şükela:  tümü | bugün soru sor
 • babamın mezun olduğu bölüm. (bkz: oeehh) bu kısa ve öz girizgahın ardından hemen konuya geçeyim;

  efenim, evde bir adet meteoroloji mühendisinin bulunması, türkiye gibi hava koşulları sürekli değişen bir ülkede çok faydalı olur. sabah dışarı çıkmadan evvel bulutlara bakıp size ne giymeniz gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunur bu kişiler. bazen verdikleri durum raporu öylesine ayrıntılı ve doğru olur ki, akşam eve döndüğünüz de kendisine olan hayranlığınızı belirtmek zorunda kalırsınız. şöyle ki;

  okula gitmek için hazırlandığım bir sabah babam yanıma gelip şu cümleyi sarf etti:

  -öğleden sonra bi 5 dakika falan yağmur yağacak.
  -yok yav niye yağsın bu sıcakta.. bulut bile yok ki..
  -hadi bakalım...

  o gün saat 12:30-12:35 arası bayağı ıslandım.

  evet bu anım da burda bitti.
  (çok kötü bi hikaye anlatıcı* olduğumdan bahsetmiş miydim?)
 • devlet kadrolarında, meteoroloji uzmanlığının hukukçu, mimar, aöf iktisat mezunu gibi kişilere verileceğinden ötürü, hakkı yenmiş bölüm.

  (bkz: http://www.resmigazete.gov.tr/…11/11/20111102-2.htm) 28. madde.

  istanbul teknik üniversitesi gibi bir okulda, fizik, diferansiyel denklemler, quantum fiziği, atmosfer dinamiği, atmosfer termodinamiği gibi dünyanın en ağır derslerini alıp, kafanıza kazınmadan geçemeyip, mezun olduğunda avrupa'da geçerliliği olan, abet'e de girmiş bir diploma elinizde, devletin aöf mezunu, mimarı, hukukçusuyla aynı kefeye konup, ( mimarı, hukukçuyu, aöfliyi küçümsemek değil amacım, herkes kendi dalında çalışsın içimiz rahat etsin) kpss puanınla, devlette ihtiyaç olduğu halde, kendine yer açamayan böyle bir bölüm daha var mıdır bilmiyorum.

  meteoroloji; atmosfer bilimleri, adı üstünde bir bilim dalıdır. bu bilim yetisini kazanmak için dört yıl bile yeterli değilken, hayatında gradyan rüzgar eşitliği, jeostrafik rüzgar nedir görmemiş insanlar dmi istasyonunda uzman olarak çalışabilecek şimdi. üstelik 2 tane üniversitede daha meteoroloji mühendisliği açılmışken ve yüzlerce insan iş beklerken. ondan sonra da dmi hep yanlış veriyor hava durumunu, sel tahmini yine yapılamadı gibi saçma sapan konular iş işten geçtikten sonra tartışılıyor.

  olur böyle aslında ya burası türkiye!
 • yurdum gençlerine tavsiyem odur ki gidin bu bölümde okuyun. bakın bir metalurji mühendisinin ağzından kolay çıkacak laf değil bu ona göre.

  kpss 2013/2 atama sonuşları yeni açıklandı -ki bu 2012 kpss puanıyla yapılan 3. atamaydı. taban puanlar kadroya göre bakınca 90-80 civarında. listede göz gezdirirken gözüme bir 69 puan takıldı. dedim doğu ilidir şudur budur. hayır efendim baya ankara merkez ve eüaş kadrosu. puansa 69. belli ki burdan mezun olan az. olanların da memuriyet kadrolarına bir hevesi yok. attığını vurma konusunda şanslı olabilirler bu durumda.

  o değil de bizim bölümü duyan çoğu insan meteoroloji mühendisliği sanıyor zaten. "metal" diyoruz "hava durumu di mi" diyor adam. hali hazırda durum buyken gidip meteoroloji okuyaymışım da yanlışlar doğruları götürmeyeymiş. yazık mı ne bize aklım bilmedi.
 • trişkadan bir bölümmüş gibi algilanmasina rağmen, modern bilimin gelişimde meteorolojinin epey bir katkısı olmuştur. dinamik sistemler, kaos teorisi ve bilimum matematik deliligin fiziksel anlamda ilk cikis noktasi meteorologlarca saptanmistir. tahmin meteorolojinin sadece bir kolu olup ilgilendikleri epey baska konular vardir.
 • 6 yıldır kendisi hakkında entry girilmemesiyle,tercih dönemindeki arkadaşların gözünü epey korkuttuğunu sandığım bölüm.
 • öğrenciyken de, mezun olduktan sonra da çevresindekilerin hava durumu geyiklerine maruz kalır.
 • ülkemizde yeteri kadar önem verilmediğini düşündüğüm bölüm bunun bir nedenide sanırım ülkemizin okyanusa kıyısı olmadığından büyük fırtınalar yasamamasıdır. bir iki kasırga olsa, söyle havada arabalar falan ucsa belki depremden sonra jeofizigin kıymetini anladığımız gibi (gerci onuda ne kadar anladık , gecti gitti unuttuk bile) bu bölümünde kıymetini anlarız. aslında biraz gercekcı olsak istanbulun bir günlük yanlıs kar alarmında bile kaybettiği paranın yapılacak yatırımının epey üstünde olduğu görürüz. buna rağmen bu mühendislik sadece itü de olduğu halde mezun olan cogu kişi acıkta kalmakta ve baska islerde sansını denemektedirler.
  sadece bir iki tane sanslı, ağzı laf yapan ve de güzel (!) olanı tv kanallarında hava durumu sunmaktadırlar.
  sımdı ismini hatırlamadığım cnn turk hava durumu spikeri de bir meteoroloji mühendisidir.
 • metalurji ve malzeme mühendislerinin varlığından pek hoşnut olmadığı bölüm,lakin insanlar metalurjiyi her daim meteoroloji olarak algılar.
 • mezun olanların kendi alanlarından başkaca her alanda iş bulabildiği bölümlerden biri.
 • turkiye de sadece itu de, ucak uzay fakultesinde bulunan muhendislik bolumu.