aynı isimde "metastaz (kitap)" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün
 • sözlük anlamını bilmekten çok , senden alıp götüreceklerini bilmenin gerçek anlamını bilmek olduğunu düşündüğüm sözcük.
  annemin hastalığını öğrendiğimizden beri hayatımızda bu kelime.
  karaciğerde zaten hep vardı, şimdi de öksürüklerden akciğere sıçradığını düşündüğüm tümörün hareketine verilen ad.
  umarım başka bir şeydir, tedavi edilebilir bir basit bir durumdur diye iç geçiriyorum.
  öksürüklerin sıklığı ve şiddeti bir haftada arttı. zaten bir hafta önce başlamıştı. bu kadar çabuk mu hareket ediyor bu bela ya?

  edit: 1 hafta kadar önce öğrendik ki gerçekten öksürükler akciğere metastazın habercisiymiş. tahmin etmiştim ama yine de dr'a bıraktık. o da pet zamanına bıraktı.
  ilacını değiştirdi, taxol ve carbopilatin alıyor.
  ama yaradığından şüpheliyim. öksürükler yoğunlaşmaya başladı sanki. başka kemoterapi ilacı da kalmadı verecek. sona doğru hızla yaklaşıyoruz maalesef. annemin daha haberi bile yok.
 • insanın yaşam mücadelesinde koşuşturduğu şu dünyada gerçek bir düşmanla tanıştığı anın adıdır.
 • beyine en sık metastaz yapan tümörler erkeklerde akciğer tümörleridir, kadınlarda ise meme kanseridir. multiple kitle görürüz .

  genelde renal hücreli karsinom tek metastaz yapar beyine.

  prostat kanseride beyinin parankimine değil de genelde dura'ya metastaz yaparlar.

  edit: imla ve bilgi ekleme..
 • kanser vücudun belirli bir alanında tek bir tümör olarak başlıyor. daha sonra eğer bu tümör alınmazsa, zamanla bütün vücuda yayılabiliyor.
  kanserin vücuda yayılma sürecine metastaz deniyor. sağlıklı dokuya bulaşan tümör, çoğalıyor ve metastazın lenf bezleri ve kan dolaşımı yoluyla yayılıyor.
 • kanser hücrelerinin lenf ve kan dolaşımına katılarak, dokularda tümör oluşturmasına denir.

  kanser hücreleri, hücre döngüsünün kontrolünü sağlayan g1 ve g2 evrelerinden etkilenmezler. bu evrelerde hücrenin büyüklüğü ve dna'da hasar olup olmaması kontrol edilir. kanser hücreleri bu evrelerden etkilenmediği için " dur-devam et " sinyallerini algılayamazlar ve böylece büyüyüp çoğalmaya devam ederler.

  aynı zamanda yoğunluk inhibisyonundan etkilenmezken, tutunma özelliği de göstermezler.
 • invazyondan farklıdır. mesela uzak metastaz inoperabl yaparken, invazyon anrezektabl yapabilir.
 • neoplastik hücreler önce çevre hücrelerden nukleer yapı, fonksiyon, pleomorfik değişikliklerle ayrılırlar ya da diğer ismiyle displastik değişiklikler gösterirler. bu displazi, epiteli tam kat tutarsa carcinoma in situ adını alır. diferansiasyon daha da kötüye gidip, hücreler artık daha da kafasına göre takılmaya başlarsa; alttaki bazal membranı yıkarak hematojen ya da lenfojen yollarla diğer dokulara metastaz yaparlar.

  metastatik özellik kazanmış tümör eğer epitel dokusundan köken almış ise adı karsinom’dur. mezenkimal kaynaklı ise sarkom adını alır. ve tek başına metastaz, malignite’nin en önemli kriterlerinden biridir.
 • kanser hücrelerinin lenfatik dolaşım ya da hematojenik dolaşımla vücudun bir yerinden başka yerine taşınması ve orda da yeni bir kanser odağı oluşturmasıdır. primer kanser odağının çevresine yayılması ise lokal invazyon olarak kabul edilir.
  metastaz gelişmişse kanser, evre 4 kabul edilir. üzücü bir tablodur.
 • hücrelerin primer tümörden kopup lokal doku ve kan damarlarına sızması sonucu kan ve lenf yoluyla yayılarak yeni tümör ve koloniler oluşturması.
 • uzakta birikim.

  meta-staz.