şükela:  tümü | bugün
 • trt'de izlediğim bir belgeselde tesadüfen rastladığım; deniz gezmiş ve arkadaşlarının neredeyse bütün eylemlerine katılmış, thko'nun önde gelenlerinden biri olmuş, idamdan son anda dönmüş ama hayatı ve dostları hakkındaki görüşlerinden dönmemiş şahsiyet.

  o dönem yaşadığı olayları kimseye kızmadan sakin sakin anlatırken deniz, yusuf ve hüseyin'in idam için hücrelerinden alınışına geldiğinde "orada kalmak onlarla gitmekten çok daha zordu" diyerek gözyaşlarını tutamaması "yazık oldu be" dedirtmiştir.
 • 1945 doğumlu, thko'nun kuruluş dönemi ve etkinlik gösterdiği yıllarda hareketin hep içinde yer almış, banka soygunu ve fidye eylemlerine dahil olmuş, dönemin odtü öğrencisi, devrimci.

  denizlerin alınan ilk idam kararı içinde onun da ismi vardır, daha sonra 3'e indirilen idam sayısı ile darağacından son anda kurtulanlar arasındadır. 1974 sonrası oluşan hareketlerdeki revizyonist anlayışı reddetmiş, thko ardından herhangi bir hareket ile uzun süreli birlikteliği görülmemiştir.

  o çok bahsedilen odtü'deki meşhur devrim yazısını yazan kimya öğrencilerinin başını çekendir de ayrıca. çeşitli denemeler ve deneyler ardından son formülü bulmuş ve kutu kutu boyaları hazırlayıp, gece boyunca yazıyı stadyumun tribünlerine yazan ekibin içinde yer almıştır. belli bir yaşın üzerindeki, yaşı tutsun tutmasın tüm odtü'lülerin "o yazıyı biz yazdık, boyaları biz hazırladık" dediği kişilerin hakikisidir yani.

  akçay'da sessiz bir yaşam sürmekte, thko ve denizlerle alakalı çeşitli belgesellerde o hüzünlü ama inançlı sesi ile yeni nesillere dönemin hakikatlarını anlatmaya devam etmektedir. bir de kitap yazsa keşke.
 • (bkz: ömer asan) kendi facebook hesabından, mete ertekin'in anılarını yazdığı ve yakında kitap olarak yayınlanacağı haberini vermiştir. dönemin fırtınası içerisinde fark edilmeyen gerçekleri, tanığından okumak şimdiden heyecanlandırdı.