şükela:  tümü | bugün
  • aylardır canımı sıkan gerçektir.

yahu resmen aynı gün içinde 1 saat sonrayı tahmin edemiyorsun. güneş yazmışsın yağmur yağıyor, %80 yağmur yazmışsın güneşli geçiyor, e mübarek 1 saat sonra ki öngöremezken utanmadan haftanın tahminlerini ne diye veriyorsun bana. resmen ne giyeceğimi şaşırır oldum bu aralar.
  • bugün yaşadığımız durum. google hava durumuna her saat başı baktım. sabah 8den itibaren yağışlı gösteriyordu.

8 oldu 9. bir daha baktım 10’da başlayacak. böyle böyle 18:00 ı bulduk ve yağmadı.

google bana soruyor artık “ bulunduğun bölgede yağış var mı?” diye.
  • (bkz: mikroklima)
  • meteorolojinin güncel olmamasından olsa gerektir. her gün her bölge için veri toplayıp bir çıkarım yaptıklarını zannetmiyorum. öyle olsa çoğunlukla isabetli olurdu. bildiğim kadarıyla bir hafta sonrasını tahmin etmek günümüz teknolojisiyle pek mümkün değil, dolayısıyla günlük veri gerekir.
  • %0 yağmur tahminine rağmen bir süredir yağmur yağmasına tanıklık etmemle katıldığım önerme. dahası bu ilk de değil. geçen yıl bu zamanlar bir arkadaşımla yağmurdan dolayı bir planı erteledik. yanlış hatırlamıyorsam hafta boyunca yağmurlu gözüküyordu ve o yağmur yağmadı. yine aynı arkadaşımla daha geçen hafta bir plan yaptık. yine hafta boyu yağmur gözüktüğü için planı ertelemek durumunda kaldık. yağmur, bahsi geçen gün yine yağmadı. bizimle ne alıp veremediğin var diye soruyorum sana meteoroloji. tamam yani, arada bir tutturama, anlarım bunu. ama %0 yağmur tahmini nedir? bari %10 de, %15 de de en azından bir bildiğin var diyelim.
  • meteorolojinin suçu değildir.

ülkemizde hızlı şehirleşmenin getirmiş olduğu betonlaşma ile doğal yaşamın ve bitki örtüsünün yok edilmesiyle mevsim kavramının ortadan kalkmasıdır.

son yıllarda yaşanan şiddetli sel olayları bunun en büyük kanıtıdır.
  • bir çaylak ancak yıllarını meteorolojiye vermiş biri olarak el atmam gereken bir başlık gibi görünen bir durumdur. arkadaşlar medyada, sağda solda gördüğünüz tahminler meteorolojiye ait değildir. keza telefon uygulamalarınızın tahminleri de, onlar genelde gfs modelinin ( google'da araştırın ) tahminlerinin sayısal halidir. özellikle içinde bulunduğumuz ilkbahar gibi dönemlerde mevzi yağışları denen yağmurlara çok sık rastlanır, bunların tahmini zordur, atıyorum kadıköy'de yağmur varken bakırköy'de güneş görebilirsiniz. meteoroloji işleri genel müdürlüğünün uygulamasını indirdiğinizde, radara baktığınızda ya da günlük, haftalık ayrıntılı hava raporlarını okuduğunuzda, meteoroloji işlerinin son derece başarılı tahminler yaptığını görebilirsiniz. ayrıca twitter'da mgm'nin çok başarılı, işinin ehli elemanları her türlü, tahmin uyarı konusunda çok başarılı ve yardımcı oluyorlar.

son olarak, haftalık, aylık hatta mevsimlik tahmin yapmak günümüz şartlarında mümkündür, ama atmosfer çok karmaşık bir şeydir, bazen bir haftalık tahmini rahatça yaparsınız, yüzde yüz başarı sağlarsınız, bazı atmosfer koşullarında ise 2 günlük tahmin bile çok zor hale gelir.
  • artık önceden tahmin yerine hava durumuna göre siteyi güncelliyorlar.