şükela:  tümü | bugün
 • araştırma şirketi bitcoin öngörülerinde metcalf kanunu’ndan yola çıkıyor. metcalf kanunu, bir ağın değerini kullanıcı sayısının karesiyle ölçüyor.
 • robert metcalfe, ethernet'in mucidiydi. metcalfe yasası, “bir ağın değerinin düğüm sayısıyla katlanarak arttığını” belirtir.

  ağın değeri ve ağ teknolojisinin gelişimi ile ilgili bir yasadır.

  bir ağın değeri, ağdaki düğüm sayısının karesine eşittir ve ağın değeri, bağlı kullanıcı sayısının karesiyle orantılıdır.

  yasa, bir ağdaki kullanıcı sayısı arttıkça, tüm ağın ve ağdaki her bilgisayarın değerinin de o kadar büyük olduğunu belirtir.

  iş dünyasında etkisine örnek ise, bir ortamdaki büyük ve küçük işletmelerin aynı miktarda müşteriye ulaşabiliyor olması, bir ikilemi de beraberinde getirmektedir. büyük firmalar için tehdit, küçük firmaların hak ettiklerinden daha fazla müşteriye ulaşabiliyor olması gerçeğidir. küçük firmalar için tehdit ise, büyük firmaların oluşturduğu itibar, pazarlama politikaları veya yenilikler (innovation) ile aynı ortamdaki müşterilerin küçük firmalara kaymasını engelliyor olmasıdır.
 • bir ağın değerinin kullanıcı sayısıyla doğrusal ilişkiye sahip olmadığını, kullanıcı sayısının karesiyle ağın değerinin belirlenebileceğini belirten kural.
 • bob metcalfenin bir bilgisayar aginin degerinin ona katilan her yeni kullanici yada sistem ile katlanarak arttigini acikladigi bir teori.

  "the asset value of a computer network increases exponentially as each new node—or individual user—is added to it. because every new user brings along a wealth of linkages and resources, the fund of networked value grows to be far richer than the mere sum of its parts. metcalfe's law is at the heart of the internet's power—it's the place where (despite occasional courageous, and mostly unavailing, efforts to charge a fee for it) information really wants to be free. and it is the most inspiring model of a decentralized communication network that is likely ever to exist outside of insect pheromone messages in nature. "