• dünya'nın en yaygın,en çok kullanılan forex ve bilumum piyasalarda işlem yapmaya yarayan programdır.şuan da meta trader 4 kullanılmaktadır.
  • 5 nolu versiyonu ile multithreading özelliğinin getirilmesi planlanmakta. timeframe sayısı da 21 e çıkıyor. event driven programming de metatrader 5 ile beraber gelecek mql5 e eklenecekmiş.
  • android versiyonu ile ios versiyonu arasında dağlar kadar fark olan platform..
    android versiyonunda çizim yok, varsa yoksa göstergeler falan..
    diğeri harikadır ama..
  • metatrader 5' te piyasa derinliği diye harikulade bir özellik bulunmaktadır.
  • şu an itibari ile mt4 platformunda yaklaşık 1200 sunucu/şirket varken mt5 platformunda bu sayısı 100'ün çok altında.
    mobil için konuşacak olursak iphone'dan vazgeçmeme sebebim. android versiyonu çok kullanışsız. android'de ne yapacağımı şaşırıyorum.
    mt5'te hız'ın daha yüksek olduğu belirtiliyor ancak karşılaştıracak kadar şirket yok. zaten türkiye'de bildiğim bir şirket sağlıyor diğerleri mt5'de var mı bilmiyorum. hedge olayının içine etmeleri mt5'in ölü doğmasına sebep oldu bence. hedge olaynı düzeltmedikleri sürece tutmasının imkanı yok, dünyada tutsa bile bizde tutmaz. adam alış yapacak, sonra terse gidince satış yapacak bu bir döngü olacak gidecek. ama mt5 buna izin vermiyor, alış pozisyonun varken satış açarsan hacim eşit ise pozisyonların kapatılıyor armut gibi kalıyorsun ortada. aslında mantıksız değil, yani bir şeyi aynı hacimde hem alıp hem satarsan karın olmaz, gece boşuna swap da ödemezsin. ancak veri öncesi veya hsonu girişinde pozisyon kapatmak yerine kısa süreliğine risk almayıp hedge yapmak isteyinin de elini kolunu bağlıyor mt5.
    mt5'in güzel bir yanı piyasa derinliği. yani sadece buna bakmak için kullanılabilir.
    şahsi düşüncem uzun bir süre daha mt4 daha devam eder. zira alışkanlıkları değiştirmek zor. işleyen güzel bir sistemi de değiştirmek istemez çoğu kimse/kurum.
  • mac sürümü halen çıkmamış olan kullanışlı forex programı.
  • hisse senetlerine dair hiçbir şeye rastlanmadığım uygulama. her düğmesine bastım. demo olduğu için mi yok anlamadım.
  • (bkz: metatrader 4)
    oyle saglam bir platform ki bir sonraki metatrader 5i golgesinde birakmistir
  • demo hesabımla anlamadan etmeden bir şeyler denediğim fx programı.

udemyde izlediğim bir eğitimi referans almak istedim fakat telefon uygulamasındaki ekran çok farklı geldi.

mesela bu satın alma ekranı bana çok anlamsız geliyor. kafamda bir türlü oturtamadım. geçersiz k/d gibi bir hata alıp duruyorum.

bu yüzden her seferinde birer ikişer bin zarar ediyordum. en fazla 450 dolar kadar bir karım oldu. bu gün de sabah kurcalarken yine aynı hatayla karşılaşıp bir şekilde emir açmayı başardım. akşam yüksek bir meblağ zararla karşılaşmayı beklerken de şöyle bir ekranla karşılaştım. 18k gibi bir rakam benim için büyük sürpriz oldu ancak bunu nasıl başardığım hakkında hiçbir fikrim yok. yukardaki satın alma ekranını ve altın kuralları bana açıklayabilecek suser'lar yeşillendirebilir mi?
  • öncelikle fx piyasasına girebilmek için aracı kuruluşa ihtiyacınız vardır. fx piyasalarında işlem yapabilmek için ise bir platforma ihtiyaç duyacaksınız onu ise metatrader 4 karşılayacaktır. demo hesap açarak dilediğiniz gibi paranızı sağa sola saçabilirsiniz fakat unutmayın demo hesabınız ile gaza gelip gerçek paranızı çar çur etmeyin.

1:100 kaldıraç sistemi ve çift yönlü kazanç durumu vardır. bu sistem sizin paranızın saatler içinde erimesini veya katlamasını sağlar.

elinizde bulunan doların 7.70 seviyesinden 7.60 seviyesine kadar gerileyeceğini düşünüp sell yönünde emir verip doların 7.60 a gerilediğinde sizin bu durumdan 100 dolar paranızla nasıl 1000 dolar kazandığınızı düşünürken tam tersi durumda elinizdeki 100 doların sizin koydugunuz limit yüzünden saniyeler içinde yok olduğuna da şahit olabilirsiniz.

kısaca ben yaklaşmayın derim.
hesabın var mı? giriş yap