şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
 • tek gerçek bir şey var arkadaşlar. tarım. bütün iş kolları, bütün reel sosyalleşmeler bitebilir. ama insanoğlu aç bir şekilde metaverse'ün içerisinde de duramayacaktır.

  tarım ölmeyecek arkadaşlar. kesin bilgi yayalım. köyümüze dönelim, toprağımızı ekelim. *
 • dedikleri gibi sahte cennettir. sanal dünya’nın her geçen gün bizi esir almasıdır. nedeni de b*ktan ortadoğu coğrafyası ve yamuk yumuk dini yaşantıdır.

  yağmurlu havalarda dikkatli araç kullanalım diyoruz, tır ve kamyonlar arkalarında bir bulutla terör estiriyor. orta şeritte sakin sakin gidelim diyoruz, sürekli makas atan modifiyeli dandik bir araç canımızı sıkıyor. eve geliyoruz, sitedeki bir kaç bayan daha önce gelip de şekilsiz park etmişse, daha uzaktaki bir park yerine gidiyoruz. markete gidiyoruz, kasada beklerken önümdeki müşteri alışveriş arabasını olduğu yerde bırakıp gidiyor, babanın uşağı mı var edepsiz diyeceğim ama kadın karşıdaki bağırır çağırır, çirkefleşir diye ses çıkarmıyoruz. (bkz: @mım var terör örgütü)

  (ek) getir kuryesini izleyip üzülüyorum, bu market enflasyonu ve tüik rakamlarına göre gelir artışı dar gelirliyi zorlayacak diye dertleniyorum. trafikte sağdan soldan motorsiklet terörü! beter olun madem! kaç yaşında adam hala sokaklarda çalışıyor, yazık diyorum, adam bişey yiyip çöpünü sokağa atıyor! bu kadar bencil başka bir millet yoktur.

  iğrenç insanlar yüzünden haber izleyemiyoruz. sürekli dizi, film, belgesel. tv karşısında zaten hayat tüketiyorum, varsın bir de sanal gözlük taksınlar.

  türkiye dışında iki farklı ülkede ve kıtada yaşadım, ikişer yıl. bütün dünya’yı değil ama bir kısmını gördüm. burası kadar rezil bir hayat yok. nedeni de çarpıtılmış islamiyet ve ortadoğu ahlaksızlığı. cidden bu kadar b*ktan bir hayat yok! resmen farklı bir dünya’da cehennemi yaşıyoruz. hem de müslüman olan biz gavur olan onlar!

  nasıl bu kadar aptal ve ahlaksız olabiliyor insanlar aklım almıyor. vay hocanın teki cinsel tacizde bulunmuş, vay demiş ki cin çıkaracağım, mastürbasyon yap videosunu gönder, vay efendim oral seks yaptırmış badelemiş… ya nasıl bu kadar aptalsınız!

  islamiyeti öğrenmek için peygamber efendimiz ve halifelerin hayatına bakıyorum, sonra da diyanet işleri başkanının mercedesine, bu ne amk! nasıl bir din anlayışınız var sizin?

  sosyal devlet diyorum, sendikalara bakıyorum. sendika başkanlarını lüks arabaları.

  hayat bu ülkede o kadar boktan ki, bağlasınlar kablo, hayatımın geri kalanını sanal dünya’da mutlu bir şekilde geçireyim. bıktım artık edepsiz, şerefsiz ve aptal insanlardan.
 • black mirror'ın bir bölümünde zenciler sanal alemde değişik karakter olup birbirini sikiyorduya işte onun resimlisi. hem izleyip, hem sikeceğiz aynı anda.

  edit :bahsettiğim bölüm 5. sezon 1. bölüm
 • 2012'de facebook instagram'ı 1 milyar dolara aldığında hepiniz burada "beyinsiz zuckerberg kazık yedi, altı üstü foto paylaşma uygulamasına o kadar para verilir mi" dediniz, bugün instagram'ın değeri 250 milyar doların üzerinde.

  yine bilmediğiniz etmediğiniz konularda atıp tutuyorsunuz.
 • herkes oyuncak sanıyor, doğru öyle bir boyutu da elbet olacaktır ama insanlık tarihinin başına gelmiş en büyük değişimi yaşatacağını düşünüyorum. sanal gerçeklik kafalıklarımız(?), son 50 yılını giderek daha fazla ekranlara bakarak geçiren insanlık için yeni ve devrimsel bir deneyim sunacak.

