şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: glucophage)
 • yeni teşhis edilen tip 2 diyabet hastalarının kan şekerini düzenlemek için doktorların ilk tercihi ettiği molekül. gerekli görüldüğünde hamileler tarafından da kullanılabilmesi, dahil olduğu ilaç grubundaki benzer ilaçlardan daha güvenli olduğu izlenimini yaratır. ayrıca pkos tedavisinde de kullanılmaktadır.
 • pcosda insülin direnci üzerine etkili. insülin direncini azalttığı, androjen reseptörlerini azalttığı ve ovulasyona yardımcı olduğu saptanmış. kullanım yerlerinden biri, polikistik over sendromuna sahip infertil hastaların tedavisinde, klomifen sitrata direnç oluştuğu durumlarda yardımcı olarak kullanılır.
 • yabana atılmaması gereken bir yan etkisi de b12 vitamininin emilimini bozması nedeniyle b12 anemisine neden olmasıdır - hastaların yaklaşık %30'unda (kaynak: fda glucophage label and approval history). dolayısıyla uzun dönem metformin kullanan hastaların b12 düzeylerinin değerlendirilmesi gerekiyor. üstelik metformin vitaminin emilimini bozduğundan ağızdan ilave b12 almak da yeterli olmayabiliyor. doktora ısrarla sormak gerek fikrimce, zira çok yetkin olsa dahi bunu gündeme getirmeyebilir.
 • şehir içme suyuna atılsa yaşam beklentisi 80'lerin üstüne çıkar,belki de 90'ların. obezite ve diyabet bu kadar hızla ilerlerken,insülin direnci artık neredeyse her mavi yakalı çalışanda mevcutken,ek faydaları yeni çalışmalarla gösterilmeye başlamışken...bu kadar ucuz ve faydalı bir molekül nasıl olur da bu kadar az kullanılır?

  şöyle olur da az kullanılır;

  ilk defa 1920'lerde kullanılmaya başlanmış,sonraları faydası farkedilemediği için bir süre unutulmuş,1950'lerin sonunda bir daha ortaya çıkmış bir ilacın patenti çoktan sona ermiş. şu anda bir kaç jenerik ilaç üreten firma dışında kimse üretmiyor bu molekülü. şimdi hangi ilaç firması çıkar da bu ilaçtan para kazanmaya kalkar? para kazanmadığı ilacı hangi ilaç firması tanıtır? ilaç firmalarının tanıtmadığı ilacı hangi doktor yazar? doktorun reçetelemediği ilacı hangi hasta kullanır veya doktora bu ilaç da nedir diye sorar?

  geçenlerde gördüm,sözlükte biri kalp krizini aspirinle tedavi eden doktor gibi bir başlık açmış,altında da bir dolu yerli yersiz,yarım doktorlarca yazılmış,candan edebilecek bilgiler. oysa on kuruşluk aspirin'in akut miyokard enfarktüsünde sağladığı fayda bin liralık tpa ile benzer düzeydedir. aradaki fark birinin 100 sene önce bulunması birininse yaklaşık 15-20 sene önce.

  bir kaç sene sonra göreceğiz hep beraber içine metformin eklenmiş yeni moleküllerin faydalarının nasıl ve ne fiyattan pazarlandıklarını

  benzeri bir molekül - hidroklorotiyazid
 • kilo problemi olanlara yazıyor bazı doktorlar.
 • kullanmadığım zaman daha az acıktığımı farkettiğim ilacın bileşimi. bu işte bir terslik mi var?
 • kas dokusunun insüline duyarlılığını arttırdığı için vücut geliştirmeyle ilgilenenlerin de kullandığı bir maddedir. yani kaslardaki reseptörlerin hissizleşmesini geciktiren bir etkiye sahip. kaslar normalde alabileceğinden daha fazla protein ve karbonhidratı tutabiliyor. ancak testosteronu azaltabildiğine dair araştırmalar da var temkinli olmak lazım. en mantıklı kullanım şekli kürle beraber sanırım zira kür kullanılırken üretilen testosteron her türlü azalıyor zaten.
 • kullandiginiz süre boyunca alkol tüketimine cok dikkat etmeniz gereken ilac. hani öyle nadiren 1 bira, bir kadeh $arap vs olabilir de, ölcüyü kacirdiginizda asidoz ve komaya kadar yolu var. bir de ki$isel alkol e$iginiz metformin öncesi ve metformin sonrasi diye ikiye ayriliyor. cok daha cabuk sarho$ oluyorsunuz, bilginiz olsun.
 • en önemli etkisi karaciğerde glukoneogenezi inhibe etmesi ile gösterir.insülinin reseptörlere bağlanmasını artırarak periferik glikoz kullanımını artırırlar. en önemli yan etkisi gis yakınmalarıdır ayrıca laktik asidoza da neden olabilmektedir.