şükela:  tümü | bugün soru sor
  • * üst-anlatı olarak türkçeleştiriliyor ama ifade yeterli gelmediği için de eleştiriliyor. genelleyici bilimsel kural anlamında kullanılıyor. gerçekliğin/bir gerçeğin tümünü ifade edebilen bi kural/ifade bütünü anlamına geliyor. ama anlamı tarif edildiğinde bile açık değilken tek bi kelimeyle hiç net olamıyor tabii. postmodernistlerin kullandığı (ve açıkcası işlerine geldiği anlamı yükledikleri) acaip bi kelime. özel durumları ya da izafi kavramları tarif edemiyor, havada kalıyor.
  • lyotard demiş ki, "i define postmodern as incredulity toward metanarratives." yani, ben postmoderni, üst-anlatı'lara karşı "şimdi bir saniye, kazın ayağı öyle değil bilader" tutumu olarak tarif ederim.

    çok alakalı olarak da bkz: #5379259
  • belirli bir görüşün/teorinin ve hatta dinin her şeyi açıkladığını iddia etmesi.

    islam, hristiyanlık gibi dinler ve geleceğin daha parlak olduğu bilinci aşılayan marxism gibi theoriler de metanarrative'e örnek olarak verilebilir.

    postmodernistlerin tiksindiği bir kavram olup, micronarrative'lere yönelmenizi tavsiye ederler. "nepal'de küçük bir köyün yakacak sorununu nasıl çözeriz?" buna örnek olabilir.