  fiziksel işler hariç, iş yerine gidip çalışma diye bir şeye olan ihtiyacı ortadan kaldıracak. öğretmenler, öğrenciler okula gidecekler ama metaverse'de. öğrenciler, okula gitmekten çok daha verimli bir öğretme gerçekleştiren simülasyon ve içeriklere maruz kalacak. tenefüslerde arkadaşlarıyla en sevdikleri oyunu multiplayer oynayacaklar (sonra da herhalde zorunlu fiziksel dünya etkinlikleri saati gelir, otopilot çocuğu alır futbol sahasına falan götürüp getirir) banka şubesi diye bir şeye olan ihtiyaç tamamen ortadan kalkacak, tıbbi muaynelerin bile önemli bir bölümü metaverse üzerinden gerçekleştirilebilecek. mahkumlar mahkemelere hücrelerinden katılacak, ulaşım masrafları, enerji masrafları inanılmaz seviyede düşecek, insanların bir çoğu şu an internet üzerinde çalıştığı gibi, o zaman da metaverse üzerinde çalışacak. sabaha kadar anlatsam ne kadar çok şeyi değiştirme potansiyeli olduğunu bitmez.

  ama bu fırsat mı yoksa lanet mi? bu nüfus artışını besleyemeyecek ve bu kadar kişiyi istihdam edemeyecek duruma doğru hızla ilerleyen dünyamız için fırsat olabilir. işin ekonomiye olan etkisinin nasıl yönetileceği çok önemli. eşitsizliği daha da artırabileceği gibi, çok daha eşitlikçi bir dünya yaratmak için de kullanılabilir. bu teknoloji sayesinde yapılacak tasarruf, kaçınılmaz bir devasa ve kitlesel işsizlik sorununa doğru giden dünyada, universal basic income gibi çözümler ve sosyal politikalar için harcanabilir. harcanmayabilir de. belki de, geleceğin ekonomik sağ-ekonomik sol kavgaları bu konular üzerine yapılacak.

  bu anlattıklarım da bilimkurgu değil he. facebook, microsoft, geforce, epic games gibi bu işe yatırım yapan öncü şirketlere bakınca mevzunun kapsamı daha net ortaya çıkıyor. sosyallik, iş, grafik, eğlence.
 • şuraya metaverse'nin kripto paralarını iliştiriyorum. görsel

  eğer geleceğinize yatırım yapmak istiyorsanız, bunlardan birine yatırım yapmalısınız.

  ben çok önceden radiocaca token'e yatırımımı yaptım yüklü miktarda zaten, enjin coin zaten spotta uzun süredir var. bosagora'yı da az önce ekledim.

  diğerlerini de ufaktan alıp eklemelerimi yapacağım. ytd

  yolumuz uzun.

  edit: hangi borsada olduğuyla alakalı bir çok mesaj geldi. hepsi gate.io borsasında mevcut buradan üye olabilirsiniz.

  edit2: dün bu entry'den sonra radiocaca token %35 artış yaptı, herkes kazanmıştır umarım. benim hedefim 0,5 $ oraya gelmeden satmam ytd
 • tanım= yaklaşık on bes yildir gelişmekte olan vr ,mr ,ar akilli gözlük sistemleri içindeki geleceğin dünyası .( tabiki device olmadan sisteme girilir ama vr siz hic bir şekilde tam deneyim sağlanamaz. şöyle örnek vereyim çizgi filmi dışardan izlemek ve çizgi filmin icinde kahraman olmak gibi bir durum. )

  öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki tam tamına 6 yıllık oculus kullanıcısıyim.ilk oculus sistemleri ile tanışmam samsung gear vr gozluklerin samsung cep telefonuma bağlanması ve oculus şekilde işletim sistemine girmem ile başladı. bundan üç sene önce oculus quest ile bir yıl öncede oculus quest 2 ile tanıştım. şu anda office ortamım ,telefonum dahil olmak üzere tüm device portalimi sisteme taşıdım ve oculus ile çalışıyorum.

  https://youtu.be/5_bvkbg1zco

  oculus developer mode araciligi ile kendi evreninizi bile yaratıp evinizi modellediginiz bir dünya oculus. sinema ,tiyatro ,spor salonu ,bowling , fitness,görüşmek istediğiniz arkadaşınız ( eğer karşı tarafta da device *varsa) gayet rahat sanki yaninizdaymis gibi teletransport yöntemi gibi karşınıza getiriyor.icerigindeki programlari satın alabiliyor ,dilerseniz bu new york times ta yürüyüş dahil yapabiliyorsunuz.

