin hangi sartlarda sekillendirilebilecegini irdeler... aslinda saglam statik-dinamik-matematik bilgisi ister
  • bok gibi sartlarda calisanlari da var, cillop gibi ofislere yayilanlari da.
    yurt icinde yasayanlari da var, yurt disinda surunenleri de.
    iyi para kazananlari da var, daha iyi para kazananlari da.
    emek harcayanlari da var, israf edenleri de.
    bunlarin her bir ornegi diger mesleklerde de var.

ama bu meslektekilerin en buyuk kaybi isin icinde.
    icinde severek yapma istegi, sevk, heves yoksa, ha unutmadan bir seyi uretmeyi, uretimdeki, ortaya cikarmadaki hazzi kavrayamamissa, birinin bu meslegin ozunu anlayamayacagini ve zevk almadan zaman harcayacagini, bos konusacagini ongorebiliriz.
    olay siyaset bilimi degil sonucta.
  • 3. sınıf ülkeleri harici ders kataloglarında demir-çelik üretimi, demir-dışı metal üretimi şeklinde bir dersi bulundurmayan bölümdür. türkiyedeki müfradatlar tek kelimeyle leştir! eğitim fakültesinde bozma mühendislik mi ararsın, temeli olmadan ders vermeye çalışan hocayı mı ararsın, hepsi bizdedir. bizde dersi hoca açmaz, olan derse hoca tahsis edilir, çünkü vermesi gereken bir ders kredisi vardır. çok doluyum çok!

daha acısı abet standardı olan birçok ders neredeyse yok gibidir. çoğu öğrenci taşınım süreçlerini, faz dönüşümlerini elektronik malzemeleri, xrd'i doğru-düzgün bilmeden mezun olur. mezunlar kendilerini metalurji ve malzeme mühendisi sanır ama aslen değillerdir. öğrendikleri askeland seviyesi malzeme bilimi kitabıdır.

aslen bu mühendisliğin amacı mikroyapıyı kontrol edecek sayısal ve deneysel eğitimi almaktır. örneğin tane sınırlarını kontrol eden difüzyon kontrollü denklemi yazabilmeli, çözebilmeli. malzeme mikromekaniğini iyi bilmeli, cüruf-katı dengesi arasındaki konveksiyon katsayısını hesaplayabilmeli, heterojen reaksiyonlarını kütle geçişini adı gibi bilmeli, temel seviyede kuantum fiziği kesinlikle müfradatında olmalı, yarıiletkenler, dielektrik malzemelere iyi seviyede hakim olmalıdır, seramiklerde kroger-vink notasyonunu ve bunun difüzyona, elektronik özelliklere, termodinamiğe etkisini bilmelidir ki bu saydıklarım sadece küçük bir bölümü!

malesef hiçbir öğrencimiz bunları tam olarak öğrenmemekte, 3. sınıfta temel mühendisliğik eğitimi almak yerine, içi boş teknik ders seviyesinde ezber derslerle zamanları öldürülmektedir. kendinize gelin, müfradatlarınızı düzenleyin! demek işe yarar mı bilmiyorum ama diyorum!
  • taksici: hangi bölümdesin gardaş?
    cevocan: malzeme.
    taksici: malzeme?
    cevocan: metalleri, seramikler, polimerler..
    taksici: malzemeninde mühendisi mi olur yauu?
    cevocan: haklısın abi.
  • -ne okuyosun simdi sen diye soranlara soylediginde
    - hiii iyi iyi artik senden ogreniriz hava durumunu...
    diye cevap verdikleri muhendislik dali.
    (bkz: meteoroloji muhendisligi)
  • meteoroloji mühendisliği ile karışmasına alışmama rağmen beni odtü öğrenci işlerindeki görevliyle yaptığım diyalogla yine dumur etmiş isme sahip güzel bölüm.

bahsi geçen diyalog şöyledir.

- ben bilmemne için gelmiştim.
    - evet. bölüm nedir?
    - metalurji ve malzeme muhendisliği.
    - hmm evet maden.
    - metalurji.
    - pardon meteoroloji
    - metalurji..
    - ...
    - metalurjii..
    - maden..?!
    - metalurjiiii!!!
    - peki..
  • bölüme ilk başladınızda geleceğin mesleği lafını çok duyarsınız. iş alanlarına baktıgınızda tahmin edebileceğinizden çok daha büyük bir yelpazeyle karşılaşırsınız. gerçekten de otomotiv, doğal kaynaklar, cam, seramik, plastik, kuyumculuk vb. birçok alanda faaliyet gösterir metalurji ve malzeme mühendisleri. fakat kimi zamansa döküm, çelik falan derken kendinizi hurdacı gibi hissedersiniz. bu bölümü okuyan öğrencilerin değişmesi zor bir kaderidir ki, ne okuyon evladım sen sorusuna hiçbir zaman ferah bir biçimde cevap veremezler. çünkü kimse bilmez bu bölümü. bazıları telaffuz edemez. bazıları meteorolojiyle karıştırır. bazıları 2 yıllık mı gibi salak sorular sorar. bazı kendini komik zanneden arkadaşlarımızsa bi takıma malzemeci mi olcan diye espriler yapar akıllarınca. hele hele yaşlılara hiç anlatmaya çabalamayın direk makine mühendisi diyin ve geçin. uğraşmayın, batarsınız, çıkamazsınız...
  • elitist dingillerin sadece odtü veya itüde okunduğunu düşündüğü bölümdür.
  • hayattaki farkındalığı arttıran mühendislik dalı..bu farkındalığı abartmak isteyen bir metalurji mühendisliği öğrencisi ile karşılaşırsanız şöyle bir diyaloğa girebilirsiniz:

ortamda çay içilmektedir...
    müh.olacak kişi: çay kaşığı ne kadar işe yarar bi şey di mi?
    diğer kişi: hıı hakkaten öyle..
    m: nasıl yapıldığını biliyo musun bu kaşığın sen?
    d: yoo..
    m: peki birbirinin aynısı iki çelik tencereden paslanmaz olanı neden diğerinden ağırdır fikrin var mı?
    d: yok valla.
    m: peki paslanmaz çelik neden paslanmaz söyliyim mi?
    d: sen bi gitsene.
    m: ühü...(bkz: serbest çağrışım)

bellidir ki bu arkadaş mesleğini çok sevecektir çünkü çay içilen ortamda bile beyni yeni öğrendiği bilgiyi gerçek hayata uyarlama çabasındadır. kendisini üzmektense hayatta başarılar dilemek daha uygun olabilir. çünkü kendini aşabilmiş her metalurji ve malzeme mühendisinin nasa'da çalışma olasılığı vardır, neden olmasındır, ciddiye almak lazımdır.