şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
  • metaverse, nft... su an sacma geliyor ama ileride ne olur bilemem acikcasi. dolandiricilara da dikkat etmek gerek.
  • bitcoin dalgası ile beraber bazı grupların yine fakir tesellisi olarak dayattığı şey. çevrenize bir bakın bitcoin'den yaşam standardını yükseltmiş en az 1000 kişi gösterebiliyor musunuz? kendi çevrenizde mahallenizde kendinizin birebir tanıştığı gözlemlediği 1000 kişi? yok.

bir sosyal medya masalı büyüdükçe büyüyor.

kimse siz zengin olun diye reklam vermez. sizi zengin edecek olan 'bilgi' size gümüş altın tepsilerde sunulmaz, kimse sizin ayağınıza getirmez.

sizi zengin edecek bilgi, az kişinin ulaşabildiği yani sizin kendi alın terinizle edinebileceğiniz bilgidir.

dönemi 100kusd olan üniversitelerde bile şu işe girin para kazanırsınız diye ders yok sadece metod, düşünme şekli var.

bir insanın size bilgi aktarma motivasyonu nedir? bunu ölçmeden bilgiyi değerlendirmeye almayın.

diğer türlü bir yatırım yapmıyor sadece kumar oynuyorsunuz. metaverse, bitcoin, sanayide tornacılık, nişantaşında cafe, sahilde maraş dondurma, bodrumda tezgah açmak ... fark etmez.

zaten etmiyor.
  • metaverse kelimesi ilk olarak 1992'de neal stephenson tarafından yazılan snow crash isimli bir bilimkurgu romanında geçmiştir.
  • bu proje hakkında görece ekonomi eğitimi almış olarak bir kaç mesele yazayım olabildiğince objektif olarak:
    1-metaverse tek bir çatı altında birleşebilecek mi? yani x firması y firması şuan ayrı.. birleşme durumunda ben x'de "şu arazinin" sahibi ile y firmasında "şu arazinin" sahibi olarak nasıl orta yol bulunacak? birlşme sürecine tüm firmalar katılabilecek mi? hadi birleşme olmadı bu durumda hangi en büyük 1-2-3 firmalarda kaç kişi takılacak? yani üye durumu ne olacak?

2-dolandırıcılık meselesi, buna uğramamak için yeterli düzen-denetim yok. bu yüzden dolayıda art niyetli satıcı-satıcılar çıkabiliyor.

3-metaverse tutar mı? bazılarının tutma ihtimali olabilir ancak bu destekçilerinin iddia ettiğinden ziyade bana kalırsa sword art online'dakine benzer 3 boyutlu paralel-simülasyonist bir oyun olacak gibi geliyor bana. dolayısıyla buradaki ürünler ile günümüzdeki ürünler arasında farklılıklar olacak. mesela: ben neden gerçekte değerli olan x semtini meta'da değerli göreyim? yani internet üzerinde bile olsa özgür şekilde gezebildiğiniz durumda neden-nasıl istanbul'da kalasınız ki? ben roma'ya giderim atıyorum...

4-diğer soruda gerçekle paralel mi yoksa direkt aynısını mı koyacağız? yani z mekanını gerçekte işleten centaur abinin bakışıyla meta'da onun sahibi aynı şeyleri düşünmeyebilir. uç örnek vereceğim, tarihi konak olan yere ben bar kurmak istediğim durumda ne olacak? bana kurma izni verirsen bu mikro değişimler zamanla gerçekle-metanın farkı açılacak. tersine konaksa-konak kalsın diyelim, bu durumda da şu sorun ortaya çıkıyor istanbul'da çirkin-gereksiz bir mekan/bina neden nasıl satılsın?

5-gelecek vs. diye tanıtılmaları ise bu sorular cevaplandırılmadan zor.

6- ilk kez mi? hayır. bir çok oyunda ve hatta browser oyunlarda ya da ülkemizde ünlü olan ve hâlâ yer yer devam eden knight online'da item satılabiliyordu. itemler değerlendiği/değerlenmediği durumlar olabiliyordu. diğer ülkelerde wow'da filan item kasıyorlardı. dolayısıyla bu "ilk" değildir.

sözün özü: bana kalırsa şu haliyle ve bu ve vb sorular cevaplanmadan "geleceğin bilmem nesi" demek zor ve eksik. geleceğin bişeyi olacaksa da bu şekilde mi olacak? sanmam.
  • metaverse, "geleceğin bilmem nesi" değil, geleceğin ta kendisidir. bedenselleştirilmiş internettir.
  • orta anadolu'da sanal arazi yüzünden kan dökülebilir:) yapmayın.
  • türkiye'nin ilk metaverse hackathon'u düzenleniyor, nft gibi ödüller olacak. ödüldense michio kaku gibi fütüristlerin de önümüzdeki dönemin önemli konseptlerinden olacağını öngördüğü virtual reality, metaverse gibi konular üzerine çalışma fırsatı daha kıymetli gözüküyor.

ilgilenenler için:
    https://coderspace.io/…nlikler/metaverse-hackathon/
  • doğadan ve gerçekten gittikçe uzaklaşıyor olunması korkunç bir his

hesabın var mı? giriş yap