  türkiye de oculus quest sistemlerinin taninmama nedeni *cok basit ve bunun hakkını veremeyen sistemlerin yanlış pazarlama ile içeriye sokulmasidir . hiç bir iş görmeyen ufak kutuların vr gozlugu gibi lanse edildiğine şahit olduk hep beraber.( çin mali bim de satılan vr box denilen çöpler ,bu sistemlerin oculus işletim sistemi ile uzaktan yakından alakası yoktur.) playstation eski modellerinin de *türkiye de aşırı derecede popüler olması ve bilgisayar oyunları ile beyin uyusturmaca sağladıkları ve eski devicelari son teknoloji gibi pompladiklari * için bu sistemlerden insanlar bilinçli veya bilinçsiz uzak bırakıldı.( bu durumu bu portal* da bile yaşadım ,öylesine saçma durumlar var ki toplama bilgisayar entry'si #113783847 altına artık bu sistemler tarih oluyor gözlük dünyası var dediğimde linç edildim. #113784245 )
  " kaç defa ossurulur challege" yapan ve sacmalayan sözde fenomen * youtuberlar da ,oyun dünyası bilgini olduğunu iddea eden türk twitch yayıncıları da , en baba teknoloji videolarında bile tanıtım ve kutu açma videoları dışında vr,ar ve mr teknolojisi tanıtım ve lansman göremedi.bir de sürekli gelişmekte olan bir sektör olduğundan pc ile bağlantı zorunluluğu bile artık eskidi . şahsen ben oculus quest 2 (all in one ) kullanıcısıyim ve airlink ile steamvr ,sidequest programlarını pc ile bağlantı kurmadan oculus sisteminden bağımsız olarak kullanabiliyorum.

  piyasa da bazı youtuber kardeşlerimizin gerek ovmek ,gerek yermek amacı ile yaptığı bir çok video'yu izledim ve yine üzülerek söylemek istiyorum ki bu konuyu deneyimleyerek yapan tek türk barış özcan* ve malesef bunun dışında hiç bir youtube içerik üreticisine rastlamadim.

  https://youtu.be/5l-lrcg4tty
  https://youtu.be/kbdeojkat9c

  mesut diye bir beyefendi'nin bu hususta videosuna https://youtu.be/xipkf4bob2w denk gelip cidden şaşırdım söylediklerin bir kısmına katılıyorum fakat quest sistem deneyimi olmadığı o kadar belli ki yeni sistemler değil de üç yıl öncesinin sistemlerini kulaktan dolma bir şekilde açıklıyor.bu arada mesut bey'in linkini bıraktığım videosunda söylediği gibi ayaklarınızı çalıştıramazsiniz söylemi tamamen yanlıştır ,oculus quest all in one ile ayak ve yürüyüş tanıma güncellemesi ve gerçek zamanlı tam görüntü dahil mevcut oldu.
  bu hususta genelde yabancıların videolarından yararlanıp yeni guncellemeleri onlar üzerinden takip ediyorum ve cidden gördüğüm kadarıyla bu konuda ciddi bilgili türk bir kişi bile mevcut değil.
  bu alanda en çok takip ettiğim yabancı youtuber = caschary a dan z ye tüm device ile ilgili güncellemeleri inceliyor.
  https://youtube.com/c/caschary

  metaverse evreni özellikle türk basının da lanse edildiği gibi yeni bir evren degildir. gelişmekte olan ve yaklaşık on beş yıla yakın bir süreçtir kişilerin üzerinde çalıştığı bir surumdur. bu dönemde bu evrenin kripto paralar ile ufak ticaretler yapan genç nesilin dikkatini başka yöne çekmek için kullanıldığını düşünüyorum . bu sayede kripto para piyasasında gençlerin cebine üç beş lira para kazandırma ihtimali olan meme token *dediğimiz büyük babaların* asalak ( sadece kendi şirketlerine kazandıran ve size surekli kayıp yaşatan) kripto para değerlerinin hacmini sömüren shiba tarzı coinleri yok etme ve parayı piyasaya bölme çalışması yaptılar.*bunun içinde kılıf olarak web 3 ( metaverse) çalışmasını ısıtıp ( 15 yıldır hatta daha uzun süredir) sundular.yedik mi tabiki yedik. eğer kripto para dünyasını yakından takip ediyorsanız bilirsiniz ki shiba inu token all time high seviyeleri görürken metaverse tokenlari servis edilip piyasa da pohpohlandi. yeni nesli manipülasyon taktikleri gerçekten şairane.

  fakat şunu atladılar ,biz türkler olarak kripto parayı en çok kullanan ülkelerden biriyiz ama aç durumdayız ,kimse şu dönem nano teknoloji ürünü ( ay ne güzel whitepaper ,süper bir teknoloji geleceğin dünyası) diye kripto para yatırımı yapmıyor.o kadar ekonomik şartlarımız zor durumda ki sürekli olarak kolay yoldan zengin olmayı düşlüyoruz.bir shit coin ve en bol sıfırlı olanı bizim için en mantıkli olanı ve artık yöntemlerin sonundayiz. farkındaysanız son 2 yilda aynen doksanlı yıllar vj,dj ( tv radyo ) furyası gibi kripto uzmanları ve kripto borsa yapıcıları türedi.bir yol arıyor ama bunlar tarafından dolandirilmayi da kendimize uygun görüyoruz.

  nereye geleceğim ; bize metaverse coinleri pompalamaya çalışan üst akıl bu açlığın farkında bile değil. yani bizim gibi toplumlarda bu teknoloji harikaları yeniymis gibi ısıtılıp sunulsa dahil modası kolay geçen yatırım alanları olur.( kripto para dünyası için konuşuyorum ki şimdide günde en az 50 tane meta coini konuşturuyorlar içlerinde tabiki ileriye yönelik sağlam kazandiracaklar var ve var olacaktır. )

  meta dünyasına biz toplum olarak hazır mıyız ,hayır. ancak kripto para *ile giriş yapılarak tanitim başarılı mı belki evet.

  metaverse'e neden hazır değiliz ?

  1/ bu dünya ya hazır olmamamizin nedeni teknoloji için de yeniyi araştırmaya kapalı olmamız.

  2/ kuşak z den daha çok kuşak z ebeveynleri'nin türkiye de teknoloji ile alakası malesef çocuk oyalama ,hayatını deşifre edip hava atma, ınstagram da fotoğraf bakma seviyesinde. örnek vereyim kuzenime oculus diyorum deli kız bana ben zuckerberg karşıtıyim diyor ama ınstagram portalı'nin kime ait olduğundan haberi bile yok.
  3/ çok ilginç bir şekilde zamanınin babalarınin analarının`:hepsi değil ama bir önceki neslin insanlarının geneli malesef` internete baktığı gibi herşeyi oyun sanarak çocukları özellikle gelişmelere uzak büyütüyoruz.
  4/ oculus quest'ten örnek verirsem bu device yurt dışında özellikle amerika da marketlerde satılan bir " handy" biz bunları dolar üzerinden satın aldığımızdan onlar 400tl ( kendi paralarına göre) biz 400 dolar artı vergiler`türk lirası ve vergiler ile yaklaşık karşılığı 5800 gibi bir fiyata geliyor` ile satın alabiliyoruz.

  5/ her türlü teknolojik alet biz de çocuklara yönelik oyun oynama cihazı atfediliyor oysa oculus 13 yaş altına yasaktır ve sanıldığı gibi bir oyun oynama aracı değil kendi sanal ofisinizi dahil yonetebileceginiz bir iş ,business alani haline dönüştürulebilir.

  6/ yine de bu kadar umutsuzluğa ragmen kripto babalarına* teşekkür etmek gerek manipülasyon bile olsa bilgi yine bilgidir.

  7/ yeni çıkan meta temalı kripto para jetonlarina bir eleştirim yok arkadaşlar.( özelden gelip saçma sapan yazdıklarımı okumadan değerlendirmeye giren bazı insanlar olmuş ,ben burada metaverse eleştirisi yapmadım ,metaverse geleceğin dünyası ve para birimleri de buna bağlı gelişecek fakat bilmediğiniz bir dünyanın para birimine yatırım yapıyorsunuz ( bu dünya'yi ve olguyu daha iyi tanımanız açısından bir bilgilendirme benimkisi ) para biriminde uzun vadede degerlenmesini beklemek istiyorsanız er geç kazandıracaktır saygım sonsuz fakat yatırım yaparken bunu eğrisi doğrusu ile araştırmanız tavsiyemdir.) siz bu coinlere yatırım yaptığınız da meta evrenine yatırım yapmış olmuyor meta evreni'nin içinde var olacağını size vaadeden oyun coinlerine yatırım yapıyorsunuz.bu konuda kendi arastirmanizi bilinçli bir şekilde yapıp ileriye dönük yatiriminizi nasıl bir alana yaptığınıza kendi mantiginizla karar vermelisiniz.

  8/ özelden device soran arkadaşlar olmuş " oculus meta( yeni adı) quest 2 kullanıcısıyim.

  9 / özelden gelip insanlar alışacak zamanı var* diyen okumaktan yoksun yazar = senin ülken bu sistemlere alışık değil veya sen bunu alt coin piyasasi** veya barış özcan
  metaverse videosu ile öğrendin diye her toplum veya her şahıs bu sistemleri yeni öğrenmedi.bu şekilde zamanla alisilacak ( eskiden cd varmış ta ,zamanla adapte olunurmuş ta efendim milletin kafası karisirmis ta *) kafasında olan cahil, cuheyla ile uğraşmak istemiyorum. *amerika da oculus rift ,oculus go , oculus ( meta quest 2) marketlerde satılıyor ve bir çok yabanci ülke zaten adapte durumda ,ben türkiye de neden cihaz lansmanlari yapılamadı ,coin camiası son altı ayda nasıl manipülasyona maruz kaldı ,neden teknoloji bizden bilinçli veya bilinçsiz uzaklaştırıldı bunu anlattım.*

  10 / vr devicelar baş agrisi ,bulantı ,kusma yapıyor ( bu konuda özel bir rahatsızlık var ise zaten bu cihazları kullanamazsınız ,kullanmanız önerilmez) eleştirileri var oculus quest' in ilk sürümünde bu sıkıntıyı ben de yaşadım ,oculus ( meta ) quest 2 bu konuda hem çok hafif hem de baş ağrısı yapmayacak sekilde dizayn edilmiş bir device. ayrıca göz rahatsızlığıniz var ise gözünüze göre bakış açınızi dahil ayarlıyor. 4 saatten fazla günde tv dahil izlense zaten bir cihaza bağlı kalmanız sıkıntılı bir durumdur.
  11/ marc zuckerberg eleştirisi yapan yazar arkadaşlarımız olmuş ; ortamı tekellestirdigini elestirmisler ,ben kendi şahsıma quest kullanicisi olduğum için oculus meta quest 2 gözlemlerimi yazdım arkadaşlar , hp vive , playstation vr ,hololens microsoft( artırılmış gerçeklik gözlüğü bu ) gibi markalarında " all in one " ( pc ye bağımlı olmadan kullanacağınız vr gozlukleri mevcut.

  edit= eleştiri cevaplari ve sorularınızın yanıtları.debe için teşekkürler

  bir öğretmen arkadaşımızın ricası ; #130177455
 • son büyük ponzi. koronavirüsle yaratılan ev insanı modeli, bitcoinle yaratılan emeksiz para sanrısı, sosyal medya ile gelen sosyal medyada yoksan bir hiçsin algısı. her şey buraya çekmek içindi insanları. elinizde avcunuzda ne varsa alacaklar. köyünüzdeki tarlayı, yaşadığınız evinizi, bindiğiniz arabanızı satıp burada değerlendirmeye çalışacaksınız. çünkü buraya girip arsa almadıysanız büyük fırsatlar kaçırıyormuşsunuz algısı yaratılacak. varınızı yoğunuzu yiyemediğiniz sanal ekmeğe, dokunamadığınız sanal sevgililere vereceksiniz.

  sonra ne mi olacak?

  bir avuç zenginin yarattığı "mülksüz toplum" olacaksınız. tıpkı feodal beylerin altında çalışan serfler gibi. toprak onların olacak, siz ise köleleri. hatta serflerin daha çok hakkı vardı diyeceksiniz "keşke onlar kadar olabilsek.."

  bu arada ne hikmetse zenginler sürekli verimli arazi satın almakla meşgul. anadoludan, pasifikten, avrupadan toprak satın alıyorlar. kafasını çalıştırmasına izin verilmeyen ve çalıştırmak için çaba da sarf etmeyen toplum ise tam tersi olarak sanal dünyadan arazi alıyor. bu kadar aptallık olmaz.

  adamın birisi yazmıştı yine bu başlıkta, ben de ona benzer bir cümleyi yazmak istiyorum.

  "zenginler brezilya sahillerinde latin kızlarıyla eğlenirken, siz ahıra dönmüş bir evin bir göz odasında makineye bağlı olarak sanal dünyada masturbasyon yapacaksınız."

  eski günleri beklemeyin, çünkü yüksek ihtimalle gelmeyecek. çıkıp minimal düzeyde de olsa bu saçmalıklara izin vermediğiniz kendi sosyal düzeninizi oluşturun, sonrasına bakarsınız.
 • bu konuya değinen çok film ve dizi, zaten eski zamanlardan beri hep ilgi çekiyor ve çekiliyor. keza romanlar da yazılıyor. kısaca zaten hep işlenen bir konuydu. genel olarak işlenen ütopya gibi herkesin sanal gerçeklikte takıldığı dünya için şu an tek engel; vr aparatlarının çok gelişmemesi ve kaliteli olanların, kur farkı olmaksızın dünyanın her yerinde her eve girecek fiyatlara sahip olmaması. ayrıca sadece vr değil, akıllı cihazlar ve arttırılmış gerçeklik de bunun bir parçası. hatta sony akıllı lenslerin patentini aldı. şahsen ben en büyük gelişmeyi bu lensler üzerinde bekliyorum. tabi bir güneş fırtınası ile kendimizi bir anda domates ekerken bulma ihtimalimiz de devam ediyor. bugün söylenen tüm bu kavramlar bir anda çöp olabilir.
  https://www.attractionsmanagement.com/…odeid=330285

  daha ilerisi nöroteknoloji alanındaki gelişmelerle gelir. belki bilinci artık tamamen sanal ortama aktarıp ölümsüzlük. biz bunu görmeyiz sanmıyorum ama herkesin tamamen sanal ortamda makinaya bağlı vr ortamda takıldığını görme ihtimalimiz var. tabi bunun için de yemek ve barınma gibi fiziksel ihtiyaçlarını karşılayabilmen lazım. yoksa günde bir iki saatle ile oyundan öteye geçmez.

  https://letterboxd.com/film/surrogates/
  https://letterboxd.com/film/ready-player-one/
  https://letterboxd.com/film/existenz/
  https://letterboxd.com/film/her/
  https://letterboxd.com/film/tron/
  https://letterboxd.com/film/lucy-2014/
  https://letterboxd.com/film/paprika-2006/
  https://letterboxd.com/film/the-thirteenth-floor/
  https://letterboxd.com/film/dark-city-1998/
  https://letterboxd.com/film/free-guy/
  https://letterboxd.com/film/virtuosity/
  https://letterboxd.com/film/enders-game/
  https://letterboxd.com/film/videodrome/
  https://letterboxd.com/film/the-zero-theorem/
  https://letterboxd.com/film/gamer/
  https://letterboxd.com/film/the-congress-2013/

  dizi olarak
  https://www.imdb.com/title/tt5730690/
  https://letterboxd.com/…/black-mirror-san-junipero/
  https://www.imdb.com/title/tt0475784/
  https://www.imdb.com/title/tt2261227/
  https://www.imdb.com/title/tt7826376/
  https://www.imdb.com/title/tt8005176/

  black mirror bölümlerinden bunlar beni daha fazla etkiliyor. bunlar dışında da çoğu bölümde ucundan kıyısından dokunuyor ama.

  the entire history of you
  noisedive
  san junipero
  playtest
  white christmas
  uss callister
 • hakkında yapılan eleştirileri götümle gülerek okuduğum, zuckerberg'in deyimiyle the next big thing.

  bunlaaaar, bitcoin ilk popüler olmaya başladığında da böyleydi. görüyorum maşallah şimdi ceplerinizden köpekli coinler, akıllı telefonlarınızdan binance eksik olmuyor. eğer entry silerseniz amınızakorum bak ona göre. şimdi konuya dair biri olumlu biri olumsuz olmak üzere iki okumam var onlara geçiyoruz. reklamlar.

  iflah olmaz bir fütürist, koyu bir black mirror fanı, üç başarısız kriptopara projesi sahibi, akıllı ev videoları izleyerek otuz bir çeken bir kardeşiniz abiniz olarak heraklitos'un sizden 2500 sene kadar önce kavradığı şu basit gerçekliği kavramanızı istiyorum. her şey değişimdir. her şey akar. dünyayı, hayatı ve teknolojiyi statik okuyamazsınız. hiçbir şey bitmedi, hiçbir şey yeni başlamıyor.

  eleştiri sebeplerini okuyorum, yok zaten vr ve ar sanki tüm kapasitesiyle gelişmiş. yok daha adamakıllı render alamıyormuşuz, yok efendim daha sanal gerçeklikte sharon stone'u sikerken et ete değmiyormuş.

  lan bırak. sanki biz vr ar nerede, nereden başladı, nereye gidebilir bilmiyoruz.

  oturup bekleyelim o zaman her şey tam olsun, öyle bir başlarız. ahaha. arkadaşlar, insanlar ortaya bir fikir atar. sonra bir tanesi gelir o fikrin üstüne bir koyar. öteki iki alır beriki üç daha koyar. insanlık böyle böyle ilerler. bu budur. bilgisayar hesap makinesinden ilham alınarak icad edildi amk. veya bundan kırk sene önce archigram * yürüyen şehirler çiziyordu. bugün hareketli bir şehir var mı. bildiğim kadarıyla öyle bir yapı bile yok, en son dönen bir şeyler vardı. bu archigram'ı mal mı yapar hayır. gelecekte olabilir mi. belki. fikir güzel mi. azdırıcı ötesi.

  üzgünüm coin işi scam değil, her vrcı köşeye dönmeyi çalışmıyor, her nft çöp değil. bir şeyleri kafaya takmış üç beş ruh hastası bir şeyler yapmaya çalışıyor. biz de otobüsü kaçırmış bir milletin çocukları olarak izliyoruz işte.

  siz muhtemelen işte bill gates her eve bir bilgisayar dediğinde gülenlerden, interneti bilallere açıklamaya çalıştığı o meşhur videosunda hasiktir amk bakışlarıyla dolu hodbin topluluktan, einstein'ı okuldan atan hain öğretmenlerden, tesla'nın peşine adam takan edisonlardansınız. gençler şuan eş zamanlı film izliyorlar farklı uygulamalar üzerlerinden, aynı anda duraklatıp aynı anda devam edip. inemiyorsunuz işte o kafaya, veya çıkamıyorsunuz. kırk yaş üstü olmak garip şey. haspam da diyor ki ben hissedemeyeceksem o evrene girmem. girme amk zaten ben de istemiyorum seninle karşılaşmak orada. at yalanı sikeyim inananı ya ne güzel. sanki hepimiz sex yapabileceğimiz robotları beklemiyoruz.

  sadece sizi değil kendimi de eleştiriyorum. şu cümleyi 5-6 sene önce kurduğumu net hatırlıyorum. beni sikseler, ben filme sinema hariç para vermem. torrent varken ne gerek vardı. hem dizimag'ten kız bile düşürüyordum. bugün benim netflix'im var. hala diyorum ben hayatta dinleyeceğim müziğe para vermem. sevdiğim sanatçıların onlara destek olmak için albümlerini almışlığım çoktur, ama diğer türlüsü çok uzak geliyor. şuan yok ama belki üç sene sonra spotify'ım veya daha seksi ne çıkacaksa ondanım olacak.

  arkadaşlar bir fikrim var. bir site kuruyorum. herkes fikirlerini yazıyor ama tek bir kural var. yazarken 140 karakteri geçemezsiniz. yarrak gibi fikir dmi. valla öyle. adamlar bunu yedirdiler lan metaverse'i mi yediremeyecekler. bu işte hem fikir güzel, hem gelişmeler umut verici. bu iş şöyle veya böyle önümüzdeki yüz yıl içerisinde olacak. mark yapar, hans yapar ben bilmem. sitelerine ve kurumsal kimliklerine biraz gülsem de üst başlık ve kelime seçimi güzel.

  bu veya benzer bir işi ne yapıp edip bir tarafından tutun. ben kendimce tutabildiğim tarafından tutmaya çalışıyorum. yeni bir başarısız kriptopara projesiyle yakında piyasaya tekrar giriş yapacağım. şaka şaka. mekanlar ve şeyler üretiyorum ben. size teknolojinin gelişimiyle alakalı son 20 ve daha önceki tüm yıllardaki okumalarımdan bahsedebilirim. sabaha kadar sürer. kendi yaşanmışlıklarımdan bahsedeyim. benim öğrenciliğimin* ilk yıllarında v-ray diye bir render motoru popülerdi. genelde 3dsmax ile uyumlu çalışırdı, sonraki yıllarda diğer programlara açıldı. çoğunda hala bok gibidir. ısrarla öğrenmedim. daha doğrusu ileri seviye öğrenmedim. statikti, interaktif değildi. öleceğini öngördüm. yer yer uyum çıkışları oldu ama yavaş yavaş da ölüyor. sonraları benim öğrenciliğimin ortalarına doğru real time rendererlar yavaş yavaş çıktı. lumion başta popüler oldu. lumion ile aldığım dış mekan renderlarına arkadaşlarım gülüyordu. haklıydılar da. paintte yapsam daha iyiydi. ama modelde yaptığım değişiklikleri aynı anda render motorunda görmekten ve hatta orada değiştirebiliyor olmaktan tarif edilemez bir haz duyuyordum. ondan aşağı yukarı birkaç sene sonra enscape çıktı. bana ara yüzü daha sempatik geldi, geleceğe dair vaatleri de. hatta yeryüzündeki en akıllıca hamleyi yapıp revit ile çalıştı. benle aynı jenerasyonda okuyanlar o revit ve bim* devrimine de tanıktır. o da başka bir yazının konusu olsun. velhasıl onu kullanmaya başladım. hatta iddia ediyorum onu türkiye'de kullanan ilk beş ya da on kişiden birisi benim. bunlar oculus ile felan anlaşmışlardı kendi firmammış gibi sevindim hatırlıyorum. sahiplendim enscape'i çok. vesile olduğum birkaç kişi ve vr ar alanında çalışmaları olup müşterilerini arttırılmış gerçeklikte projelerinde gezdirmek için kendileriyle iletişime geçen vizyoner bir mimarlık ofisinden başka kullanan da duymadım o yıllarda. velhasıl, o günlerde kullanmakta bir şey yoktu iki tane ok tuşuna basıyordun o kadar. ama bugün, o gün paintte yapılmış gibi duran dış ve iç mekan renderlarını üreten real time rendererlar şuan en kötü v-ray veya corona kalitesinde çıktı veriyor ve en az birisini bilmeyeni sektörde işe almıyorlar. diğer statik render motorları ise bu piyasanın nokia'sı olmak üzere. kullananlar da alışkanlıktan kullanıyor.

  size önünü alamayacağınız birkaç teknoloji daha söyleyeyim.

  iot
  hiçbir türlü batarya problemi olmayan elektronik cihazlar
  ilk etapta drone kargo ve sipariş, ileri etapta taşımacılık
  seks yapabileceğimiz robotlar, belki sanal kerhaneler
  p2p teknolojiler ve emlakçılık benzeri dünyanın total katma değerine zerre katkısı bulunmayıp komisyon ve aracılıktan geçinen her türlü mesleğin ölmesi
  yayımlayanın değil maruz kalanın reklamdan para aldığı bat* benzeri fakat çok daha kapsamlı bir proje
  paranın tamamen dijitalleşmesi

  sonuncusu o kadar hızlı olacak ki siz bile şaşıracaksınız. muhtemelen ömrümüz yetecek. 40 yaş altı kardeşlerim. bu geri kafalı x kuşağını bırakın. bilim kurgu filmleri izleyin, kitapları okuyun. her türlü yeniliğe, kendinizi fazla da kaptırmadan hevesle yaklaşın. köşe dönme arzunuzdan vazgeçin. x burayı sen de dinle. metaverse evreninden arsa kapatacaksın da zengin olacaksın ya dinle. olamazsın. sanki 10 sene önce bitcoin aldın. köşe dönülmez, bunlar x kuşağı öğretileridir. bana inan yirmi küsür senemi mecidiyeköy'den zamanında arsa almadık diye siktiler. ama şuan da silivri'den almıyorlar. onlar almaz. köşe yegane amaçsa yanlış yoldasın. ne diyordu godfather 3'teki yaşlı yahudi, şuan acısız işeyebilmek için birkaç milyon verirdim. gerçekten bir şeyleri değiştirmek arzusuyla duyduğun samimi bir merak ve yoğun bir öfkeden başka hiçbir şeye ihtiyacın yok. bu işleri yapanların, jack dorsey'in, mark'ın* veya elon'un* projelerini anlatırken gözlerinin içine bak, ne demek istediğimi anlayacaksın. he sen kimsin diyeceksin, ben henüz kazandığı puanları aklındaki fantastik projelere yatıran aciz bir kulunuzum. belki de böyle öleceğim. bununla bir derdim de yok.

  eleştiriniz şuysa şuna varım. gerçekten artık yakışıklı videolar yapmanın ötesine geçmemiz lazım. ama sabır, bunlar olacak. inanın bana biraz da önüne geçiliyor bazı şeylerin. bitcoin'in verdiği savaşı eskiler hatırlar. yine geçen sene mark'ın libra diye, temelde paranın dijitalleşmesi üzerine kurulu stabil bir kriptopara gibi çalışan bir projesi vardı. adamın senatoda içinden geçtiler. ben yine sermaye yaptığı için karşıydım ancak, bunun önünde kesinlikle durulamaz. bu hususta geldiğimiz nihai nokta kredi kartı olamaz. değil de. ancak sistemin şu veya bu şekilde amip gibi içine çektiği her şey sıradanlaşır. bu yüzden hiçbiri bitcoin kadar büyük olamadı. iki sene önce elimize defi'yi verdiler yedik, bir sene önce nft'yi verdiler yedik. onların da geldiği son nokta bu değil. defi en kötü bir pancakeswap çıkardı. nft en kötü bir murat pak çıkardı. mesela pancake'i gördüysen belki köşeyi döndün. döndün mü x? yeşille bakalım. yedi ama işte binance. kendi başına devam etse, kendine ayrı devasa başka bir evren kuracaktı belki. sen de merkeziyetsiz bir borsa kurarsan belki köşeyi dönersin. ama devrimsel olan kalıcıdır, ve doğası gereği isyankardır. bu yüzden o, bana göre sosyal medya devriminden de daha büyük. ama buna ben değil, tarih karar verecek.

  ultrafütüristik eleştirilere de varım. sadece diyorum ki bu son değil. ve yapmamıza ve hayal etmemize engel değil. yoksa ben de isterim, neandertal gibi klavye tuşlarına basmak yerine benim şuan beynimden kablolar çıksın ekrana felan bağlanıp hiç çizmeme gerek kalmadan zihnimdeki mekanı veya ürünü bilgisayar ekranına yansıtsın. 2021'e bu yakışır. hatta kablosuz. hatta üretsin. ama gel gör ki bize geçen yıllarda ssd'yi ileri teknoloji diye yedirdiler. ya bırakın ssd'yi on beş sene önce cd diye bir şey vardı. kompakt disk. ne müthiş geliyordu pasparlak böyle. şimdi nasıl ilkel. küçüldü o kadar veri usb diye parmak kadar bir şeye giriyor şimdi on katı. belki ileride daha da küçülür götümüze felan sokarız. minimalizm felan hayat ilginç.

hesabın var mı? giriş yap